Dabro, ministar kulena i tamburice: Ne bojte se, dragi proizvođači repe, tu je država

Davor Javorović/Pixsell
Bogata trpeza, tamburaši, deseci uzvanika i tamburaši, ko u svadbenoj sali... Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro u Županju je došao utješiti zabrinute proizvođače šećerne repe
Vidi originalni članak

Sastav tanjura pred njim nije odavao da je nekakva kriza - kulena, pršuta i sira koliko hoćeš... Još i tamburaši sviraju. Kao da je ministar došao na nekakav pir gdje će najteži dio posla biti predati omotnicu s novcem.

No proizvođači šećerne repe itekako boje za svoju budućnost jer su im usjeve pomeli suša i ostale nepogode. Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro došao je kao gost u Županju, na sam početak 78. kampanje prerade šećerne repe 

Izjavio je Dabro u petak kako je država poduzela sve kako bi pomogla proizvođačima šećerne repe čiji su usjevi stradali od suše i drugih nepogoda, te im poručio da neće biti ostavljeni nezaštićeni. 

"Sredstva smo osigurali državnom proračunu, a od Europske komisije zatražili smo angažiranje kriznog europskog fonda za štete. Europskoj komisiji poslali smo i dodatnu zamolbu za odobrenje sredstava koja su ostala u programu starog ruralnog razvoja, negdje oko tri milijuna eura, a odobrenje nam je pristiglo prekjučer", rekao je Dabro.

On je u Županji bio prisustvovao početku 78. kampanje prerade šećerne repe.

"Nema bojazni da bi država u bilo kojem trenutku proizvođače šećerne repe mogla ostaviti same i nezaštićene", rekao je.

"Iskoristili smo sve moguće resurse kako bismo ublažili posljedice štete koju ste pretrpjeli, a govorimo o devet milijuna eura. Ne želimo nikoga ostaviti bez odštete. Hrvatska država treba vas i u idućim godinama i željeli bismo da ne odustanete od sjetve i proizvodnje šećerne repe", poručio je proizvođačima.

Predsjednik Uprave Hrvatske industrije šećera Željko Zadro kazao je kako je županjska tvornica na polovici proizvodne kampanje.

"Očekujemo završetak do 10. prosinca uz proizvodnju 50 tisuća tona što je oko 40 posto u odnosu na plan koji s početka srpnja. Još nismo podvukli crtu, ali sigurno je da ćemo imati 55 posto gubitka u proizvodnji šećera", rekao je.

"Trebamo potporu naših proizvođača, da ostanu s nama, a ostalo poput repromaterijala nije upitno. Koristit ćemo iskustva Španjolske i Italije i krenuti i mi u raniju sjetvu, preuzeti rizik od smrzavanja i nadati se da će sljedeća godina biti bolja. Očekujemo pad sjetvenih površina jer su ljudi dosta nastradali", rekao je Zadro.

Posjeti Express