Kriptovalutom kupio auto. Da nije sad bi imao 70 milijuna dolara

DADO RUVIĆ/REUTERS/PIXSELL
Da kupi auto, prodao je nešto kriptovalute. Ispostavilo se, da je malo pješačio, vozio se busom ili taksijem, danas bi umjesto auta moj prijatelj imao 70 milijuna dolara
Vidi originalni članak

Mogao sam biti u penziji, tužno je, rezignirano, frustirano rekao prijatelj i poslao mi tabelu rasta cijena. Da je prije godinu dana u dogecoin uložio 1000 dolara, danas bi imao 274.521, istu ulaganje u ether donijelo bi mu 17.186, u bitcoin 5872, Penn National 4700, Teslu 4103, Modernu 2754... Na dnu popisa bio je Amazon, na kojemu bi imao 1383 dolara. Iako ga i to žulja, ne ždere se toliko jer nije ulagao u farmaceute. Najviše se ždere zbog kriptovaluta, što lovu za koju je bio siguran da mu dugo neće trebati nije rasporedio u nekoliko coina. Rekoh mu da se ne treba gristi, jer se eto, ni najslavniji ulagač svih vremena, Buffett, nije ukrcao u taj vlak. Ne samo da se nije ukrcao, nego, dok mu novi klinci govore da nema pojma i skandiraju “pogledajte semafor”, a nešto promućurniji govore da je bitcoin digitalno zlato, s vremena na vrijeme ponovi prognozu da će kockari koji se klade na bitcoin biti sprženi kao i svi pohlepni na vrhuncu svakog balona. Gazda najjače banke na svijetu je prije nešto godina zaprijetio da će otpustiti svakog zaposlenika za kojeg sazna da je kupio bitcoin jer je - glup.

Prijatelj mi nije bio bolje volje ni nakon što sam mu rekao da je oklada na bitcoin, dogecoin, ether i ostale bila samo to, oklada. Oklada da će netko pristati platiti više. Oklada na cijenu, a ne na vrijednost. I, eto, dosta je ljudi dobro zaradilo. Drugi moj prijatelj zapomaže da je auto platio 70 milijuna dolara. On je, pak, rudario i kasnije kupovao kriptovalutu. Pokvario mu se auto, pa je prodao nešto kriptovalute da kupi novi. Ispostavilo se, da je malo pješačio, vozio se busom ili taksijem, danas bi umjesto auta imao 70 milijuna dolara. Vrijednost volim više od cijene i nisam siguran da sam se sasvim prilagodio na svijet u kojemu Musk dogecoin može lansirati, ali mu i objavom na Twitteru ili bilo gdje drugdje u sekundi srušiti vrijednost trideset ili pedeset posto. Rudarim pi, izgleda da će se krajem ove ili nekad iduće godine i njime moći trgovati. Baš me zanima kako će život izmjeriti razum, osjećaje i pohlepu nas koji smo na mobitelima izrudarili koju stotinu ili tisuću pija. Recimo da cijena pija bude dolar, deset ili sto. Imaš dovoljno pija za kompjutor, auto ili stan. Pretvoriti pi u novac ili čekati, kladiti se da će netko u budućnosti pristati platiti više?

Posjeti Express