Podstanari od dana ulaska u nekretninu traže novi smještaj

Sanjin Strukić/PIXSELL
Mnogi se usele jer naprosto - negdje moraju stanovati. Ali nezadovoljni pedeset godina starim namještajem ili cijenom odmah traže bolji i jeftiniji stan
Vidi originalni članak

Prijatelj kojeg svrbi lova koja mu dulje sigurno neće trebati poslao mi je grafove kretanja cijena dionica koje su pale na vrijednosti s početka 2020. Ali neke se još drže. Niz tobogana proizvođača aviona, automobila, sportske opreme, servisa za streaming...

”To je sad pitanje za milijun dolara. Herbalife se trži ispod sedam godišnjih dobiti. Dosta se kompanija nešto ispuhalo, ali PE cijelog tržišta je 34. Savjet ne tražim niti bih ga dao, ali skupo kao kuga. A vidjeli smo kako izgleda užas kad sve pada”, rekoh prijatelju.

U ovom se trenutku možda dobro prisjetiti savjeta upravitelja fondova i profesora Joela Greenblatta. Na prvom satu studentima pokaže grafove kretanja cijena dionica u posljednjih godinu dana. Iako se u većini kompanije ništa značajno ne promijeni, cijene gotovo svih firmi značajno osciliraju. Pita ih kako objašnjavaju promjene cijena. Kako predaje na najboljim fakultetima, najpametnijoj djeci, Greenblatt se naslušao pametnih, duhovitih, fantastičnih ideja.

No studentima kaže: “Koga briga!? Who cares!? Suština investiranja je procijeniti koliko nešto vrijedi, a platiti značajno manje. Izračunaš li da nešto vrijedi značajno više, a jeftino se prodaje, kupi. Procijeniš li da vrijedi značajno manje, a prodaje se skupo, prodaj”. Možda bismo se mi obični smrtnici poštedjeli mnogih muka da manje pogađamo što će u kratkom ili srednjem roku biti s cijenom, a da više odrađujemo domaću zadaću baveći se, na dulji rok, vrijednošću kompanija.

Posjet Splitu, gdje sam bio na promociji knjige, iskoristio sam i za razgovor s iznajmljivačem stanova u više gradova na dulji rok. I jest me i nije iznenadilo rekavši mi da, nakon plaćanja naknade agentu i poreza te troškova održavanja nekretnine, vlasniku ostane pola cijene najma. Kaže, ne zaposliš li agenta, podstanari te udave prečestim zivkanjem, nerijetko i zbog gluposti. Dalje, nakon najmoprimca za poželjeti, koji u stanu ostanu po dvije godine, slijedi niz podstanara koji se usele jer negdje moraju živjeti, ali zapravo od prvog dana traže, a onda za koji mjesec potrage i pronađu jeftiniji smještaj. Ne budi lijen, raspitao sam se kod studenata koji najme garsonijere u mom neboderu. Kažu da mi je iznajmljivač s kojim sam razgovarao dobro rekao. Većina ih od useljenja traži ili bolji ili jeftiniji stan.

Posjeti Express