Zaboravite Ronalda: Nogometaše ne plaćaju, prijete im smrću..
Bivše i sadašnje nogometne zvijezde poput Davida Beckhama, Cristiana Ronalda ili Zlatana Ibrahimovića zaradili su basnoslovne svote novca, ali život običnog nogometaša nije ni približno tako glamurozan.
Prema istraživanju provedenom na zahtjev međunarodnog sindikata nogometaša FIFPro, više od 40% profesionalnih nogometaša prijavilo je kašnjenje u isplatama plaća, a više od 60% nogometaša zarađuje manje od 2.000 dolara mjesečno. Možda i šokantnije je činjenica da je oko 7% od gotovo 14.000 ispitanika priznalo da su dobili ponude za namještanje utakmica.
FIFPro kaže da su te statistike, zajedno s općenitim nepoštivanjem igrača, pokazuje da radni uvjeti moraju napredovati. Posebno je tu riječ o pomalo opskurnom pravilu krovne organizacije svjetskog nogometa FIFA-e koje kaže da klub može nekažnjeno do tri mjeseca kasniti s isplatom plaće. "Iskreno, to pokazuje da u nogometnoj industriji klubovi i njihovi savezi jednostavno odbijaju shvatiti nogomet ozbiljno", rekao je glavni tajnik FIFPro Theo van Seggelen za CNN.
Pljunuo sam na karijeru
Naveli su primjer Maria Čižmeka, nekadašnjeg igrača Croatie iz Sesveta. Šesnaest godina je igrao za isti klub, ali nakon što mu više od godine dana nisu isplatili plaću jednostavno je podlegao iskušenju i pristao na namještanje utakmica. 2011. godine osuđen je na 10 mjeseci zatvora zbog namještanja ukupno sedam utakmica. Hrvatski nogometni savez doživotno mu je zabranio igranje nogometa.
"Teško je opisati kako sam se osjećao kad sam prvi put promašio loptu. Kao da sam pljunuo na čitavu karijeru", ispričao je prije četiri godine Čižmek za FIFPro.
"Jednom kad toneš, na kraju se hvataš za slamke. Misliš da će to biti samo ta jedna utakmica", rekao je Čižmek.
Priča o neisplati plaća nije završena. Hrvatska udruga "Nogometni sindikat" objavila je dijelove istraživanja FIFPro vezane za Hrvatsku. Gotovo polovica od 184 ispitanika rekla je da su im poslodavci barem jednom kasnili s isplatom plaća u posljednje dvije sezone. Naveli su primjer igrača pod pseudonimom Andrej koji kaže da četiri mjeseca nije dobio plaću zato što očekuju njegov odlazak čim ozdravi.
Ponižavajuće iskustvo imao je i Sandro Ugrina, donedavno nogometaš Cibalije iz Vinkovaca. On je prešao u RNK Split i to kako bi mogao živjeti s djedom i bakom. "U Vinkovcima sam životario, nisam dobivao novac, a klub mi nije plaćao ni stan, tako da sam se par puta našao u bezizlaznoj situaciji. U Split sam prešao zato što mi tu žive baka Ljubica i djed Ivan, to je bio primarni razlog. U Vinkovcima sam svakodnevno vodio bitku za egzistenciju, a u Splitu mi je ipak lakše, kod bake i djeda barem ne moram plaćati stan, režije i hranu", ispričao je Ugrina.
Europska nogometna federacija UEFA brani se i kažu da su nova pravila o financiranju klubova srezale kašnjenje isplata za više od 90%.
FIFPro sa svoje strane traži da FIFA skrati rokove za plaćanje s tri mjeseca na 30 dana, a da u budućnosti kažnjava klubove čak i zbog jednodnevnog kašnjenja. "Cilj nam je da svi igrači su plaćeni na vrijeme i u potpunosti što je osnovno pravo svakog radnika", napisali su iz FIFPro-a.
13.800 ispitanika iz 54 države
Istraživanje je imalo je 23 pitanja, a istraživači sa sveučilišta u Manchesteru dobili su odgovore od čak 13.800 profesionalnih igrača iz 54 države i ukupno 87 nogometnih liga. Njemačka, Španjolska i Engleska su isključene iz istraživanja, kao i države u kojima ne postoji sindikat nogometaša poput Kine.
U istočnoj Europi vlada prava pošast nepoštivanja ugovora s igračima, rekao je van Seggelen, ali i ostatak svijeta izvan EU i sjeverne Amerike ima svojih velikih problema.
Primjerice, više od trećine gruzijskih nogometaša reklo je da su im pristupili kladioničari s ponudom za namještanje utakmica. Odmah iza njih bili su nogometaši iz Konga gdje je 31% igrača reklo da su dobili ponudu za namještanje utakmice. U Hrvatskoj je ta brojka dosta niža pa je 6% ispitanika reklo da su dobili ponudu za namještanje utakmice.
Jedan od ostalih velikih problema među igračima je zlostavljanje od kluba, navijača ili čak suigrača koje je prijavilo 15% ispitanika. Stranci su posebno izloženi zlostavljanju.
Napadi navijača
Prošlog tjedna su navijači švedskog Helsingborgsa upali na teren nakon što je njihov klub ispao iz lige i napali su igrača Jordana Larssona nakon poraza koji je označio ispadanje iz prve lige. Huligani su pokušali napasti i Henrika Larssona, Jordanovog oca i proslavljenog nogometaša, koji je vodio klub. Nedugo nakon tog nemilog događaja Henrik je podnio ostavku.
Jedan drugi švedski igrač žalio se na zlostavljanje. "Kao golman, uvijek sam blizu navijača. Bacali su mi kovanice i upaljače po glavi. Vrijeđanje od navijača je potpuno uobičajeno", ispričao je taj anonimni igrač. Kazao je i da često dobiva prijetnje smrću preko društvenih mreža. "Tužno je da je to prihvaćeni dio nogometa. U nekom drugom poslu to ne bi bilo prihvatljivo", kazao je on.
Neisplate plaća
Talijanski nogometaš Adriano Russo, sada s drugoligašem Frosinoneom, kazao je da igranje za niželigaše može biti krajnje neugodno. "Igrao sam za klubove koji su bankrotirali. U profesionalnoj ligi uvijek postoji rizik da ćeš izgubiti novac ili se naći u teškoj situaciji. Najveća briga igračima je hoće li dobiti ono što piše u ugovoru", rekao je Russo.
Singapurski nogometaš David Low je igrao diljem svijeta, od Mongolije do Kameruna i kaže da je nesigurnost posla svugdje velika briga za nogometaše. "U Kamerunu sam bio spreman na to da mi neće platiti. Otišao sam zbog iskustva, da mogu napisati u životopis. Ponekad su mi nešto i platili, kao džeparac. Mislim da 99% igrača u Kamerunu nema redovita primanja. Možda dobiju jednu plaću svako šest mjeseci", ispričao je Low.
Van Seggelen kaže da FIFA mora uraditi sve što je u njihovoj moći da državni nogometni savezi urede svoje poslovanje. "Mislim da druge konfederacije neće sudjelovati i zbog toga ih FIFA mora prisiliti da nešto urade", završio je svoju priču van Seggelen.