Ako imate ove simptome - hitno k liječniku!
U doba Googlea i raznih internetskih provjera simptoma, ponekad je teško odrediti koji su zdravstveni simptomi benigni, a koji zahtijevaju obradu liječnika.
No, postoje situacije u kojima je uputno odmah se uputiti na pregled, a liječnici ističu koje su to:
Toplinski udar
U ljetnim mjesecima, kronični bolesnici, starije osobe i djeca mogu lako doživjeti toplinski udar, no na njega nisu imuni niti zdravi ljudi koji se ne čuvaju sunca te ne piju dovoljno vode.
Ako vam koža postane ljepljiva, nastupi blijedilo lica, pojačano se znojite, ne osjećate potrebu za hranom te ste općenito dezorijentirani i smeteni te se uz to javi osjećaj mučnine i povišene temperature, to je znak da vas je vrućina "prejako lupila" te trebate otići u rashlađenu prostoriju, leći, popiti vode i pojesti nešto slano.
No, ako se uz to jave glavobolja i vrtoglavica, grčevi u udovima, ubrzano disanje i nepravilan rad srca, najbolje je odmah se uputiti liječniku koji će procijeniti je li stanje toliko ozbiljno za hospitalizaciju.
Moždani udar
Primijetite li kod sebe ili kod drugih u okolini simptome poput poremećaja govora, koji podrazumijeva otežano i nerazumljivo izgovaranje riječi, potpuna nemogućnost izgovaranja riječi - to je dovoljno da posumnjate na mogućnost moždanog udara koji se što prije treba tretirati.
Drugi simptomi uključuju utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruke ili noge - najčešće na samo jednoj strani tijela, naglo zamagljenje ili gubitak vida, jaka glavobolja koja je naglo nastala, poriv za povraćanjem i gubitak ravnoteže - nemojte dvojiti, zaputite se na hitnu ili pozovite pomoć.
Meningitis
Bilo da je riječ o virusnom ili bakterijskom tipu bolesti, ova opasna bolest može biti vrlo opasna te liječenje zahtijeva što raniju primjenu antibiotika (kod bakterijskog tipa koji je češći). Može nastati i kao posljedica ugriza krpelja, gdje se nakon nekoliko dana javlja crvenilo i oteklina koja potraje nekoliko dana uz blaže izražen svrbež.
Simptomi meningitisa u tom se slučaju javljaju jedan do dva tjedna nakon ugriza, a simptomi su vrućica, bolovi u mišićima i zglobovima, opće slabosti (slično gripi), ili glavobolja, mučnina, povraćanje te pojava kožnih promjena (različitih oblika osipa). Obavezno se konzultirajte s liječnikom čim ih uočite.
Srčani udar
Simptomi mogu biti jako različiti, od samo lagane nelagode u prsima pa do razdiruće boli. Bez obzira na jačinu, zovite Hitnu pomoć osjetite li nelagodu u grudima - može se osjećati kao lagana bol, pritisak ili stezanje u grudima koje traje dulje od nekoliko minuta, a može i dolaziti u valovima. Do smanjenja boli ne dolazi kod promjene fizičkog položaja.
Reagirajte i osjetite li nelagodu koja se širi u ramenima, rukama, leđima, zubima i čeljusti. Može biti riječ samo o boli bez nelagode u prsima. Pritisak u prsima može pratiti vrtoglavica i slabost uz osjećaj da ćete se onesvijestiti te vas može obliti hladan znoj.
Izvanmaterična trudnoća
Iako se ovaj tip trudnoća javlja rijetko (od 2 do 4 posto svih trudnoća), to stanje može ozbiljno ugroziti život žene ne reagira li se na vrijeme. U 95% slučajeva izvanmaternična trudnoća smješta se u jajovodu, što može dovesti do prsnuća, velikog krvarenja i sepse. Bol u donjem trbuhu najčešći je simptom izvanmaternične trudnoće.
Najčešće je jednostrana, i to na strani izvanmaternične trudnoće. Često bol ima osobine iznenadnih probadanja. Posebno jaka bolnost, koja se uspoređuje s ubodom nožem, najčešće je znak prsnuća jajovoda i zahtijeva hitnu kiruršku intervenciju.
Krvarenje iz maternice redovit je simptom izvanmaternične trudnoće i bilježi ga se u do 80% slučajeva. Ono je najčešće oskudno, tamnije i drugačije od menstruacijske krvi, a do njega dolazi nakon kašnjenja redovite menstruacije.
Upala slijepog crijeva
Simptomi akutne upale slijepog crijeva mogu biti bolovi u desnom donjem dijelu trbuha, s desne strane pupka; uz osjećaj mučnine, nagon na povraćanje, učestalo mokrenje, a ponekad i proljev ili zatvor. Bol je obično trajno prisutna i ne prolazi s promjenom položaja tijela, povraćanjem ili proljevom. Često bolesnici sami "maskiraju" simptome jer samoinicijativno uzmu neko sredstvo protiv bolova. U takvim situacijama nipošto nemojte uzimati sredstva protiv bolova, osobito ako nikad prije niste imali slične bolove i druge simptome, jer tako liječniku otežavate pregled i zaključivanje o čemu se radi.
Ako se bolest pravodobno ne dijagnosticira i ne obavi operativni zahvat, može doći do pucanja stijenke crijeva, izlijevanja upalnog sadržaja u trbušnu šupljinu i razvoja upale potrbušnice (peritonitis). To može uzrokovati sepsu tj. generalizirano širenje upale po cijelom tijelu, što može završiti smrću.