Burton se s vojnicima JNA natjecao u ispijanju rakije
U ljeto 1969. godine malo istarsko selo Vižinada ugostilo je neke od vodećih tadašnjih holivudskih zvijezda. Američki studio Metro Goldwyn Mayer je, u suradnji s beogradskim Avala filmom, snimao ratnu komediju “Kelly’s Heroes” (kod nas poznatiju kao “Zlato za odvažne”) u kojoj su glavne uloge tumačili Clint Eastwood, Donald Sutherland, Don Rickles i Telly Savalas.
Producentima su lijepe stare kuće i građevine u Vižinadi bile idealna scenografija za francuski gradić u Drugom svjetskom ratu, u kojem skupina američkih vojnika pokušava izvući nacističko zlato iz blindiranog sefa u banci. Dolazak holivudskih zvijezda bio je veliki događaj za Vižinadu.
Clint Eastwood i ostali bili su dobro primljeni i nisu se skrivali od mještana, nego su se s njima rado fotografirali. Eastwood, strastveni zaljubljenik u motocikle, nekoliko godina prije nabavio je nekoliko primjeraka motocikla Norton Commando 750.
Na svakom snimanju jedan od motocikala morao je biti na setu kako bi se Clint u pauzama snimanja mogao opustiti jureći lokalnim cestama. Tako je bilo i u Vižinadi pa je Eastwood u ljetnim mjesecima često obilazio Istru, a tijekom duljih pauza od nekoliko dana odlazio je motociklom u Veliku Britaniju kako bi se utrkivao na stazi Brands Hatch.
Eastwood navodno i danas ponekad u potpunoj tajnosti dolazi na makarsku rivijeru gdje se na jahti druži sa svojim prijateljem hrvatskog podrijetla iz Švicarske.
Njegov kolega Donald Sutherland, koji je godinu dana prije postao poznat ulogom u filmu “M.A.S.H.”, bio je omiljen među mještanima Vižinade i ondje je proveo gotovo godinu dana. No tijekom boravka na setu teško se razbolio pa su ga morali prebaciti u bolnicu.
"Imao sam jaki meningitis i pao sam u komu. Rekli su mi da sam na nekoliko sekundi doživio kliničku smrt, koje se čak i sjećam. Imao sam dojam da vidim plavi tunel kroz koji se spuštam obasjan bijelom svjetlošću. Osjećao sam kao da se opirem uprtih stopala u krevet da me smrt ne odvuče. Očito je da sam na kraju i uspio! Tada mi se jednostavno još nije išlo, ali moram priznati da je bilo vrlo izazovno i da sam u jednom trenutku pomislio: ‘Zašto ne?’, priznao je poslije Donald Sutherland.
Njegova bolest nije bila jedina nezgoda na snimanju. Scenografi su dvadesetak dana gradili kulisu banke koja je planula baš kad je bila dovršena. Sve su morali početi graditi iznova. Mještanima koji su preživjeli Drugi svjetski rat najveća je fobija bio dolazak tenkova u mjesto koje je dopremila Jugoslavenska narodna armija.
Vojnici nisu bili baš nježni dok su dovlačili tenkove na set pa su dodatno razdrmali ionako trošne kuće. Kad je stigao prerađeni njemački tenk Tiger, stariji mještani su se preplašili te su pomislili da je opet počeo rat i da Nijemci napadaju selo. No kako je gotovo cijelo selo bilo angažirano na raznoraznim poslovima na setu, snimanje im je ipak ostalo u dobrom i lijepom sjećanju.
Richard Burton je početkom sedamdesetih dobio ulogu Tita u spektaklu “Sutjeska” Stipe Delića. Budući da su on i supruga Elizabeth Taylor bili najpoznatiji holivudski par, nakon njihova dolaska u Jugoslaviju reporteri su ih pratili na svakom koraku.
Oni su, pak, uživali u svim blagodatima Titova društva pa su boravili na Brijunima gdje su imali kraljevski tretman. No Burton, poznat po svojim burnim ispadima i velikom alkoholnom kapacitetu, jedva je čekao odlazak na snimanje kako bi izmakao supruginoj kontroli.
Nakon što bi završio radni dan na setu, Richard Burton je znao rezervistima tadašnje vojske, koji su na setu bili statisti, nuditi oklade u ispijanju pića. Oni koji su prihvatili dvostruko su zažalili.
Prvo, nije bilo šanse da prate Burtonov ritam eksanja žestice. Drugo, ako bi ih zapovjednik uhvatio pijane, prijetio im je sud. Burton je u svojem dnevniku opisao dane snimanja u Jugoslaviji. U njima je opisivao Josipa Broza Tita i Jovanku.
"Ona je bila velika žena, poput seljanke, ali imala je prekrasan, šarmantan osmijeh. Ne govori engleski, ali ga razumije", napisao je za Jovanku.
Za Tita je napisao kako je znao engleski i, kad bi ostali nasamo, razgovarali bi na engleskom. U svim drugim situacijama Tito je koristio prevoditelja jer se nije htio osramotiti pred javnošću.
Tito je bio veliki obožavatelj holivudskih zvijezda i uživao je u njihovu društvu pa je tako ugostio najveće tadašnje glumce: Kirka Douglasa, Orsona Wellesa, Yula Brynnera...
Nakon Titove smrti američki studiji su postali malo oprezniji oko dogovaranja snimanja filmova u bivšoj Jugoslaviji jer su se bojali da bi politička situacija bez Tita mogla postati nestabilna.
Upravo te okolnosti spriječile su snimanje “Conana Barbarina” u Hrvatskoj. Producenti su već isplanirali dolazak Arnolda Schwarzeneggera i ostatka ekipe na ove prostore, ali su odustali i prebacili snimanje u Španjolsku.
No taj je strah kratko trajao. Ponajviše zahvaljujući ljudima iz Jadran filma, koji su bili u stanju tehnički i logistički udovoljiti svim zahtjevima inozemnih partnera, u Hrvatsku su nastavile dolaziti najveće svjetske zvijezde. Neke od njih su baš ovdje snimile svoje prve filmove...
Tom Selleck, zvijezda TV serije “Magnum” i jedan od najpoznatijih televizijskih brkova, svoj prvi dugometražni film snimao je u Hrvatskoj, i to u koprodukciji s Jadran filmom.
Selleck je 1983. ovdje radio na avanturističkom spektaklu “High road to China”, u kojem glumi pilota probisvijeta koji mora pomoći bogatoj i zgodnoj djevojki da pronađe svojeg oca koji je misteriozno nestao na putu od Istanbula do Kine.
"Ja i kolegica Bess Armstrong snimali smo scenu koja se trebala odvijati u Kairu. No prava lokacija snimanja bila je Opatija na jadranskoj obali. Glumili smo da se znojimo na plus 40, a vani je bilo jedva 20 stupnjeva", opisivao je svoja hrvatska iskustva Tom Selleck.
Opatija i njezina okolica u tom su filmu odglumile gotovo sve azijske lokacije, osim nepalskoga grada Katmandua. Prizore iz Katmandua snimili su u Šibeniku.
Selleck i ostali glumci bili su smješteni u opatijskom hotelu Ambasador. Nahvalili su lokalnu kuhinju. Selleck je bio oduševljen jer ga na ulicama nitko nije prepoznavao pa je mogao imati svoj mir (serija “Magnum” tada se još nije prikazivala kod nas).
Iako se film baš nije “proslavio” na kino blagajnama, Tom Selleck je isticao kako mu je snimanje ostalo u jako ugodnom sjećanju. Osim hladnoće...
Druga velika televizijska zvijezda koja je u Hrvatskoj pokušala proboj na veliko platno bio je John Stamos, poznatiji kao ujak Jesse iz humoristične TV serije “Puna kuća”. On je 1990. u Zagrebu i susjednoj Sloveniji snimao film “Born to ride” o američkoj motoriziranoj jedinici u Drugom svjetskom ratu.
Stamos je, kao pravi srcolomac, morao izbjegavati obožavateljice, ali nije ostao usamljen. U goste mu je stigla pjevačica u usponu Paula Abdul, koja je imala nekoliko zapaženih hitova, a poslije je bila sutkinja u “Američkom idolu”.
Ona je tada trajektom iz Italije putovala do Hrvatske kako bi Stamosu pravila društvo. Oboje su tvrdili kako su samo prijatelji. Američki glumac John Slattery, koji se proslavio ulogom Rogera Sterlinga u popularnoj TV seriji “Momci s Madisona”, glumačke početke imao je u Zagrebu.
Kao mladi nezaposleni glumac bio je bez dolara u džepu pa je prihvaćao svaku priliku koja mu se nudila. Jedna od takvih prilika bila je i audicija za “Dvanaest žigosanih”, televizijsku adaptaciju istoimenog filmskog hita s Leejem Marvinom.
"Bilo je to 1988. godine. Scenaristi su bili u štrajku, posla za glumce nije bilo nigdje, pa sam prihvaćao bilo što. Završio sam s još gomilom kolega u Jugoslaviji i to mi je bilo prilično divlje iskustvo. Cijela serija je bila poprilično kaotična, kao i stanje na samom setu, no bio je to veliki korak naprijed za mene. Umjesto praznih džepova napokon sam zarađivao novac u Zagrebu i pri tome se zabavljao", rekao je John Slattery.
Serija “12 žigosanih” prestala se snimati poslije desetak epizoda i u Americi danas ima status trasha, no u bivšoj Jugoslaviji imala je veliku publiku. Pierce Brosnan je, prije nego što je postao James Bond, uglavnom glumio u televizijskim serijama i filmovima.
U Hrvatskoj je zbog TV uloga boravio dva puta. Prvo je 1989. godine snimao seriju “Put oko svijeta za 80 dana”. Četiri godine poslije bio je jedan od prvih stranih glumaca koji je došao snimati u neovisnu Hrvatsku.
Radio je na filmu “Vlak smrti” i nije se bojao ratne opasnosti.
"Noć prije odlaska u Hrvatsku svi su me pitali zašto idem ondje jer je tamo jako opasno. Pokazao sam im na televizoru prizore iz Los Angelesa u kojem su bili veliki neredi i rekao: ‘Zar je ovdje sigurnije?’. Meni je snimanje u Hrvatskoj bilo dobro, a sa mnom je bio i moj devetogodišnji sin. Na setu smo nosili vojne odore poput hrvatskih. Baš su izgledale cool", rekao je Pierce Brosnan.