Karatea nema, ali tu je sad Breakdance - put od Bronxa do Olimpijskih igara u Parizu

Odluke Međunarodnog olimpijskog odbora su takve, više nema karatea na Olimpijskim igrama, ali tu je prvi put u povijesti olimpijskih igara breakdance. Izvisio je i bejzbol
Vidi originalni članak

Na Olimpijskim igrama ima mjesta samo za 28 sportova. Penjanje, skejt i surfanje su debitirali u Tokiju i vraćaju se sad u Parizu, ali nema više primjerice karatea niti bejzbola. Zato je tu prvi put - breakdance!

Breaking, ime pod kojim se vodi na Olimpijskim igrama u Parizu, i kako se zove i na nekim mjestima gdje je nastao, prvo je 1970-ih postao popularan u SAD-u. Plesači su na ulicama u Bronxu u New Yorku improvizirali stilizirane pokrete i okrete uz „breakbeatove“ DJ-eva. Akrobatski stil uličnog plesa ubrzo je postao jedan od četiri stupa hip-hop kulture, pored DJ-a (disk-džokeji), MC-a (voditelji ceremonije kod rapa) i grafita. Plesači su bili poznati kao b-boysi i b-girls, a to što su radili bilo je više od sporta - doprinosilo je i stvaranju zajedničkog duha, piše Deutsche Welle.

Ali kako je popularna zabava s njujorških ulica došla na Olimpijske igre?

Iako je popularnost breakdancea rasla kasnih 1970-ih i ranih 1980-ih, stručnjaci su bili kritični. List New York Times je u članku objavljenom 1984. prenio upozorenja „određenog broja liječnika“ da je ovaj „hir" opasan, jer bi mogao uzrokovati ozljede ligamenata, slomljene kosti i čak još teže ozljede. „Ako plesači nisu u formi ili im nedostaje fleksibilnost mladih breakera, rekli su liječnici, mogli bi završiti s teškim ozljedama," pisao je tada i US Daily.

Ali takvi argumenti nisu bili prepreka za uvrštavanje na listu olimpijskih disciplina, jer Olimpijada uključuje niz sportova koji su povezani s visokim rizikom od ozljeda, od boksa do BMX utrka. Iste te 1984. godine kada se pojavio članak u New York Timesu grupa New York City Breakers, koja je nastala u Bronxu, nastupila je za predsjednika SAD-a Ronalda Reagana u Kennedy Centru, na svečanosti koja je bila prenošena uživo na televiziji.

Kako je rasla popularnost breakdancea tako je rastao i njegov natjecateljski potencijal. Borbe između rivalskih timova ili pojedinačnih plesača postale su središnji dio ove kulture. One su se pokazale kao odlična alternativa drugim iskušenjima ili provokacijama u zabačenim ulicama New Yorka. Naravno, ples je bio vezan za popularnu kulturu i glazbene top liste. Značajni hitovi uključuju debitantski singl Run-DMC-a iz 1983. "It's Like That," koji je 1997. remiksao house DJ Jason Nevins i koji je postao međunarodni hit. Njegov video, koji prikazuje muške i ženske ekipe breakdancea kako se bore jedni protiv drugih, inspirirao je ljude širom svijeta da usvoje te specifične pokrete.

Međunarodna natjecanja su prvi put održana 1990-ih. A u to vrijeme su postajali sve glasniji i oni koji su tražili da se breakdance uključi u sportske događaje. Tijekom 2000-ih počele su rasprave oko njegovog uvrštenja na popis olimpijskih disciplina. A onda je breaking 2018. uključen u Ljetne olimpijske igre mladih u Buenos Airesu. Godinu dana kasnije organizacijski odbor Olimpijskih igara u Parizu 2024. predložio je da se breakdance prvi put uključi u olimpijski program. Krajem 2020. Međunarodni olimpijski odbor (MOO) najavio je da će breaking biti uključen na Ljetne igre 2024.

 

 

Posjeti Express