Laži o koroni: Držanje daha, češnjak, sladoled, vrući čaj...
Epidemiju korona virusa zadnjih tjedana u stopu prati i epidemija lažnih vijesti. Kakvu pomutnju neodgovorno širenje neprovjerenih informacija koje dolaze preko chat grupa i sličnih neslužbenih kanala može izazvati, potvrđuje primjer od prošlog tjedna kada se preko WhatsAppa proširila informacija o karanteni u Zagrebu.
Specifičnost te poruke bila je da informacija dolazi od nekog bliskog vlasti, po čemu su zapravo lažne informacije gotovo uvijek prepoznatljive - dolaze od nekog važnog ili nekog tko zna nekog bitnog, pa to prenosi...
Osim širenja panike, tu su i česte lažne vijesti o stvarima koje liječe i spriječavaju zarazu korona virusom.
Po internetu se proširila vijest da vrućina ubija korona virus, pa se svima "preporučuje da borave na suncu i piju vruće napitke". Poruka je objavljena s potpisom UNICEF-a, koji ju je demantirao. Informacija je bila 'podebljana' i tvrdnjom da se izbjegava sladoled i ostala hladna hrana, jer to pomaže u sprječavanju zaraze. UNICEF je i to demantirao.
- Boravak na zraku i na suncu se preporuča, ako nema oko vas ljudi, ali ako boravite na suncu samo da bi izbjegli ulazak virusa u vaše tijelo, ta je metoda totalno neefikasna - objavili su iz UNICEF-a.
Zadnjih dana se proširila i ova poruka:
"Pijte nekoliko gutljaja vode svakih 15 minuta. Zašto? Čak i ako virus uđe u usta, voda ga ulijeva u jednjak i želudac. Jednom kad je tamo, kiselina u vašem želucu će ga ubiti. Ako ne pijete dovoljno vode, virus može probiti kroz vaše dišne putove i ući u pluća"
Profesorica Trudie Lang sa Sveučilišta u Oxfordu kaže da ne postoji “biološki mehanizam” koji bi podržao ideju da respiratorni virus jednostavno možete oprati u stomak i ubiti.
Infekcija poput koronavirusa ulazi u tijelo putem dišnih puteva dok osoba udiše. Virus može ući i na usta, ali čak i neprestana konzumacija vode ne može vas spasiti od zaraze.
No, bez obzira na to, pitka voda i zadržavanje hidriranosti uglavnom su dobar medicinski savjet, zaključuje.
Tu je još jedan hit među lažnim vijestima, vjerojatno ste ga dobili na Viber, a riječ je o 'kućnom testu' u kojem trebate zadržati dah duže od deset sekundi i ako vam to uspije bez kašlja, nelagode, zagušenja i napetosti, znači da u plućima nema cistične fibroze, što u osnovi znači da nema infekcije.
Taj test je najobičnija glupost i teška laž, jer nema znanstvenog dokaza za tvrdnju da zadržavanje daha 10 sekundi ukazuje na to da su pluća zdrava. Ne postoji ni potpora za impliciranu tvrdnju da je COVID-19 jedini razlog zbog kojega netko ne može držite dah 10 sekundi, odnosno da je uzrok tome plućna fibroza uzrokovana virusom.
Ukoliko ovih dana dobijete takvu poruku, izbrišite je i nemojte je proslijeđivati dalje. Svaka poruka koja počinje sa "rekla mi je dobra prijateljica čija majka radi u KBC-u; ujak od najboljog prijatelja koji je visokopozicioniran u Vladi..." je lažna.
Osim "visokopozicioniranih izvora", da ponovimo da češnjak, topli napici, voda svakih 15 sekundi, vrućina, sunce i slično ne mogu spriječiti da se zarazite korona virusom. Sve što vam stiže preko messengera, WhatsAppa ili Vibera vrlo vjerojatno je lažna informacija. Za točne informacije izbjegavajte opskurne portale, a najtočniju informaciju ima Hrvatski zavod za javno zdravstvo.