Meghan i Harry su pobjegli od tabloida, a ne od obitelji
Ne čini to, Meghan, napisala je kolegica Yasmin Alibhai-Brown, jedna od najuglednijih kolumnistica u Ujedinjenom Kraljevstvu, u kontroverznoj kolumni. Ona nije napisana prije tjedan dana, kad su britanski princ Harry i njegova supruga Meghan Markle, takozvani Sussexi, javnosti objavili da se namjeravaju povući s vodećih pozicija kraljevske obitelji, nego prije više od dvije godine – netom nakon objave zaruka.
Malo tko se tad usudio javno poručiti Markle da je ne očekuje kraljevska bajka iz holivudske produkcije, posebno u doba kad su se britanski mediji raspisivali o novoj eri kraljevske kuće Windsor, onoj u kojoj prednjače u liberalizaciji društva kroz prihvaćanje “razvedene Amerikanke miješanog podrijetla”. No upravo je u takvom portretiranju i problem.
Bježe li Sussexi, osobito Markle, od Windsora i kraljevskih obaveza? To je priča koju plasira dobar dio britanskih medija. No time u biti prikrivaju nešto konkretniju činjenicu – da Sussexi bježe od britanskog medijskog cirkusa, koji ih je svojim mizoginičnim, ponekad rasističkim i često neutemeljenim pričama, ponukao na mijenjanje pravila igre.
Dio britanskih medija, baš oni koji će ponajviše izgubiti djelomičnim povlačenjem Sussexa iz javnosti i ograničavanjem medijskog pristupa njihovim životima, najglasniji su u njihovu portretiranju kao sebičnih, privilegiranih licemjera i oportunista. Pišu da se Sussexovi ponašaju kao djeca koja imaju tantrum. Promatračima sa strane ne bi se moglo zamjeriti ako pomisle da tantrume bacaju zapravo – ti britanski mediji. Isti oni koji zarađuju svakodnevno prateći, preispitujući i kritizirajući svaki korak princa Harryja, a posebno Markle.
Poznavatelji prilika u britanskom tisku neće biti iznenađeni. Većinom neregulirani, politički i ideološki podijeljeni, često senzacionalistički i poznat po kršenju i etičkih kodeksa i zakona, sektor tiskanih medija, osobito tabloida, u Ujedinjenom Kraljevstvu notoran je i nemilosrdan.
No Markle nije ni prva ni zadnja koju su britanski mediji uzeli na pik. Uz to, sloboda medija jedna je od temeljnih demokratskih vrijednosti te mediji imaju pravo i obavezu preispitivati i kritizirati nositelje dužnosti u društvu i njihove poteze.
Pa zašto su onda Sussexi prvi koji su javno zatražili da se iz temelja promijeni način na koji surađuju s četvrtom silom?
Na primjer, njezino uređivanje Voguea nazivano je “nekraljevskim”, dok su prije nje časopise bez kritika na taj račun uređivali svekar princ Charles i šogorica Kate Middleton. Njezino maženje trbuha u trudnoći opisano je kao gluma i iskaz taštine, a ono Kate Middleton portretiralo se kao iskaz nježnosti i zaštite. I tako dalje, i tako dalje. Klasični character assassination (ubojstvo karaktera).
Dvostruke standarde u evaluaciji poteza Markle i ostalih članova kraljevske obitelji primijetili su i građani. Prema Yougov anketi iz prošle godine, čak je 44% Britanaca izjavilo da su mediji prekritični prema Sussexima. Dvostruko manje ih je smatralo da je izvještavanje pošteno i balansirano. Uz to što je svaki potez Markle gledan ispod povećala i kritiziran, od toga kako nosi dijete do toga kakve mu igračke kupuje, Sussexe izrazito smeta i količina onoga što smatraju neistinama koje mediji prenose.
U takvoj situaciji Sussexi su odlučili da ne žele više sudjelovati u tom medijskom cirkusu koji im, kako su sami izjavili u prošlogodišnjem dokumentarcu za ITV, narušava mentalno zdravlje i utječe na kvalitetu života. Ne žele preživljavati, nego živjeti, kažu.
“I bogati plaču”, rekli su kritičari zazivajući kraljevsku mantru “ne objašnjavaj, ne žali se”. Medijima to odgovara jer u takvom kontekstu mogu što žele. No Sussexi izgleda ne žele nastaviti igrati tu igru u kojoj su često gubitnici. Ne žele više šutjeti i trpjeti. Sad više neće ni morati.
Dio medija i javnih osoba stao je na njihovu stranu, braneći njihovo pravo da izaberu život kakav žele živjeti. Ne treba ni poistovjetiti medijsku hajku na Sussexe s nacionalnim osjećajima. Yougov anketa pokazuje da gotovo polovica svih Britanaca podupire odluku Sussexa da se povuku s postojećih pozicija, dok joj se protivi oko četvrtine društva. No ono oko čega je javnost jasna je da Sussexi više ne bi trebali primati financijsku potporu iz javnog budžeta. Što su i oni sami kod najave promjena najavili da ne očekuju.
Meghan Markle je tako ušla u klub zloglasnih kraljevskih žena koje su se usudile biti drugačije ili ih se barem tako percipira. Zaista, jasna je patrijarhalna tendencija da se potresi u kraljevskoj obitelji pripisuju ženama - Wallis Simpson, Diana Spencer, Camilla Parker Bowles, a sad i Meghan Markle. Ima barem jedna dobra vijest za Amerikance - Wallis Simpson možda Britanci napokon puste na miru.