Misterij nestalog filmaša: Što mu se dogodilo?

Wikipedia
Njegovi izumi gotovo su zaboravljeni, ali ostaje zapisano u povijesti da je on bio jedan od pionira svoje umjetnosti
Vidi originalni članak

Godinama je usavršavao svoj izum i napokon je bio spreman pokazati svijetu svoje remekdjelo. Spakirao je kovčege, pozdravio brata i krenuo na putovanje prema New Yorku.

Nikad više nitko nije vidio Louisa Le Princa ni njegove kovčege.

Od toga je prošlo više od stoljeća, a nestanak francuskog izumitelja i dalje muči istražitelje.

Nekoliko godina kasnije, kada je američki izumitelj Thomas Edison javnosti prikazao kinetoskop 1893. godine nitko nije znao da je Le Prince zapravo prvi osmislio način za snimanje pokreta.

Već sredinom osamdesetih godina 19. stoljeća, nakon velikih otkrića Eadwearda Muybridgea i Étienne-Julesa Mareya, Edison je bio uvjeren da može napokon izgraditi kameru koja će snimati serije fotografije kako bi prikazala pokret. 

Do kraja tog desetljeća Edison je prijavio nekoliko patenata za prve video kamere i uskoro je svoje izume primijenio u praksi. Prvi eksperimenti bili su donekle uspješni, a Monkeyshines No 1 pokazuje obrise jednog radnika u Edisonovom laboratoriju.

Istovremeno je i Le Prince, na drugom kraju svijeta, radio na sličnoj napravi. Rođen u fotografskoj obitelji, bavio se slikarstvom i kemijom. Njegov otac je Louis Daguerre, izumitelj fotografske tehnike dagerotip i Le Prince je od djetinjstva sudjelovao u razvoju fotografije.

Nakon ženidbe i preseljenja u New York, Le Prince je počeo raditi na prvim video kamerama. Uskoro je počeo i sam predavati zahtjeve za patente, a 1888. godine počeo je prikazivati prve filmove. 

Međutim, njegovi filmovi nisu nikad prikazani javnosti i jako rijetki su znali da uopće i postoje, ispričao je Stephen Herbert, povjesničar filmske umjetnosti za Ozy.

Ipak, usprkos svemu tome, obnovljena verzija Roundhay Garden Scene uspješno je digitalizirana. Kratki filmić pokazuje članove Le Princeove obitelji kako se šeću po vrtu.

Nedugo nakon toga, snimio je par kadrova pješaka i kočija kako prelaze jedan most u Leedsu, u Velikoj Britaniji.

Njegovim nestankom u rujnu 1980. godine, počele su se pojavljivati razne teorije zavjera. Velika većina teorija bacala je sumnju na upletenost Thomasa Edisona koji je u nekoliko navrata bezočno krao tuđe ideje. Primjerice, nakon sastanka s Muybridgeom, koji je predlagao istovremeno snimanje zvuka i slike, Edison je rekao da je to blesava ideja. Nedugo nakon toga, Edison je sam predao zahtjev za patentnom za identičnu ideju.

Naravno, krađa ideja nije ubojstvo i Edisonova kamera je vjerojatno bila daleko naprednija od Le Princeove. Smrt Le Princeova sina Adolphea dolila je ulje na vatru teorijama zavjera.

Krajem 19. stoljeća, Adolphe je pozvan kao svjedok American Mutoscope Company protiv Edisona kako bi se razjasnilo tko je zapravo izmislio prve video kamere. Dvije godine kasnije, 1900., Adolphe je pronađen ustrijeljen u New Yorku nakon lova na patke. Ni za njegovo ubojstvo nitko nije odgovarao.

Mogući znak Louisove sudbine otkriven je 2003. godine kada je pariška policija otkrila arhivsku fotografiju utopljenika koji liči nestalom Le Princeu, ali nitko nije potvrdio da je na fotografiji doista Louis Le Prince.

Posjeti Express