Najpopularniji mobitel dilera na Balkanu - siguran i staromodan

Pixabay
Dileri i njihovi dobavljači često koriste stare modele telefona zbog uvjerenja da ih je nemoguće prisluškivati
Vidi originalni članak

Ako niste osobno, onda vjerojatno poznajete nekoga tko je kupio drogu. Ako ni to, slične stvari ste bezbroj puta vidjeli na filmovima. U svakom slučaju, znate dobro kako taj proces izgleda. Pozovete broj, dogovorite vrijeme i mjesto, a poslije na tulum. Što se tiče droge, tu se, za većinu ljudi, završava priča. Međutim, možda ste upravo tim pozivom upali usred rata policije i narko-klanova.

Kad god ste na televiziji čuli vijesti o hvatanju dilera i zapljeni veće ili manje količine droge, pravilo je da je uvijek nađen i zavidan broj mobilnih aparata i kartica. Najčešće su u pitanju nekoliko old school modela Nokije, koje gotovo više nitko ne koristi, bar pred drugima.

Ali baš su ti telefoni na neki način postali simbol kriminala. Onog na najvišem nivou. Pošto je u posljednja dva desetljeća mobilni telefon jedno je od glavnih oruđa za rad svakog dilera, policija najčešće prisluškuje baš preko njih. Neizbježno je da i dileri i policija imaju svoje trikove kojima pokušavaju nadmudriti suparnike.

Srpski Vice pokušao je suočiti priče dilera i pripadnika snaga sigurnosti.

"Općenito je poznato da su stare Nokije dilerski telefoni, mada sam ja ranije imao i neke modele Samsunga, ali i drugih proizvođača. Preko novih telefona i GPS sistema, svako vas lako može locirati. Uz to, ja nikad ne zadržavam duže vrijeme isti broj, već često mijenjam kartice, ali i same aparate, jer i oni imaju redni broj", objašnjava jedan od dilera sa ulica Beograda.

On otkriva da Nokia ima kultni status, a pogotovo je riječ o tri modela. Kako kaže, telefon koji suvereno drži prvo mjesto među svim dilerima na svijetu je Nokia 1100, a dobro se snalaze i modeli 8210 i 3310 - ovaj drugi je nedavno dobio i novu verziju. 

Zagrebačko podzemlje Dečko s Knežije: "Ubio si ga, j**** ti mater cigansku!"

Nevjerojatno zvuči podatak da je jedna serija modela 1100 prije nekoliko godina dosegla i nevjerojatnu cijenu od 30,000 dolara. I to samo zbog jednog jedinstvenog buga, veoma značajnog za kriminalce.

"Postoji priča da je jednu seriju Nokije 1100 nemoguće prisluškivati, zbog čega slovi za pravo blago. Ovaj model, odnosno jedna serija koja je proizvedena u Njemačkoj, omogućava pljačkašima banaka da presreću transfere novca i tako za par minuta zgrnu ogromne pare. Ne znam kako to točno funkcionira, za to su im potrebni i hakeri, ali meni je dovoljno dobro što kažu da ne može da se prisluškuje", kaže anonimni sugovornik

Isti sugovornik priča i da za modele 8210 i 3310 kruže glasine da ih je nemoguće prisluškivati ili da im je bar znatno teže ući u trag. Potvrdu legende o dilerskoj Nokiji srpski Vice traži i na drugoj strani, kod bivšeg pripadnika kontra-obavještajne službe Bože Spasića. Iako neki modeli finskog proizvođača jesu potpuno imuni na prisluškivanje, to ne znači previše sugovorniku s ulice.

"Točnije je da je određene modele Nokije 1100, 8210 i 3310 nemoguće prisluškivati, ali u cijeloj Srbiji njih nema više od desetak. Jako ih je teško nabaviti i koštaju oko 10.000 eura, tako da ih ulični dileri sigurno ne posjeduju, već samo "krupne ribe", recimo njihovi dobavljači", kaže Spasić.

Policija samo gleda Pregled splitske krim scene: bande koje vladaju gradom

On potvrđuje da ovi modeli u inozemstvu mogu dostići znatno višu cijenu, pošto se tamo okreće i veći novac. Međutim, nije točno da je potpuno nemoguće prisluškivati ove telefone. Znatno je teže, svakako, u odnosu na pametne telefone, zato su i popularni među dilerima, kaže.

"Zanimljivo je da dileri nerijetko u nekom od ovih telefona imaju i ugrađenu vagu za precizno mjerenje. Greška koju ulični preprodavači često prave je što pomisle da ih ne možete pratiti preko starih telefona, pa samo mijenjaju kartice. Baš zbog toga često padaju", otkriva Spasić kako ova policijsko-dilerska medalja izgleda sa druge strane.

Jedan od tih skupocjenih telefona koristila je i skupina Darka Šarića, optuženog za pranje novca i međunarodno krijumčarenje velikih količina kokaina. Lako je doći do zaključka da samo izuzetno bogate i dobro organizirane grupe se mogu dočepati takvih telefona.

"Darka Šarića su proglasili za jednog od najvećih narko-bosova na ovim područjima i njegova grupa je imala upravo te modele. Od Južne Amerike do Srbije izbjegli su 1.500 satelita, ali su uhvaćeni zbog nekih drugih stvari", priča Spasić.

Sugovornik "u poslu" ipak tvrdi da on i njegovi najbliži suradnici već godinama koriste Nokiju 1100, zato što ga "nekako laički" smatraju najsigurnijim, ali i najpraktičnijim od "sigurnih telefona".

Paravan za ilegalu Estrada Zagreba: Đikani plaćaju seks sa slavnim curama

"Veliki je plus što mu baterija traje danima, pa nije strašno ako zaboravim staviti ga na punjač. Možete pitati svakog iole ozbiljnijeg dilera, svi koriste jedan od ova tri modela, ali više 1100 i 8210, nego 3310, pošto je on najveći i najteži. Svi imamo po nekoliko telefona, jer ih uvijek treba mijenjati na određeni period", navodi on.

"Koliko je taj telefon siguran pokazuje i nemoć FBI-a kad su se domogli jedne stare Nokije s dragocjenim podacima, a bila je povezana s bitnim slučajem s ovih prostora. Međutim, uspjeli su izvući samo neke poruke i ništa više", dodaje Spasić.

(Tekst je izvorno objavljen na vice.rs)

Posjeti Express