Nikad viđene fotke Kolinde, Zokija, Jace i Mesića
Kad netko u novinskoj fotografiji prateći politiku provede, koliko ono: "Tridesetak godina", dakle, tri desetljeća, jasno je da mu je profesionalni opus postao pravi dokumentarni pregled razvoja jedne države. Patrik Macek, danas fotoreporter agencije Pixsell, čovjek koji je još u 80-ima počeo slikati prvo za Studentski list, a nakon diplomiranja strojarstva i s početkom rata i za Hinu, danas u osobnoj arhivi ima oko 300.000 fotografija, što je zapravo najveća arhiva političkih fotografija u Hrvata.
Pa gdje Macek sve to čuva? "Na diskovima, filmovima, pola stana mi je posvećeno tome. Sve prije 1992. uništeno mi je u ratu doma u Derventi. Upravo zato od tog trenutka na sve to pazim do bola, više nego na sebe." Nije riječ samo o tome da ima dokumentirano što je sve radio, višedesetljetna arhiva u pravilu u sebi krije prava skrivena blaga.
"Dogodi ti se, na primjer, da u neko vrijeme dođeš u Ministarstvo vanjskih poslova jer dolazi neki strani diplomat. I umjesto ministra Mate Granića kojega čekaš, pojavi ti se netko drugi, pa ga snimiš samo zato što je bio tamo. Tek godinama poslije ispostavi se da je to bio Ivo Sanader. Ili da je onaj tip koji je dijelio karte na kolodvoru bio Andrej Plenković. Ili onaj klinac s Markovog trga. Bio je u prljavim hlačama, sa zlatnim lancem oko vrata, prosvjedovao je protiv nečega zavezan lancima, a zapravo je to bio Bero", objasnio nam je Macek.
"Takvih stvari nađeš kad staneš pregledavati 15 ili 20 godina poslije. A kad smo ga snimali, bilo je: ‘Koji si mi ti da si mi ušao u kadar!? Gdje su ozbiljni ljudi?" Kad je počeo rat, imao je 26 godina, pratio je što se događa i na frontama, ali, kaže on, nije mu baš stalo od toga raditi neku priču. "Radilo se, da, ali samo sam radio svoj posao." Rat je prošao, ali se politika nastavila. Pratio je stvaranje države, sve kroz što je prolazila.
Nakon 90-ih, u kojima je u centru politike bio Franjo Tuđman, došla su druga vremena i drugi državnici, a on ih je sve pratio. Nakon Hine za Slobodnu Dalmaciju, pa za Večernji list i sad za agenciju. "Mi fotoreporteri u pravilu imamo neko područje koje pokrivamo, a ja imam ovo. To je malo netipično jer ljudi vole otići na Svjetsko prvenstvo, poslikati neke komade, takve stvari", pričao je. Tijekom godina njegov rad je HND nagradio s dvije nagrade "Nikša Antonini" za fotografiju godine.
Prva je bila iz afere "biglovi" s mučenjem pasa na Veterinarskom fakultetu iz 2005., kad je ovjekovječio beskrajno uplašenog, jadnog, izmučenog psa, skupljenog u kutu prljavog kaveza. Druga je bila prizor uoči presice HDZ-a iz 2011. godine, koja je prikazivala Jadranku Kosor i Ivana Jarnjaka, totalno potonule, jer je upravo pokrenuta istraga zbog pronevjere 30 milijuna kuna u toj stranci.
Više fotografija pogledajte u galeriji uz članak