Robovlasnički odnos: Tisuće ljudi radi 20 sati dnevno bez hrane i vode
Popis zlostavljanja koje Sjeverna Koreja čini protiv svojih građana kao da je svakim danom sve dulji i dulji. No svejedno je mnoge nemalo iznenadilo kad se pročulo da je ruka Kim Jong-unovog režima dospjela i izvan granice njegove države.
Naime, vjeruje se da režim dobiva velike svote od nekoliko desetaka tisuća svojih građana koji su poslani u inozemstvo kako bi sudjelovali u prisilnom radu, točnije prema kojima se odnose kao prema robovima, kažu iz UN-a.
Robovi moraju raditi po 20 sati dnevno, bez dovoljno hrane i pića, te su pod konstantnom prismotrom, stoji u novom izvještaju Marzukija Darusmana, UN-ovog posebnog izvjestitelja o ljudskim pravima u Sjevernoj Koreji.
Darusman je izjavio da je posljednjih godina ta praksa postala vidljivija i da su brojke porasle. "Mislim da je to pokazatelj koliko je stvarno loša ekonomska i financijska situacija na sjeveru."
Većina radnika zaposlena je u savezničkim državama: Kini i Rusiji, dok je ostatak raširen diljem Azije, Bliskog istoka, Afrike i Europe.
Proljetos se u medijima proširila priča o muškarcu iz Sjeverne Koreje koji je radio na gradilištu u Kuvajtu pet mjeseci, bez da je dobio plaću. Napokon je uspio pobjeći i dobio je azil u ambasadi Južne Koreje.
Njegova priča potakla je bijeg radnika koji su radili po cijele dane za malo ili nimalo novaca, bez slobode i u teškim životnim uvjetima. Oni koji bi bili plaćeni dobili bi između 120 i 150 dolara mjesečno, no njihovi poslodavci plaćaju puno veće svote vladi Sjeverne Koreje.
Čini se da Kimov režim orkestrira sustavom kako bi zaobišli UN-ove sankcije o zarađivanju stranih valuta. Pretpostavlja se da se većina od 1.2 do 2.3 milijarde, koliko zarade strani radnici/robovi, troši na vojsku i nuklearni program, kao i na elitu iz najbližeg kruga suradnika Jong-una.
Istodobno, vlade u državama u kojima se to odviju kao da ne primjećuju kršenje zakona i robovlasničke odnose prema radnicima iz Sjeverne Koreje, iako su na taj način i same uključene u sustav neprihvatljivog prisilnog rada.
Pretpostavlja se da vani radi oko 50.000 stanovnika , iako je jedan službenik vlade Južne Koreje ranije ove godine izjavio da bi brojka mogla biti oko 100.000.
Ljude šalju u rudnike, da sijeku drva, rade s tekstilom i na građevini, piše CNN.