Svijet treba više sveznalica

Jeopardy.com
Danas u svijetu imamo nepregledan broj informacija i bitno je znati povezati ih
Vidi originalni članak

Svaki bismo dan trebali težiti naučiti nešto novo. Uvijek moramo biti radoznali što se to zbiva u svijetu oko nas, kaže Ken Jennings, američki kvizoman i pisac. On je pobijedio 74 puta za redom u televizijskom kvizu “Jeopardy!” te tako postao najbolji igrač svih vremena. Poznat je i po tome da je isti kviz zaigrao protiv računala zvanog Watson i izgubio.

- U sjećanju mi je ostalo kako računalo odgovara na pitanja i pobjeđuje. Osjećao sam se suvišno, kao radnik u tvornici kojeg je zamijenio robot - prisjeća se Jennings. Ideja da računala mogu zapamtiti i odraditi više posla ga je zaprepastila. No unatoč širenju interneta i povećanju broja informacija, kvizoman ipak vidi dvije bitne nadmoći učenja.

- Danas u svijetu imamo nepregledan broj informacija. Kao prvo, moramo uložiti u škole kako bismo znali raspolagati informacijama – opisuje Jennings. Bitno je znati ih povezati kako bi one dobile smisao te da nas drugi ne mogu prevariti. Također, ako više znamo vjerojatnije je da ćemo donositi i bolje odluke.

- Količina informacija se u 18 mjeseci gotovo udvostručila. Takvo gomilanje je dobro, ali ne znači ništa ako se time ne znam služiti - tvrdi kvizoman. Druga prednost je primjena u životu i ljudska brzina dosuđivanja.

- Uvijek se sjetim priče kad je djevojčica bila na ljetovanju s obitelji na Tajlandu. Bili su na plaži kad se more počelo povlačiti. Prepoznala je tsunami i upozorila spasioca. Taj dan je spasila 100 ljudi – prepričava Jennings. Dodaje kako kad nešto zapamtimo, možemo to iskorisiti kad god želimo i ne ovisimo o tehnici. Osim toga, u skoroj budućnosti pitat ćemo se tko će predvoditi ljude, računalo ili čovjek. Takve situacije opisuju i filmovi.

- Na ljudima je da donesu konačnu odluku - zaključuje kvizoman.

Posjeti Express