Skandal: U nacističkom predgrađu stanari smiju biti samo bijelci

Wikipedia
U New Yorku postoji predgrađe simpatizera nacista u kojem i dalje vrijede stara pravila
Vidi originalni članak

Predgrađe koje su u New Yorku osnovali simpatizeri nacista nekoliko godina prije početka Drugog svjetskog rata, i dalje koristi diskriminacijska pravila pri odabiru stanara, kako bi se osiguralo da naselje ostane potpuno bjelačko. 

Par koji je živio u Yaphanku, zaselku od 6000 stanovnika, stotinjak kilometara udaljenom od New York Cityja, tvrdi da organizacija koja je vlasnik zemljišta ima stroga pravila prema kojima se kuće mogu prodavati jedino osobama njemačkog podrijetla. Par je stoga podigao tužbu tvrdeći da je organizacija povrijedila federalni zakon.

"Od osnivanja, 1937. godine, GASL (Njemačko-američka liga) isključila je sve nebijelce iz organizacije, rekreativnih programa i ljetnikovaca, u korist osoba njemačkog podrijetla", stoji u tužbi Philipa Kneera i Patricie Flynn-Kneer.

Liga posjeduje zemlju u Siegfried parku, stambenoj zajednici u Yaphanku, te iznajmljuje oko 50 parcela svojih članovima. 

Robert Kessler, predsjednik organizacije, odbio je komentirati slučaj, iako je ranije izjavio da su njihova pravila krivo shvaćena i da nisu isključiva.

U tužbu je uključena i navodno nova fotografija nacističkog medaljona na vrhu njemačke zastave u klubu zajednice.

Inače, liga je osnovana kao podružnica njemačko-američke organizacije poznate po simpatiziranju nacista. Sigfried park, koji se tad zvao Kamp Siegfried, izgrađen je kako bi se 1935. godine promovirala njemačka kultura, te su tijekom 1930-ih ondje održani brojni pronacistički skupovi.

Par koji je podigao tužbu njemačkog je podrijetla, te su kuću kupili 1999. godine, nakon što su prihvaćeni kao punopravni članovi. Kad su pak odlučili prodati kuću, nisu smjeli predati oglas gdje su sami željeli nego je od njih zatraženo da za oglašavanje koriste nacionalni bilten lige, čime se nastavlja kreirati zatvorena zajednica, piše New York Post.

"Iako po Yaphanku stanovnici ne paradiraju u kratkim smeđim hlačama, i dalje je prisutan diskriminacijski učinak zbog pravila koja su ondje nametnuta, a nitko nije ništa učinio da ih promijeni", izjavio je odvjetnik Andrew Wilson.

Posjeti Express