Ubojstvo moćne političarke radi posla preko veze

screenshot/youtube
Godinama je vladala željeznom rukom, a onda ju je ubila razočarana majka
Vidi originalni članak

Bilo je to ugodno proljetno popodne 2014 godine na sjeveru Španjolske. Isabel Carrasco, najmoćnija i najomraženija političarka u gradu Leonu, krenula je na politički skup konzervativne Narodne stranke Mariana Rajoya. Nakon brojnih korupcijskih skandala stranka mu je tonula u anketama i trebao je pomoć jedne od najuspješnijih političarki iz Narodne stranke. Trebala mu je Carrasco i njena bezgranična energija.

Tek nekoliko metara iza Carrasco hodala je druga žena. Bila je mrvicu pretoplo odjevena, ali dizajnerska odjeća i kožne rukavice bile su potpuno običan prizor u bogatoj četvrti Leona. Barem je tako mislio umirovljeni policajac Pedro Mielgo kada su prošle pokraj njega. Možda je upravo zbog toga, kada je čuo prvi prasak, pomislio da je riječ o vatrometu, piše Guardian.

Kada se Mielgo okrenuo vidio je Carrasco na tlu i drugu ženu kako joj ispaljuje još tri hica u glavu. Tu su proradili instinkti starog policajca i Pedro je odlučio slijediti ubojicu. Na diskretnoj udaljenosti je slijedio ženu i usput nazvao policiju da prijavi situaciju, ali uskoro mu je izišla iz vidokruga.

Policajac slijedi ubojicu

Tek nekoliko metara dalje ponovno je ugledao, barem je bio uvjeren da je vidio, istu ženu. Istina, ovog puta imala je bijelu jaknu, ali sličnost je bila nevjerojatna. Mielgo je zaustavio jedan policijski automobil dok je prolazio ulicom i upozorio kolege. "To je ona. Pazite se, ima pištolj", rekao je bivšim kolegama. Dok je otvarala vrata skupocjenog Mercedesa SLK200 prišla joj je policija i tražila osobnu iskaznicu. Ispostavilo se da je riječ o 58-godišnjoj Montserrat Gonzalez, tek nekoliko trenutaka kasnije automobilu je prišla Triana Martinez. Počela je objašnjavati da joj je Montserrat majka i da su cijelo popodne provele skupa.

Policija nije pronašla oružje u automobilu, a adresa na osobnim iskaznicama majke i kćeri pokazala je da žive u pedesetak kilometara udaljenom gradu Astorgi. I to ne bilo gdje, adrese su na trgu na kojem se nalazi i sjedište gradske policije. Njih dvije su objasnile da su prijavljene na toj adresi zato što je astorgin šef policije Pablo Martinez Montserratin suprug i Tiarin otac.

Usprkos ovom zapletu, policija je svejedno privela obje žene pod sumnjom da su počinile ubojstvo.

Gotovo ritualno ubojstvo

Okolnosti ubojstva bile su gotovo nemoguće. Sama žrtva bila je šefica moćnih provincijskih vlasti, a svaka osoba u Leonu znala je tko je ona. "Bilo je to gotovo ritualno ubojstvo", prisjeća se Angela Dominguez, bivša urednica lokalnog izdanja časopisa El Mundo. Hitna služba zabilježila je dramatičnu izjavu jednog od bolničara: "Ona je imala 12 poslova i primala je 12 plaća". Bila je to urbana legenda o 12 poslova koje je Carrasco prikupila tijekom pet godina na čelu provincije Leon. 

Svi su znali tko je Isabella Carrasco. U Španjolskoj je nezaposlenost bila 25%, a ona je radila 12 poslova.

Bila je svojeglava, ponekad je bila vulgarna i nikad nije imala srama. Često je pokazivala ožiljke od plastičnih operacija i govorila je da jednom dođe vrijeme kada svatko mora otići pod nož.

Da je nije briga za tradiciju pokazala je i kada je, umjesto uobičajenog portreta prethodnika na vlasti, stavila svoju sliku u hodnike palače vlasti.

Bila je ljuta i na dan vjenčanja

Oduvijek je pokazivala svoju pamet, ponekad čak i nametljivo. Uspjela je čak i u nevjerojatno zahtjevnom svijetu španjolskog prava. Postala je jedna od najmlađih poreznih inspektorica u Španjolskoj. Karizmatična i energična, Carrasco je znala biti i jako teška osoba. "Sjećam se da je bila ljuta na dan svog vjenčanja", prisjeća se jedan njen prijatelj iz djetinjstva.

Kada je preuzela vlast u Leonu 2007. godine javnost ju je još bolje upoznala. Često je znala šokirati ljude, a davne 2003. godine dala je naslutiti kakva je kao osoba kada se pojavila s dijamantnom ogrlicom i natpisom SEX na službeno stranačko događanje.

Jednom kada je preuzela vlast, gotovo reformatorski se prihvatila čišćenja korupcije. Ipak, čak i njezini napori bili su tek polovični zato što je i sama voljela vlast. U lokalnoj banci Caja Espana Carrasco je bilo zamjenica šefa u vrijeme kada su davali rizične kredite. Pretpostavlja se da bi i Carrasco bila pod istragom, zajedno s kolegama iz uprave banke.

Službeno je bila osumnjičena i da je nelegalno zaposlila 40 službenika 2007. godine, nedugo nakon što je preuzela vlast. Godinama je preuzimala sve više poslova i na kraju je obnašala 13 dužnosti. Između ostaloga, bila je šefica lokalne zračne luke i turističke zajednice. Nikad nitko nije dokazao njezinu korupciju i neki će reći da je ona jednostavno bila tako odan javni službenik. Oni malo zlobniji rekli bi da je bila previše pametna da je se uhvati za korupciju. U vrijeme smrti bila je pod istragom zbog jednog jedinog prekršaja u javnoj službi. Navodno je podnijela zahtjev za isplatom putnih troškova dvostruko veći od stvarnih.

Smrt i pogreb bili su glavna vijest u Španjolskoj. Premijer Rajoy i njegov prethodnik Jose Zapatero odrasli su u Leonu i bili su među ožalošćenima na sahrani.

Neobični sumnjivci

Montserrat Gonzalez i njezina kćer Triana bile su neobični sumnjivci za ubojstvo. Oduvijek su bile bliske, bile su članice španjolske Narodne stranke, najčudnije od svega je bila činjenica da je Triana bila dosta bliska s Carrasco.

Triana je dobila posao preko veze na telekomunikacijskim projektima u leonskoj vijećnici i uskoro se sprijateljila s Isabelom. Triana je bila prava Katica za sve i jednom prilikom je otišla Isabeli u stan kako bi joj postavila kablovsku televiziju. Carrasco je zauzvrat omogućila Montserrat da izbjegne plaćanje poreza na uvoz onog srebrnog Mercedesa.

Međutim, 2010. godine dvije saveznice počele su se svađati. Triana kaže da je Carrasco je pokušala zavesti, ali Isabelini prijatelji kažu da nije imala nikakve sklonosti prema ženama. Početkom 2011. godine održan je natječaj za državne službenike u Leonu. Triana je preklinjala Isabelu da joj pošalje pitanja s testova, ali Isabela ju je ignorirala.

Korov se mora čupati

Montserrat je ostala uvjerena da je Carrasco namjerno postavila nekog drugog samo kako bi napakostila njenoj kćeri. Triana je izgubila zaštitnicu i posao. Nezaposlenost u Španjolskoj dosegla je 24%.

Idućih godina Triana je bezuspješno pokušavala pronaći posao, a jednom prilikom se kandidirala na lokalnim izborima. Sve je bilo uzaludno, a Montserrat je svu krivnju svalila na Isabel. 

"Korov se mora iščupati. Bio je izbor ili moja kćer ili ona", kasnije je govorila Montserrat o svojoj odluci da ubije Isabel.

Gotovo dvije godine nakon ubojstva, dvije žene osuđene su zbog ubojstva. Monsterrat je dobila 22 godina, a Triana 20 godina zatvora. Iako je isprva govorila da je samo htjela zaštiti kćer i neki su je pokušavali promovirati kao borca protiv korupcije, ostaje činjenica da su problemi počeli onda kada njena kćer nije uspjela "preko veze" dobiti siguran posao na račun poreznih obveznika.

Posjeti Express