Vrtići budućnosti: Hoćemo li ovako odgajati nove generacije
Svi oni koji brinu zbog prevelike uključenosti tehnologije u životu najmlađih generacija - od korištenja mobitela, igranja s tabletom ili gledanje YouTube videa prije nego i prohodaju, čini se kako su takve stvari tek uvertira u odgoj djece u budućnosti.
Naime, tete u vrtićima bi polako mogli zamijeniti roboti, barem u Japanu, piše BBC. U zemlji u kojoj je broj prijavljene djece na listama za čekanje najniži što je bio u posljednjih deset godina (zbog malog nataliteta), on ipak iznosi čak 20 tisuća.
O toj djeci brinu majke, koje su nakon rođenja ostale kod kuće i odrekle su se svojih profesionalnih života ili su ih privremeno zamijenili onima majke i domaćice. Ipak, vlada ih pokušava potaknuti da se što prije i u što većem broju vrate na posao, no u tome ih sprječava činjenica kako je u Japanu premali broj vrtića te odgajatelja.
Nacija koja svijetu neprestano pruža nova tehnološka rješenja tome je doskočila razvojem specijaliziranih robota, kao što je Vevo. Oni bi ispočetka bili samo ispomoć u odgojnim ustanovama - nadzirući koliko djeca spavaju, jesu li sve pojela i slično. No, njihovi kreatori vjeruju kako je potencijal puno veći od toga, te bi uskoro mogli biti obogaćeni i "ljudskim vještinama", kao što je pozdravljanje djece, tješenje, pričanje priča...
Dobrodošla pomoć ili prijetnja?
Tempo razvoja umjetne inteligencije jedan dio ljudi plaši, prvenstveno jer ugrožava radna mjesta namijenjena ljudima. U vrtiću u Tokiju gdje su roboti uvedeni, takva pomoć je dobrodošla, a roditelji su zadovoljni.
Djeci su takvi roboti simpatični te ih doživljavaju kao igračke, iako su danas njegovi zadaci samo oni praktične prirode.
Naime, u Japanu se djeci u vrtićima obavezno mjeri temperatura dva puta na dan. Tijekom dnevnog odmora, senzori smješteni u dječje krevetiće bilježe ritam srca i sve tjelesne pokrete, uključujući pokrete pluća tijekom disanja. Alarm upozorava odgajateljice ako senzori detektiraju bilo kakve anomalije.
"Mjerenje tjelesne temperature i monitoring djece tijekom dnevnog odmora samo su dio onoga što se može povjeriti robotima. Bilo bi od velike pomoći da se dopusti visokorazvijenoj robotici povesti računa o brojnim dnevnim dužnostima", smatra Nobuaki Nakazava, profesor sa Sveučilišta Gunma i savjetnik na ovom projektu.
Odgajatelj Hiromi Jamamoto smatra da je i za vrijeme dnevnog spavanja neophodno kontrolirati i čuvati djecu.
- Zato je velika stvar imati robota za pomoćnika. To je veliko rasterećenje za nas odgajatelje, a djeci je jako zabavno provoditi vrijeme s robotom. Osobito ih vole imitirati - kaže Jamamoto.
Ministar za zdravlje, rad i socijalnu politiku naglašava da specijalizirano radno osoblje nedostaje širom Japana, ali da se manjak posebno osjeća u Tokiju, gdje jedan prijavljeni kandidat može birati između pet ponuda za posao. Zato se, osim u vrtićima, uveliko radi na integriranju ovakvih sustava i u staračke domove.