Anadolijski Švabo: Prvi političar turskih korijena na čelu njemačke regije

Bernd Weiflbrod/DPA
Özdemir je političar Zelene stranke koja je pobijedila je na državnim izborima u Baden-Württembergu. U šali sebe naziva "anadolijskim Švabom". Kritizirao je Erdogana pa je optuživan i za izdaju Turske
Vidi originalni članak

Zelena stranka pobijedila je na državnim izborima u Baden-Württembergu, prema preliminarnim konačnim rezultatima. Nakon što su prebrojani svi izborni okruzi, završili su tik ispred CDU-a s 30,2% glasova, u usporedbi s 29,7% CDU-a, demokršćanske konzervativne stranke desnog centra. Vjerojatno je da će Zeleni i CDU ponovno zajedno vladati državom, kao što su to činili u prethodnom mandatu. Obje stranke osvojile su po 56 mjesta. Prema rezultatima, krajnje desna stranka AfD zauzela je treće mjesto s 18,8% glasova. U međuvremenu, SPD je imao najgori rezultat na državnim izborima, osvojivši samo 5,5% i jedva prešavši prag od pet posto. Izlaznost birača bila je 69,6%, u odnosu na 63,8% na prethodnim izborima prije pet godina. A prvi političar turskih korijena koji će voditi njemačku saveznu državu je Cem Özdemir koji sebe u šali voli nazivati "anadolijskim Švabom", misleći na regiju Švapsku u Baden-Württembergu, gdje je rođen prije 60 godina, i matičnu regiju svojih roditelja, Anadoliju u Turskoj, piše Deutsche Welle.

No, političar Zelene stranke odbacuje ideju da je uzor uspješne integracije. Uostalom, kaže, nikada nije trebao biti integriran jer "njegov dom oduvijek je bila Njemačka". Kada su ga zastupnici iz antiimigracijske krajnje desne Alternative za Njemačku (AfD) napali 2018. godine, rekavši mu da "ide kući" u Tursku, odgovorio je s propovjedaonice u Bundestagu: "Doista ću ići kući u subotu, kada ću uhvatiti let za Stuttgart, a zatim regionalni vlak za Bad Urach. To je moj švapski dom i neću dopustiti da mi kažete drugačije."
Özdemirovi roditelji došli su u Njemačku iz Turske 1960-ih kao takozvani "gostujući radnici". Pogrdni izraz korišten je kako bi se označilo da će imigranti raditi u njemačkim rudnicima i tvornicama, doprinoseći gospodarskom rastu zemlje, ali nakon nekog vremena svi će se vratiti odakle su došli. Većina njih, Özdemirovi roditelji, to nije učinila. Njegov otac radio je u tvornici tekstila, a majka je imala vlastiti mali posao krojačice.

VJEKOSLAV MAJETIĆ Životna priča čovjeka koji je prodao DOK-ING: Od Tomosa do Rheinmetalla

Özdemir je rođen u prosincu 1965. u Bad Urachu jugozapadno od glavnog grada države Stuttgarta. Njemačko državljanstvo dobio je s 18 godina. Prvo je radio kao odgojitelj u predškolskoj ustanovi, a zatim je studirao socijalnu psihologiju, pridruživši se ekološkoj Zelenoj stranci u njezinim ranim danima 1981. godine. Özdemir ima dvoje djece iz prvog braka.
Godine 1994., u dobi od 30 godina, Özdemir je bio jedan od prvih zastupnika turskih korijena izabran u Bundestag, donji dom parlamenta. Uvijek je bio stranački umjerenjak, a ne ljevičar. Kada je Zelena stranka ušla u koaliciju s lijevocentrističkim Socijaldemokratima (SPD) pod kancelarom Gerhardom Schröderom, Özdemir je postao glasnogovornik vlade za unutarnje poslove.
Međutim, samo godinu dana kasnije odstupio je nakon skandala. Otkrilo se da je koristio bonus milje zarađene zračnim putovanjima u vezi sa svojim vladinim dužnostima na privatnim letovima.
Pet godina kasnije, Özdemir se vratio u politiku, odsluživši petogodišnji mandat kao zastupnik Zelene stranke u Europskom parlamentu od 2004. godine.


Od 2008. do 2018. Özdemir je bio supredsjedatelj Zelene stranke, a 2021., kada je stranka u saveznu koalicijsku vladu sa SPD-om i neoliberalnim Slobodnim demokratima (FDP), postao je prvi ministar s turskim korijenima, preuzevši dužnost ministra poljoprivrede.
U vrijeme kada je većina predstavnika njemačke vlade još uvijek održavala dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Özdemir je bio žestoki kritičar čelnika Kremlja. Već u srpnju 2021., čak i prije nego što je u proljeće 2022. započeo potpuni rat agresije protiv Ukrajine, Özdemir se u nekoliko intervjua žalio da mnogi ljudi u Njemačkoj imaju naivnu sliku Putina, koji se oslanja na eskalaciju i pomicanje granica.
Özdemir je više puta javno istupao i protiv turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, vladara zemlje iz koje su mu roditelji. Özdemir je progovarao u znak podrške turskim prigovaračima savjesti, što je izazvalo negativnu reakciju turskog dnevnika Hürriyet, koji je napisao "Özdemir jedan od nas samo po imenu!"
Tijekom svoje političke karijere, Özdemir je bio optuživan za izdaju Turske, a ponekad i Njemačke. Uvijek je to ignorirao i ostao ukorijenjen u Baden-Württembergu, gdje se osjeća kao kod kuće i u ruralnim i u urbanim područjima.
Özdemir uživa veliko poštovanje među širokim krugom birača, ne samo zato što, iako je višejezičan, voli govoriti švapskim dijalektom. Na saveznim izborima 2021. osvojio je mjesto u svojoj izbornoj jedinici u Stuttgartu s najboljim rezultatom od svih kandidata Zelene stranke u Njemačkoj.

BADEN-WÜRTTENBERG Tko će vladati domovinom Mercedesa i Porschea?

Na ovogodišnjim državnim izborima, kampanja Zelene stranke bila je u potpunosti usmjerena na Özdemira kao svog istaknutog glavnog kandidata i to s uspjehom. U žučnoj raspravi o tome tko bi trebao voditi državu u budućnosti, Özdemirova popularnost je očito nadmašila popularnost njegovog protivnika iz CDU-a Manuela Hagela.
Predsjednica Zelene stranke Franziska Brantner izjavila je da izborna pobjeda njezine stranke "šalje dobar signal iz Baden-Württemberga ostatku republike". Brantner je pohvalila hrabrost i optimizam birača te činjenicu da su odlučili "ne vraćati se u prošlost".

No i između Zelene stranke i CDU-a tijekom izbora bilo je napeto. Özdemira, bivšeg ministra poljoprivrede koji se smatra pragmatičarom, CDU je optužio da bježi od temeljne ekološke poruke svoje stranke u industrijskoj državi, naglašavajući da se na njegovim izbornim plakatima češće spominje poslovanje nego klima. Nakon što su rezultati postali jasni, vodeći kandidat CDU-a Manuel Hagel rekao je da je on odgovoran za poraz. Hagel nije ulazio u detalje o tome što je pošlo po zlu i što preuzimanje odgovornosti za poraz zapravo znači.
Kandidatura ranog favorita Hagela doživjela je propast nakon što se ponovno pojavio video intervju u kojem iznosi seksističke komentare o učenicama koje je upoznao tijekom političkog susreta 2018. godine. Glavni tajnik CDU-a Carsten Linnemann pokušao je dati pozitivan ton rezultatu.
- U Bundestagu smo usvojili mnogo zakona i održali ujedinjeni stranački kongres - rekao je Linnemann napominjući da je savezna politika kancelara Merza "dala vjetar u jedra" saveznim kandidatima.

Posjeti Express