Iza povijesne fotke krije se Trumpova najveća kocka
Američki predsjednik Donald Trump sastao se u nedjelju u demilitariziranoj zoni sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong Unom, rukovao se s njim a zatim prešao crtu koja dijeli dvije Koreje, javljaju svjetske novinske agencije.
Time je Trump postao prvi američki predsjednik koji je kročio na tlo Sjeverne Koreje.
"Prijeći tu crtu je velika čast, veliki napredak je postignut, veliko prijateljstvo je sklopljeno...", kazao je, prenosi Hina.
On je pješke prešao granicu između Sjeverne i Južne Koreje u selu Panmunjom, gdje je potpisano primirje 1953.
"Ovo je veliki dan za svijet", rekao je Trump na granici dviju Koreja. "To znači da želimo zaustaviti nesretnu prošlost i pokušati stvoriti novu budućnost."
Kim je izrazio nadu da će "prevladati prepreke" u odnosima s Trumpom.
Sjevernokorejski predsjednik izgledao je opušteno i zadovoljno dok je razgovarao s Trumpom.
"Ovo je izraz njegove volje" da radi na novoj budućnosti, kazao je Kim.
Istaknuo je da bi bila velika čast da Trump posjeti njegovu prijestolnicu Pjongjang.
Američki predsjednik pozvao je Kima u posjet Bijeloj kući.
Ovo je treći susret dvojice čelnika od njihova povijesnog summita u lipnju prošle godine i neuspjelog sastanka u Hanoiju u veljači.
Ovaj susret vjerojatno neće biti dovoljan za rješavanje osjetljivog nuklearnog pitanja Sjeverne Koreje, ali je simbolički važan za dvije zemlje koje su još prije godinu i pol prijetile jedna drugoj uništenjem.
Trumpova administracija zahtijeva da se Pjongjang trajno odrekne svog nuklearnog programa prije nego što razmotri ukidanje međunarodnih sankcija, što Sjever odbija.
Trump je subotu stigao u Seoul na razgovore s južnokorejskim predsjendikom nakon sudjelovanja na summitu G20 u japanskom gradu Osaki, tijekom kojega je dao iznenadnu ponudu da se susretne s Kimom.
On je istaknuo kako ima "dobar odnos" s Kimom, no da je i dalje dug put do postizanja sporazuma kojim će se okončati sjevernokorejski nuklearni program u zamjenu za okončanje sankcija i trajni mir na Korejskom poluotoku.
Kako piše CNN, do dogovora je još dalek put. Možda i najvažnija promjena je to što se u sve uplela Kina i sada se pregovori i dogovori vode između SAD-a, Kine i Sjeverne Koreje. Donedavno se činilo da bez Seoula ništa neće proći, ali CNN-ov analitičar James Griffiths kaže da je Južna Koreja sada ispala iz gotovo svih kombinacija.
Kina od SAD-a traži prekid gospodarskog rata, dok Trump želi da Xi Jinping pritisne Kima i tjera ga na promjene u načinu vladanja. Idealno bi bilo da Sjeverna Koreja nastavi s denuklearizacijom.
Koreja traži slabljenje sankcija, ali žele od Kine da pritisnu Trumpa da se malo smiri u svojim zahtjevima.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
ARHEOLOŠKO BLAGOOd Pompeja pa do danas elita je imala spa kupke. A tu je i stilizirani falus na zidu...