Izrael je uništio sirijske zračne snage, mornaricu, kemijsko oružje, protuzračne sustave...
Pad Asadova režima izazvao je oštru vojnu reakciju Izraela, koji je pokrenuo zračne napade na vojne ciljeve diljem Sirije i rasporedio kopnene trupe u i izvan demilitarizirane tampon zone po prvi put u 50 godina.
Izraelska vojska u utorak je objavila da je izvela oko 480 zračnih napada diljem zemlje tijekom posljednja dva dana. Oko 350 bili su napadi zrakoplova s ljudskom posadom koji su ciljali aerodrome, protuzračne baterije, projektile, bespilotne letjelice, borbene zrakoplove, tenkove i pogone za proizvodnju oružja u Damasku, Homsu, Tartusu, Latakiji i Palmiri, priopćile su Izraelske obrambene snage (IDF). Ostali udari bili su potpora kopnenim operacijama koje su gađale skladišta oružja, vojne strukture, lansere i vatrene položaje.
U bazama sirijske ratne avijacije potpuno su uništene kompletne eskadrile aviona MiG i Suhoj.Iako izraelska vojska nije službeno objavila broj uništenih sirijskih borbenih aviona, novine Yedioth Ahronoth procjenjuju da su uništene stotine borbenih aviona, što je dovelo do gotovo potpunog uništavanja sirijskih zračnih snaga. Izraelske novine podsjećaju da je Izrael posljednji put uništio kompletne zračne snage jedne “neprijateljske” zemlje – misleći time na Egipat – tokom Šestodnevnog rata 1967. godine.
Ministar obrane Israel Katz rekao da je izraelska mornarica uništila sirijsku flotu tijekom noći, pozdravljajući operaciju kao “veliki uspjeh.” Brodovi izraelske mornarice uništili su brojne brodove Asadovoa režima u lukama Al-Bayda i Latakia, koji su nosili desetke projektila more-more.
Tampon zona na Golanu
Izrael tvrdi da pokušava spriječiti da oružje dođe u ruke "ekstremista", što je definicija koju je primijenio na rotirajući popis aktera, nedavno Hayat Tahrir al-Sham (HTS), glavnu sirijsku oporbenu skupinu koja je vodila operacija svrgavanja Asada.
Izrael zauzima otprilike dvije trećine Golanske visoravni, a tampon zona pod upravom UN-a obuhvaća usko područje od 400 četvornih kilometara. Ostatak je pod kontrolom Sirije. Sirijske snage sigurnosti također su izvijestile da izraelski tenkovi napreduju s Golanske visoravni u Qatanu, 10 km u sirijski teritorij i blizu glavnog grada. Izraelski vojni izvori zanijekali su bilo kakav takav upad.
Čini se da je izraelsko obrazloženje da koristi ovu priliku da pogodi zalihe oružja ili vojne objekte koji bi mu mogli predstavljati prijetnju te je zauzeo zemlju kako bi Izrael učinio sigurnijim. Ali u bilo kojem trenutku tijekom posljednjih 50 godina, Izrael je mogao pogoditi bilo koju metu koju je smatrao prijetnjom i mnogo godina je trenutna tampon zona bila dovoljno velika da osigura da se sirijske trupe ne mogu gomilati blizu njegove granice.
Posljednjih godina, kad je Izrael zaključio da je svaka aktivnost ili objekt unutar Sirije prijetnja, bio je u mogućnosti poduzeti mjere - bilo je slučajeva kada su izraelski obavještajci otkrili kamione u Siriji koji su prevozili oružje Hezbollahu u Libanonu i Izrael ih je bombardirao, piše CNN. Poraz Asada i dolazak HTS-a presjekao je lanac opskrbe isporukom oružja Hezbolahu.
Izrael vidio neponovljivu prilku
Ističe da je Izrael u padu Asadova režima vidio “historijsku i neponovljivu priliku” kako bi napao i uništio preostalo oružje koje bi moglo predstavljati prijetnju u budućnosti. Skrenuo je pažnju i na to da je “Izrael, koji se boji da će Hay'at Tahrir al-Sham i njegov vođa Ahmad al-Shar'a, poznat kao Abu Muhamed al-Jolani, voditi glavnu riječ u Siriji, dao zeleno svjetlo izraelskoj vojsci da zauzme desetke ključnih i centralnih položaja na sirijskoj teritoriji u blizini tampon-zone na Golanu”, piše Al Jazeera.
Zaitoun smatra da je cilj kopnenog upada izraelske vojske spriječiti naoružane frakcije da zauzmu napuštene vojne položaje sa kojih su se povukli sirijski vojnici nakon pada režima, gdje su ostale znatne količine oružja i raketnih bacača. Na meti napada su se našle fabrike za proizvodnju oružja za protuzračnu obranu i naučno-istraživački centri u regiji Halep, kao i vojni položaji s protuoklopnim i protuzračnim projektilima.
Uništili i sirijski protuzračni sustav
Novini e su izvijestile da su u izraelskim napadima uništena dva znanstveno-istraživačka centra Sirijskog ministarstva obrane u Damasku. Jedan se nalazio u oblasti Jamraya, a drugi u četvrti Barzeh. Izrael je ove napade opravdao time da su centri povezani sa sirijskim programom kemijskog oružja. Izrael je uništio i veći dio protuzračnog sustava.
”Protuzračni sustava, koji obuhvata raketne baterije zemlja-zrak, ograničio je izraelsku zračnu nadmoć u Siriji, posebno tokom proteklih deset godina. Čak je i došlo do obaranja izraelskog aviona F-16 u Galileji u prošlom desetljeću”, izjavio je Amir Bohbot, vojni dopisnik web-stranice Walla. Bohbot je dodao da je Rusija obnovila protuzračni sistem tokom posljednje decenije, a u nekim slučajevima ga je i modernizirala. “Čak i dok je Assadov režim bio zaokupljen građanskim ratom u svojoj zemlji, režim je nastojao ponovno nabaviti protuzračne sisteme i raketne baterije zemlja-zrak, koje su izraelske zračne snage uništile u stotinama napada izvedenih na sirijsku teritoriju.”
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
ANISHA ISA KALEBICOna je najbogatija Hrvatica, familija na Brunejima ima 400 Ferrarija i žlice od zlata
-
ZEPRIJETILI ŠEFUTeletekst poruka "Turčin sprema izdaju" navela narkobosa da prekine nagodbu s Uskokom
-
KOLUMNA IVANA PANDŽIĆADabrin krug: Vratio si zemlju državi? Naravno da će biti opet zapuštena i neobrađena