Jednoj osobi zabranjeno doći na inauguraciju Trumpa, tko je taj 'određeni preživjeli'?!
Onih koji nisu pozvani je mnogo, Donald Trump ima puno neprijatelja. Ali onaj koji izričito ne smije doći na inauguraciju, prema pravilima, tajni je zamjenik, odnosno vršitelj dužnosti ili po američki "designated survivour" - doslovni prijevod bio bi "izabrani" ili "određeni preživjeli". To je misteriozna figura inauguracije Donalda Trumpa i javnost ne zna njezin identitet.
Naime, novoizabrani predsjednik, prema pravilima, u tajnosti imenuje osobu od svog najužeg povjerenja, vjeruje sa da u pravilu to bude netko od članova njegova kabineta. Njen identitet je tajan. I toj osobi izričito je zabranjeno, nipošto ne smije biti na inauguraciji jer ona preuzima vlast u slučaju katastrofalne nesreće ili terorističkog napada, bilo kakve nevolje u kojoj bi živote izgubili Trump, njegov zamjenik JD Vance i ostali članovi novog kabineta. Svi oni bit će na okupu tijekom inauguracije i u teoriji, moguće ja da svi i nastradaju odjednom.
Inauguracija američkog predsjednika uvijek se održava 20. siječnja, datum koji je standardan od 1930-ih.
Svaki novoizabrani predsjednik ima inauguraciju kojom se označava početak još jednog četverogodišnjeg mandata, čak i ako isti predsjednik ostaje na dužnosti. Od 80-ih su Ronald Reagan, Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama imali dvije inauguracije.
Donald Trump, 45. predsjednik SAD-a, sada će imati svoju drugu inauguraciju, čime će također postati 47. predsjednik. On će biti drugi predsjednik koji je osvojio neuzastopne mandate i vratio se na dužnost nakon četiri godine pauze. Prvi koji je to učinio bio je Grover Cleveland 1890-ih.
Minus 12 je i Trump je prebacio inauguraciju u zatvorenu arenu
Od 1801. većina predsjedničkih inauguracija održana je u zgradi američkog Kapitola u Washington D.C.-u, osim u izvanredim okolnostima. Primjerice, Lyndon Johnson postao je predsjednik položivši zakletvu u zrakoplovu Air Force One nakon što je John F. Kennedy ubijen, a Gerald Ford položio je prisegu u Bijeloj kući nakon što je Richard Nixon dao ostavku.
Sve inauguracije osim jedne bile su na otvorenom na zapadnom pročelju zgrade Capitol okrenute prema National Mall-u od prve inauguracije Ronalda Reagana 1981. godine - njegova druga inauguracija 1985. održana je unutar zgrade Capitola zbog lošeg vremena - na mnogo manjem prostoru nego vani.
Uz prognoziranu hladnoću vjetra u ponedjeljak ujutro, Trump je u petak najavio da će se događaj, uključujući prisegu, inauguracijski govor, molitve i druge govore, održati u Rotundi Capitol kao i tijekom druge Reaganove inauguracije .
Oko podneva, kada novoizabrani predsjednik polaže zakletvu, očekuje se da će zbog hladnog vjetra u Washingtonu biti oko minus 13 stupnjeva Celzija, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi.
Malo prije podneva po američkom vremenu počet će ceremonija, a novoizabrani potpredsjednik JD Vance položit će prisegu.
Točno u podne će John Roberts, glavni sudac Vrhovnog suda, voditi Trumpovu prisegu.
Za razliku od većine ceremonije, formulacija ove prisege navedena je u Ustavu:
"Svečano prisežem da ću vjerno obnašati dužnost predsjednika Sjedinjenih Država i da ću, najbolje što mogu, čuvati, štititi i braniti Ustav Sjedinjenih Država."
Marine Band će odsvirati predsjedničku himnu, "Hail to the Chief". Nakon toga slijedi plotun iz 21 puške, a novi predsjednik drži svoj inauguracijski govor.
Nakon ceremonije, novi predsjednik će ispratiti tadašnjeg predsjednika Bidena na ceremoniju odlaska s druge strane zgrade Capitola, gdje će ga helikopter odvesti kući.
Unutar Capitola održat će se ručak s višim kongresnim zastupnicima nakon čega će uslijediti parada koja se inače kreće Avenijom Pennsylvania do Bijele kuće.
Trump pozvao 'argentinskog Trumpa', Meloni i Orbana
No, ovaj put parada će se uglavnom odvijati u zatvorenom prostoru Capital One Arene zbog niskih temperatura. Sportsko mjesto, koje se nalazi nekoliko blokova od Capitola, prima nešto više od 20.000 ljudi. Cijela ceremonija će se prenositi uživo za gledatelje, a Trump je najavio da će navratiti nakon što položi prisegu.
Očekuje se da će predsjednik u Bijeloj kući potpisati niz izvršnih naloga kojima će se odrediti ton njegova predsjedništva u najranijem mogućem trenutku.
Navečer se oko Washingtona održava nekoliko službenih inauguracijskih balova. Prvi par trebao bi se kratko pojaviti u tri.
Tko dolazi? A tko uopće nije pozvan...
Bivši predsjednici, prve dame i potpredsjednici obično prisustvuju svakoj inauguraciji. To bi značilo da bi Bill Clinton, George W. Bush, Barack Obama i Joe Biden trebali prisustvovati sa svojim suprugama. Prijavljeno je da će Michelle Obama ipak preskočiti događaj.
Do sada šefovi država nisu prisustvovali nijednoj inauguraciji. Međutim, objavljeno je da je Trump uputio pozivnice predsjednicima Kine, El Salvadora i Argentine te premijerima Italije i Mađarske. Rečeno je da je argentinski predsjednik Javier Milei potvrdio. On bi bio prvi strani čelnik koji je ikada prisustvovao inauguraciji američkog predsjednika. Kina će poslati potpredsjednika Han Zhenga umjesto predsjednika Xi Jinpinga.
Inauguraciji ne prisustvuju samo bivši predsjednici, već i članovi Kongresa, vojni dužnosnici i drugi uglednici, slavne osobe i diplomati. GČak 67 demokrata bojkotiralo je prvu Trumpovu inauguraciju 2017. Ove godine raste popis demokrata koji se ne pojavljuju, uključujući i bivšu predsjednicu Zastupničkog doma Nancy Pelosi.
Čuva ga 28 tisuća tajnih agenata, policajaca...
Država plaća osiguranje, što je najveći trošak cijelog događaja. Za inauguraciju 2017. oko 28 000 osoblja bilo je na straži, uključujući Tajnu službu, FBI i Nacionalnu gardu. Troškovi su procijenjeni na više od 100 milijuna dolara (otprilike 96,2 milijuna eura), a platili su ih porezni obveznici.
Inauguracijski odbor koji je imenovao novoizabrani predsjednik planira i financira većinu drugih svečanosti poput parada i balova. Ovaj odbor financira se doprinosima i nema ograničenja u tome što američki građanin ili tvrtka može dati tim odborima.
Ford, GM, Uber i Amazon pristali su donirati najmanje milijun dolara u gotovini ili uslugama Trumpovom inauguralnom odboru. Objavljeno je da su izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg i izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman osobno poslali milijun dolara.
New York Times je otkrio da će "ukupni iznos za odbor koji financira Trumpove inauguracijske svečanosti - najmanje 150 milijuna dolara, vjerojatno i mnogo više - nadmašiti rekordnih 107 milijuna dolara prikupljenih za njegovu inauguraciju 2017. godine."
Bit će to najviše u povijesti i nadmašit će Bidenov inauguracijski odbor koji je prikupio oko 62 milijuna dolara.
Trump i oko 200 gostiju predsjedničkoga ručka imali su 2017. obrok od tri slijeda.
Prvo jelo bili su jastog i zaljevski škampi preliveni umakom od šafrana i mrvljenim kikirikijem, a slijedilo je glavno jelo od govedine Seven Hills Angus na žaru s tamnom čokoladom i sokom od smreke i gratiniranim krumpirom. Desert je bio čokoladni souffle sa sladoledom od višnje i vanilije.
Očekuje se da će predsjednik Donald Trump i oko 200 najvažnijih gostiju večerati u Statuary Hallu nakon prisege.
-
80. GODIŠNJICA OSLOBOĐENJAOva trojica Hrvata bili su Hitlerovi monstrumi, 'čuvari smrti' u logoru Auschwitz
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
AMERIČKA TAJNAJednoj osobi zabranjeno doći na inauguraciju Trumpa, tko je taj 'određeni preživjeli'?!
-
VELEPOSLANICA NA ODLASKU'Pitala sam za ruski i srpski utjecaj na izbore u Hrvatskoj. I dobila odgovor da ga nema'
-
APLIKACIJA JE 'MRTVA'Tik-tak za TikTok! Očaj u SAD nakon gašenja: 'Od toga sam živjela, kako ćemo sad dalje?'