Kaciga sudnjeg dana: Bljesak atomske bombe preplavljuje mrežnicu, spas su naočale
HGU-55 je lagana kaciga s fiksnim krilima dizajnirana za borbeno okruženje s visokom gravitacijskom silom. Dizajnirana je tako da pilotu omogući najbolju moguću preglednost i da nesmetano može okretati glavu.
Kratak video isječak iz 2019. godine tijekom vježbi američkih vojnika za nuklearni napad javnosti je dao na uvid posebnu kacigu koju bi piloti koristili u slučaju bacanja nuklearne bombe ili ispaljivanja nuklearnih projektila, akoja bi im zaštitili oči od ozljeda uzrokovanih početnim toplinskim bljeskom nuklearne eksplozije.
"Bljesak preplavljuje mrežnicu, izbjeljujući vizualne pigmente i stvarajući privremenu sljepoću. Tijekom dnevnih sati ovaj privremeni učinak može trajati oko dvije minute. Noću, sa zjenicom proširenom za prilagodbu na tamu, sljepilo će utjecati na osoblje na većim udaljenostima i dulje vrijeme. Djelomičan oporavak može se očekivati za tri do 10 minuta, iako tijekom noći može biti potrebno i 15 do 35 minuta za potpuni oporavak. Oštećenja nastala opeklinama mrežnice dogodila bi se samo kada bi vatrena kugla bila u vidnom polju pojedinca. Zbog toga piloti B-52 supertvrđava imaju potrebu za korištenjem PLZT zaštitnih uređaja na kućištu dvostrukog vizira HGU-55 letačke kacige (HGU-55E), pojasnio je portal Aviationist.
Stručnjak je na internetskoj stranici Flightgear.dk naveo: "Nuklearne detonacije uzrokovale bi "sljepoću od bljeska" koja bi bila izuzetno velika i nakon koj bi pilotu bilo teško, ako ne i nemoguće, neko vrijeme upravljati zrakoplovom.
"Plizzit" naočale
“Najnapredniji uređaji za zaštitu od toplinskog bljeska koji se koriste su PLZT naočale. Izrađene su od sendvič kompozita polariziranog stakla s unutarnjim slojem prozirne elektrooptičke keramike zvane PLZT. Kada su spojene na električnu struju, leće su prozirne. Ali svaki opasni bljesak svjetlosti, poput munje ili nuklearne eksplozije, trenutačno prekida strujni krug. Zbog toga leće postaju crne, štiteći vid svakoga tko nosi kacigu. Materijal PLZT razvila su dva inženjera, Gene Haertling i Cecil Land, iz Sandia National Laboratories u Novom Meksiku od 1961. do 1973. godine.
Zaštitni uređaj (specijalne naočale koje se montiraju na kacigu i sadrže četiri leće) razvijen je prema ugovoru vrijednom 7,2 milijuna dolara kojim upravlja Odjel za zrakoplovne sustave u Wright-Patterson AFB -u. Zahtjeve za posebnim naočalama pokrenuo je Cal Crochet, voditelj programa SAC Life Support System. Ideja je proizašla je iz Calovog iskustva tijekom njegovih prvih dana letenja helikopterom na atolu Eniwetok tijekom nuklearnih pokusa pod “Operacijom Hardtack” a kasnije i iz njegovih iskustava s bljeskalicom, zlatnim naočalama i problemima s povezom na oku s kojima se susreo kao SAC Zapovjednik zrakoplova B-47 i B-52.
Ono što je u početku bila leća za vizir za pilote B-52 kasnije je prerađeno u staklo koje se u potpunosti uklapa u otvore za gledanje kokpita aviona Izvorne PLZT naočale, vojne oznake EEU-2/P, razvijene su za nuklearne bombardere kao što su B-52 i B-1 u Strateškom zračnom zapovjedništvu, gdje bi članovi posade bili izvan eksplozije, radijacije, i/ili radijuse toplinskog oštećenja oružja.
Kasnija inačica označena je kao EEU-2A/P, a razlika između njih je u tome što se EEU-2A/P tamni brže od EEU-2/P.
-
SIN OSUĐENNadanova majka bila je najbogatija umirovljenica: Vile, jahte, keš... Sve je otišlo
-
NAJBOGATIJI HADEZEOVCISuperbogata familija Fuchs: Sin mu ima 1,6 milijuna eura štednje u kriptovalutama
-
NUKLEARNI PILOTIKaciga sudnjeg dana: Bljesak atomske bombe preplavljuje mrežnicu, spas su naočale
-
RADOJE ZVICERWanted! Evo kako bi mogao izgledati šef mafije koji jede ćevape od ljudskog mesa
-
PONOS 'CRVENE' VOJSKEMoćni Kinez je borbeni stroj: 'Nevidljivi' J-35A dvostruko skuplji od ruskog lovca Su-57