Kako se Al Qaeda 'prodala' kao tolerantna skupina koja misli na narod

Youtube
Jabhat al Nusra jedna je od najjačih pobunjeničkih skupina u Siriju, te ujedno i ogranak Al Qaede koji je promijenio ponašanja igre
Vidi originalni članak

Abu Muhammad al-Jolani, osoba na čelu Al Qaedinog ogranka u Siriji, ovog tjedna je dao ekskluzivni intervju Al Jazeera Arabic televiziji. Grupa koju on vodi, Jabhat al Nusra, vjerojatno je najjača i najučinkovitija borbena sila u sirijskoj opoziciji, te trenutačno igra presudnu ulogu među pobunjeničkim pokretima u sjevernoj Siriji.

Nusra ima strategiju postepenog pridobivanja sekularnih i nacionalističih sirijskih pobunjeničkih skupina. Na taj način postaju nezamjenjivi vojni saveznici, ali i pokazuju otvorenost prema suradnji s protivnicima Assada koji nisu ni džihadisti ni muslimani.

Jolanijev intervju pokazao je koliko se točno takva strategija isplatila, i za Nusru i za širu mrežu Al Qaedae.

Jolani je naime smireno pristupio sirijskim manjinama, obećajući im da neće goniti kršćane i druze.

S druge strane, za alawite, manju religijsku sektu čiji je pripadnik i Assad, je rekao da ih ne smatra braćom, ali i da nema trenutačno želje da počini genocid nad njima. On se ne pridržava radikalne islamističke ideje da bi svi koji se ne drže fundamentalnog islama trebali biti ubijeni.

Izjavio je da je glavni šef Al Qaede, Ayman al-Zawahiri zabranio Nusri da iskoristi Siriju kao bazu za planiranje i provedbu napada protiv zapadnih meta, šo znači da su se morali usredotočiti isključivo na sirijske sukobe.

Jolani je u intervjuu pokušao Nusru pokazati kao razumnu alternativu Assadu, iako nije odstupio od svoje pripadnosti Al Qaedi niti je odbacio ektremne aspekte džihadske ideologije.

Intervju je pokazao da Nusra, a samim time i Al Qaeda, planira ući dublje u sirijski sukob, a na taj način i u političke vode nakon pada Assada. Sve to ukazuje na sofisticiran i pomno plromišljen plan na duge staze, koji im uspijeva.

Jolani pokazuje da je Nusra revolucionarna sila u Siriji koja se bori za sirijski narod, a koja nije direktno povezana sa Zapadom, osim što negoduje što je Zapad odabrao krivu stranu u sirijskom ratu. Uz to su kreirali imidž veće tolerancije, čime su učvrstili svoju poziciju, pogotovo u sjevernoj Siriji.

No oni nisu umjereni ni u kojem pogledu, budući da namjeravaju uspostaviti emirat u Siriji, koji bi s vremenom postao dijelom velikog kalifata kojim bi upravljala Al Qaeda. I Nusra želi iskoristiti taj emirat kao polazišnu točku za napade na obližnje sekularne vlade i na Zapad.

Ostatak pročitajte u Business Insideru.

Posjeti Express