Kic Pop Hor: Zbor iz Crne Gore zbog kojeg je Korčuli propala antifašistička fešta

Foto: Društvene mreže
Na proslavu 80. obljetnice oslobađanja Korčule od fašista bio je pozvan crnogorski zbor koji pjeva isključivo partizanske pjesme. Milanović, nije ni došao. Otišao je na proslavu akcije "Zelena tabla - Male Bare" u Pločama
Vidi originalni članak

Zoran Milanović problem je riješio tako da nije poduzeo ništa. Jednostavno nije došao. Predsjednik je bio pokrovitelj obilježavanja 80. godišnjice oslobađanja Korčule od fašista, ali elegantno je zaobišao svečanost prošle subote kad su se veterani Domovinskog rata usprotivili gostovanju crnogorskog Kic Pop Hora, odnosno zbora poznatog po pjevanju partizanskih pjesama koji je bio pozvan na antifašističku feštu. 

“Teče Tara”, “Oj, đevojko drugarice”, “Komandant Sava”, “Po šumama i gorama”, “Internacionala”, “Padaj silo i nepravdo”, “Budi se istok i zapad”, “Uz maršala Tita”, “Oj, Kozaro”, “Mlada partizanka”, “Bela, ćao”, “Kaćuša”, “Zemljo moja”, “Odiseja”, “Računajte na nas” i “Bilećanka” stari su partizanski hitovi koje izvodi taj zbor.

Međutim, ipak nisu mogli čuti na Korčuli jer je policija u zadnji čas zatražila na uvid radne dozvole članova zbora iz Podgorice. Pa nisu došli ni oni, ni Milanović.

Umjesto na Korčulu, predsjednik je otišao u Ploče na obilježavanje godišnjice akcije Zelena tabla - Male Bare, kada je oslobođena prva vojarna bivše JNA u Hrvatskoj. Iznimno važna akcija se odvijala u noći s 14. na 15. rujna 1991. godine u Pločama i okolici. Sa streljivom, oružjem i drugom ratnom opremom koju su zaplijenili branitelji kasnije se branila Hrvatska.

A Kic Pop Hor, zbor 60-ak pjevača amatera, umjesto dolaska na Korčulu na svojim je društvenim mrežama objavio snimku kako pjevaju "Marjane Marjane". 

Napetosti između Crne Gore i Hrvatske sve su veće otkako su Crnogorci proglasili rezoluciju o Jasenovcu. Hrvatska je strana potom kao nepoželjne proglasila glavne ideologe rezolucije crnogorske političare Andriju Mandića, Milana Kneževića i Aleksu Bečića  "zbog sustavnoga djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa".

Napetost vlada i zbog slučaja Morinj, odnosno bazena u Kotoru koji nosi ime Zorana Džimija Gopčevića, legendarnog vaterpoliste Primorca iz Kotora, ali i čovjeka koji je 90-ih bio zapovjednik straže dok su u logoru Morinj mučili Hrvate zarobljene oko Dubrovnika.

A sad je na neki način nepoželjan postao i crnogorski zbor. U nekima od svojih nastupa Kic Pop Hor pjeva s jugo-zastavom u pozadini, ali najvjerojatnije se to ne bi dogodilo na Korčuli, pogotovo ne nakon cijelog cirkusa s koncertom Bijelog dugmeta ovog ljeta u Splitu. 

- Mi u horu nijesmo jugonostalgičari, mi poštujemo pravila, zakone i vrijednosti 21. vijeka i državne granice stvorene nakon podjela 90-tih. Misija KIC pop hora je da širi dobru energiju, da povezuje ljude širom regiona, da sjeća i baštini slobodarski put naroda nekadašnje Jugoslavije i najljepše, civilizacijske vrijednosti antifašizma, ljubavi među ljudima, sloge, solidarnost, suživota, dobrosusjedstva… - stoji u priopćenju podgoričkoga zbora. 

Zbog pjevanja partizanskih pjesama Kic Pop Hor imao je problema i s crnogorskim četnicima, pisali su crnogorski mediji. Nisu najsretniji kad čuju "Bella Ciao".

Posjeti Express