Kolinda odlučila: Može nositi uniformu kad god hoće

Express
Tajnim izmjenama pravilnika, predsjednica i ministar obrane mogu legalno nositi vojne odore
Vidi originalni članak

U tišini, gotovo iza zatvorenih vrata, izmijenjen je pravilnik po kojem Kolinda Grabar Kitarović napokon može potpuno legalno nositi vojnu odoru kad se idući put odluči posjetiti poligon za obuku ročnika. "Predsjednik Republike i ministar obrane mogu nositi vojnu odoru i dijelove vojne odore i na njima isticati značku ili oznaku s propisanim znakom Predsjednika Republike ili ministra obrane u prigodama posjeta Oružanim snagama, za vrijeme vježbi u Republici Hrvatskoj, kao i tijekom službenih posjeta pripadnicima Oružanih snaga u operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu", stoji u novom Pravilniku o vojnim odorama. Činjenica da po pravilniku nije bilo predviđeno da predsjednica nosi uniformu, to nije sprječavalo Grabar Kitarović da ipak oblači vojne odore.

To je u najmanju ruku neobična pojava zato što gotovo niti jedna zapadna država ne dopušta bilo kome osim aktivnim vojnim osobama oblačenje vojne odore. Tako španjolska ministrica obrane María Dolores de Cospedal redovito posjećuje vojsku, ali nikad je nećete vidjeti u vojnoj odori. Ni njena kolegica Ursula von der Leyen iz Njemačke ne nosi vojnu odoru čak ni kad odlazi u posjet njemačkim vojnicima u Afganistanu.

Za razliku od Grabar Kitarović, Angela Merkel kao najmoćnija žena svijeta ne nosi vojnu odoru. Najdalje što je otišla bilo je tijekom posjeta vojsci kada je pristala obući maskirni pancirni prsluk. Međutim, hlače su ostale tradicionalno crne.

U zemljama bivšeg Sovjetskog saveza uobičajeno je da ministri obrane redovito nose vojne odore, iako su službeno civilni djelatnici. Sergej Šojgu, ruski ministar obrane, rijetko je viđen izvan uniforme, kao i njegov kolega iz Bjelorusije Andrej Ravkov.

Tako će se hrvatski ministar Damir Krstičević naći u malobrojnom društvu civila kojima je dozvoljeno odjenuti vojnu odoru.

Posjeti Express