Krv na ulicama - no predsjednik Irana žmiri na prosvjede
Naša je velika nacija vidjela brojne slične incidente u prošlosti i lako smo se sa njima obračunali. Ovo nije ništa - rekao je predsjednik Islamske Republike Iran Hasan Rohani na peti dan neprekidnih prosvjeda koji se događaju na ulicama iranskih gradova.
Prosvjedi su krenuli kao izraz nezadovoljstva gospodarskom situacijom u zemlji te zbog visoke stope nezaposlenosti i visokih cijena, a prerasli su u ideološki obračun građana koji se protive diktaturi religije nad državom. Prosvjedi su upereni i protiv vrhovnog vjerskog vođe ajatolaha Homeinija. Građani traže sekularnu državu, a žene na prosvjedima mašu hidžabima u sklopu kampanje pokrenute na društvenim mrežama pod hashtagom #WhiteWednesdays.
- Ako poštujete zakon koji propisuje obvezno nošenje hidžaba, a diskriminatoran je, dajete moć establišmentu da stavlja još jači pritisak na žene u Iranu - rekla je iranska aktivistica Masih Alinejad koja se bori za slobodnije odijevanje te više prava ženama u Iranu.
Upliću se Sjedinjene Američke Države
Potporu prosvjednicima dali su i američki predsjednik Donald Trump te njegov potpredsjednik Mike Pence.
- Nećemo vas iznjevjeriti - napisao je na Twitteru Mike Pence, a Trump je rekao kako 'Iran propada usprkos onom užasnom sporazumu koji je postignut s Obaminom administracijom. Iran je gladan kruha i slobode'. Riječ je o nuklearnom sporazumu s Iranom kojeg je pogurao Barack Obama, a koji je Iran oslobodio sankcija te otvorio prema vanjskim tržištima no nije, evidentno je, bio dovoljno jak motor da pogura iransko gospodarstvo.
Rohani je bijesan što se Trump upliće u unutarnje probleme države posebno nakon što je Trump nekoliko puta građane Irana prozvao 'teroristima koji stalno uzrokuju probleme'.
Vladimir Putin s druge strane tvrdi kako je to pitanje isključivo Irana i političkog vodstva zemlje te se ne misli petljati, dok je Boris Johnson pozvao na 'dijalog i debatu'.
Rohani tvrdi kako 'prostora za prosvjede i kritiku ima no poziva građane na jedinstvo i solidarnost'. Implicirao je i kako njeke vanjske sile guraju prosvjednike.
Što Iranci zapravo žele?
Iako se ovi prosvjedi po veličini i snazi ne mogu usporediti s nemirima 2009. kada su milijuni marširali protiv ponovnog izbora predsjednika Ahmadinedžada i, navodno, namještenih izbora, čini se da ih državni aparat niti ovaj puta ne može ušutkati.
Riječ je o akumuliranom nezadovoljstvu što političkim vodstvom i konzervativizmom, ali i ekonomskom stagnacijom. Naravno da će na ovom 'valu' jahati i Rohanijevi politički neprijatelji, te pokušati iskoristiti trenutak. Irancima je dosta i korupcije s kojom se Rohani obračunava vrlo selektivno - rekao je CNN-ov komentator Adnan Tabatabai i napomenuo kako je u Iranu internet usporen a društvene mreže su blokirane.
Prosvjednici su snimljeni kako izvikuju 'dolje predsjednik' i 'nećemo islamsku državu', a mnogi viču i 'smrt Homeiniju'. Predsjednik Rohani prosvjednike je pozvao na mirne demonstracije bez nasilja i sukobljavanja s policijom.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'