Listići iz dalekih galaksija: Astronauti glasali iz svemira, a neki neće ustanu iz kauča

Nakon što astronaut ispuni elektronički glasački listić u laboratoriju u orbiti, dokument prolazi kroz NASA-in satelitski sustav za praćenje i prijenos podataka do zemaljske antene u Novom Meksiku
Vidi originalni članak

Nije to film znanstvene fantastike, astronauti su zaista glasali iz svemira na američkim izborima! Kako? Ispune glasački listić. Njega se onda šifrira da bi sve bilo prema pravilima i enkriptirani glas se prenosi NASA-inu terminalu u Novom Meksiku. Oni ga šalju dalje u NASA-in Johnson's space centar u Houstonu, a ovi ga pak proslijede na izvorno glasačko mjesto astronauta gdje listić popunjava za to zaduženi službenik. I eto glasa za Donalda ili Kamalu iz dalekih galaksija. 

Američki astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji imaju priliku glasovati na općim izborima putem glasovanja u odsutnosti ili prijevremenog glasovanja u koordinaciji s glasačkim uredom gdje žive, javlja NASA.

Dakle, kako je moguće glasovanje iz svemira? Kroz NASA-in Program svemirske komunikacije i navigacije (SCaN).

Slično većini podataka koji se prenose između svemirske postaje i Centra za kontrolu misije u NASA-inom svemirskom centru Johnson u Houstonu, glasovi se daju u svemirskim putovanjima putem agencije Near Space Network, kojom upravlja NASA-in Goddard Space Flight Center u Greenbeltu, Maryland.

Houstone, imamo glasove!

Mreža povezuje misije unutar 1,2 milijuna milja od Zemlje s komunikacijskim i navigacijskim uslugama – uključujući svemirsku postaju.

Baš kao i svaki drugi Amerikanac daleko od kuće, astronauti mogu ispuniti prijavu za federalnu razglednicu kako bi zatražili glasovanje u odsutnosti. Nakon što astronaut ispuni elektronički glasački listić u laboratoriju u orbiti, dokument prolazi kroz NASA-in satelitski sustav za praćenje i prijenos podataka do zemaljske antene u agencijskoj ustanovi za testiranje White Sands u Las Crucesu, Novi Meksiko.

Iz Novog Meksika, NASA prenosi glasački listić u Centar za kontrolu misije u NASA-i Johnson, a zatim dalje do okružnog službenika odgovornog za glasanje. Kako bi se očuvao integritet glasa, glasački je listić šifriran i dostupan mu je samo astronaut i službenik.

Neki ne glasaju iz kauča, astronauti glasaju iz svemira

Astronauti glasaju na izborima u SAD-u od 1997. godine kada je teksaško zakonodavstvo usvojilo zakon koji je NASA-inim astronautima dopuštao glasanje iz orbite. Te je godine NASA-in astronaut David Wolf postao prvi Amerikanac koji je glasovao iz svemira dok je bio na svemirskoj postaji Mir. NASA-ina astronautkinja Kate Rubins postala je posljednja astronautkinja koja je glasala na predsjedničkim izborima, jer je glasovala na Međunarodnoj svemirskoj postaji u studenom 2020.

Astronauti se odriču mnogih udobnosti koje imaju oni na Zemlji dok kreću na svoja putovanja u svemir za dobrobit čovječanstva. Iako su daleko od kuće, NASA-ine mreže povezuju ih s njihovim prijateljima i obitelji te im daju priliku sudjelovati u demokraciji i društvu dok su u orbiti. Dok astronauti dolaze iz svih krajeva Sjedinjenih Država, svoje domove čine u Teksasu kako bi mogli biti u blizini NASA-inih Johnsonovih objekata za obuku i podršku misiji.

Više od dva desetljeća, astronauti neprekidno žive i rade na svemirskoj postaji, testiraju tehnologije, izvode znanstvene radove i razvijaju vještine potrebne za istraživanje dalje od Zemlje. Astronauti u orbitalnom laboratoriju ostaju povezani sa Zemljom i svojim civilnim životima kod kuće komunicirajući s kontrolom misije putem Near Space Network. Ovaj razvoj komunikacije u konačnici može koristiti čovječanstvu i postaviti temelje za misije drugih agencija, poput NASA-ine kampanje Artemis i budućeg ljudskog istraživanja Marsa.

Posjeti Express