Muslimanski Vatikan u Tirani: Osnivaju ga Bektaši, oni koji slijede mističnu granu islama
Albanski premijer Edi Rama najavio je da albanska vlada u glavnome gradu Tirani želi osnovati "suverenu mikrodržavu" pripadnika šijitskoga sufijskog reda Bektaša, po uzoru na Vatikan, koja bi promicala umjerenost, toleranciju i miran suživot.
Takva bi država zauzimala desetak hektara na području Tirane te bi služila kao duhovni dom za muslimane Bektašije, četvrtu najveću vjersku zajednicu u Albaniji nakon sunitskih muslimana, pravoslavnih kršćana i katolika.
"Željeli bismo poduprijeti transformaciju Svjetskog centra Bektaša u Tirani u suverenu državu, u novi centar umjerenosti, tolerancije i miroljubivog suživota", rekao je Rama u nedjelju u govoru održanom na Općoj skupštini UN-a u New Yorku.
Prema popisu stanovništva iz 2023. Bektaši čine oko 10 posto stanovništva Albanije. Od sveukupno 2,4 milijuna stanovnika Albanije nešto manje od 50 posto ih je muslimanske vjere.
Osnovan u 13. stoljeću u Osmanskom Carstvu, ovaj se vjerski red smatra tolerantnom i mističnom granom islama, koja je otvorena prema drugim religijama i filozofijama.
Neki od njegovih najvažnijih vođa nastanili su se u Albaniji nakon što je početkom 20. stoljeća njihov rad bio zabranjen u Turskoj.
Jedan od njih, Ismail Qemali je 1912. godine proglasio neovisnost Albanije od Osmanskog Carstva. Red Bektašija iz Tirane pozdravio je ovu Raminu najavu.
"Suverenitet Bektašijskog reda važan je korak u jačanju vrijednosti uključivosti, vjerskog sklada i dijaloga u sve podjeljenijem svijetu", stoji u njihovu priopćenju za javnost te se navodi da bi njihov red trebao "dobiti suverenitet sličan onome kakav ima Vatikan".
Državljanstvo će se u budućoj državi dodijeliti samo članovima svećenstva i njegovoj upravi. Vladu će voditi poglavar reda i vijeće koje će nadzirati njegovo vjersko i administrativno djelovanje.
Nova država zauzimat će isto područje koje sada zauzima Svjetski centar Bektaša, točnije "oko deset hektara" ili otprilike četvrtinu površine Vatikana. U priopćenju reda stoji da će mu "jedini cilj biti duhovno vodstvo", prema priopćenju za javnost.
Rokovi i način na koji će ova nova mikrodržava biti proglašena i kako će funkcionirati još nisu poznati.
Tokom osmanlijskog perioda, bektašizam se iz Anatolije raširio Balkanom. Bio je vrlo raširen među janičarima. Kada je 1826. godine ukinut janičarski red počeo je i veliki progon bektašija. Ubijani su, hapšeni, zatvarani, oduzimata im je imovina i uništavane ili oduzimane tekije.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
ARHEOLOŠKO BLAGOOd Pompeja pa do danas elita je imala spa kupke. A tu je i stilizirani falus na zidu...