Nagrade za ravnopravnost spolova - ženama ni jedna
Na godišnjoj dodjeli nagrada za promicanje rodne uravnoteženosti u Dubaiju svi nagrađeni bili su muškarci, iako se ova dodjela bavi onima koji doprinose razvoju rodne ravnopravnosti pa bi tako trebala , što bi bilo i logično, uključiti i žene. Nagrađeni su dobili nagrade zbog svoje "osobnosti" i nastojanja da muškarci i žene budu ravnopravniji na poslu, te nagradu za podržavanje rodne ravnoteže.
U objavi na Twitteru stoji kako vladar Dubaija Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum, koji je nagrade i uručio "poštuje dobitnike nagrade Gender Balance Index 2018.".
"Prepoznao je napore" jedne žene, članice kraljevske obitelji i supruge Sheikha Mansoura, zamjenika premijera. Rekao je tako kako je Sheikhe Manal bint Mohammed bin Rashid al-Maktoum "pokrenula i realizirala iznimne projekte koji su pomogli ostvariti nacionalne ciljeve ravnoteže". No lijepe riječi jedino su što je dobila, jer nagrada joj nikakva nije uručena, piše Business Insider.
Na svom osobnom Twitter računu Sheikh je nagrade opisao "velikim naporom mnogih strana da uspostave okruženje koje postiže i omogućava ravnotežu među spolovima".
Ujedinjeni Arapski Emirati vode na Bliskom istoku po pitanju ravnoteže, kao stoji u izvješću UN-a s indexom od 0,97, što je ipak više od onog u usporedbi sa Saudijskom Arabijom koji iznosi 0,88.
UAE je najviše pozicionirana država u zaljevskom području po pitanju ravnopravnosti spolova. Nakon što su objavljene službene fotografije mnogi su primijetili kako nagrade nije dobila ni jedna žena. U svojoj službenoj izjavi vlasti je naglasila kako ulažu velike napore u poboljšanje stanja.
"Tijekom posljednje četiri godine UAE Gender Balance Council je pokrenuo nekoliko inicijativa i projekata za promociju ravnoteže među spolovima u zemlji i tako napredovao prema sve većem uspjehu i globalnom vodstvu", stoji u priopćenju.
"Postignuća žena potvrđuju mudru viziju pokojnog Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan koji je vjerovao da žene imaju važnu ulogu u svijetu, pa tako imaju i pravo na zaposlenje i na ulogu ključnih partnera u društvu".
Nagrade su dodijeljene u tri kategorije. Ministar unutarnjih poslova Sheikh Saif bin Zayed Al Nahyan dobio je prvu nagradu a nagrade su uručene i predstavnicima ministarstva financija i ostalih državnih institucija.
Prijašnjih godina taj Gender Balance Index odavao je počast ženama, a 2017. godine pokrenuli su i program kako bi postali jedna od top 25 zemalja svijeta po pitanju ravnopravnosti spolova do 2021. godine, piše The Washington Post.
Iako zemlja bilježi neke pomake, aktivisti će reći kako nije u potpunosti implementirala zakone koji bi spriječili diskriminaciju žena. U izvješću iz 2018. godine Human Rights Watch naglašava kako diskriminacija po pitanju spola i roda nije uključena u anti diskriminacijski zakon iz 2015. godine i da trenutačni zakoni dozvoljavaju obiteljsko nasilje, muškarca nad ženom.
-
SPAŠAVANJE DIVAGlavni izvrši direktor Volkswagena: Otpuštanje 35.000 radnika dobro je za tvrtku
-
SKREĆU POZORNOSTParanoja iz Beograda, opet su Hrvati krivi za sve: Špijuni i povampirene ustaše...
-
NAJBOGATIJI JE MUSKNjima je 2024. bila odlična: Lista milijardera koji se se najviše obogatili
-
BAŠ IH IDEU top 10 najbogatijih milijardera s prostora bivše SFRJ šest ih je iz Hrvatske
-
FELJTON: HITLEROVO CARSTVO (1)Führerovo ludilo: Židovi sele na Madagaskar! Do kraja '43. razapet ćemo šatore u Iranu