Neuspjeh terorista: Novi Zeland voli imigrante
U svjetlu brutalnog terorističkog napada Brentona Tarranta u novozelandskom gradu Christchurchu, kad je u suludom pohodu u dvije džamije ubio 49 ljudi, mnogi se pitaju kakvo je raspoloženje Novozelanđana prema imigrantima. Odgovor je - Novi Zeland je iznimno prijateljski raspoložen prema imigrantima.
Islam u Novom Zelandu predstavlja manjinsku vjersku pripadnost koja predstavlja oko 1% ukupnog stanovništva. Mali broj muslimanskih imigranata iz južne Azije i istočne Europe nastanio se na Novom Zelandu još početkom 20. stoljeća i to je trajalo do 60-ih godina. Useljavanje većeg broja muslimana počelo je sedamdesetih godina s dolaskom stanovništva iz Fidžija, a 1990-ih su ga slijedile izbjeglice iz raznih ratom razorenih zemalja. Prvi islamski centar otvoren je 1959. godine i sada postoji nekoliko džamija i dvije islamske škole. Većina muslimana na Novom Zelandu su suniti, s velikom manjinom šiita i nekim Ahmadi muslimanima, koji vode najveću džamiju u zemlji.
Istraživanje javnog mnijenja, koje je provela novozelandska ispostava agencije Ipsos potkraj prošle godine, pokazalo je da su Novozelanđani blagonakloni prema izbjeglicama i imigraciji.
Čak 56% stanovnika ove udaljene države vjerovalo je da se većina izbjeglica koje dođu na Novi Zeland uspješno integriraju u društvo.
Od ukupnog broja ispitanih, 55 posto ih je izjavilo da imigracija čini Novi Zeland zanimljivijim mjestom za život, a 51% smatralo je da su imigranti dobri za gospodarstvo ove zemlje.
Polovina ispitanika nije se složila s tvrdnjom da postoje teroristi koji se pretvaraju da su izbjeglice i da će izazvati nasilje.
Ipak, njih 65 posto smatralo je da bi prednost trebalo dati imigrantima s visokim obrazovanjem i kvalifikacijama potrebnim da popune radna mjesta koja traže takve osobe.
Manjina ispitanih – njih 40 posto smatrala je da ima previše imigranata i da oni mijenjaju Novi Zeland na lošije. Unatoč prijateljskom okružju za imigrante stanovnici ove otočne zemlje smatraju da imigranti rade preveliki pritisak na javne usluge kao što su prijevoz, zdravstvo i obrazovanje. To je mislilo njih oko 50 %.
Carin Hercock, direktor, Ipsos Novi Zeland je tad rekao: "Neto migracija bila je glavni pokretač rasta stanovništva u posljednjih pet godina, s procjenom da je naše stanovništvo u kolovozu 2018. dostiglo 4,9 milijuna stanovnika, tako da je razumijevanje percepcije i stavova Novozelanđana o imigraciji važan uvid u to kako Novozelanđani razmišljaju o društvu i kulturi u kojoj živimo.
Početkom 20. stoljeća rasna ideologija snažno je utjecala na imigrantsku politiku Novog Zelanda.
Do šezdesetih godina prošlog stoljeća politika isključivanja ljudi na temelju nacionalnosti dovela je do toga da je većina stanovništva imala europsko podrijetlo, a onda je to promijenila potreba za niskokvalificiranom radnom snagom. To je rezultiralo povećanim brojem useljenika iz južnog Pacifika. Gospodarska kriza ranih 1970-ih dovela je do povećanja kriminala, nezaposlenosti i drugih socijalnih tegoba, što je nesrazmjerno jako utjecalo na zajednicu pacifičkih otočana.
Rekordan broj migranata stigao je 1970-ih godina, kad je samo u godinu dana – od 1973. do 1974. uselilo 70.000. Nakon toga Novi Zeland je davao prednost imigrantima iz Britanije, Europe i Sjeverne Amerike, zbog sličnosti jezika i kulture Konačno 80-ih počeo je davati prednost školovanima, bez obzira na nacionalnost.
-
LUKAV PLANNeposlušna Kolinda je šah, a inauguracija Plenkoviću pod prozorom Milanovićev mat?!
-
ISPORUČENA PRVA ČETIRIVelika analiza Bradleya: Ako je ekspert Banožić tvrdio da ne valjaju, onda su vrhunski
-
NEPOZNATI PREDSJEDNIKZoran Milanović nikad ne pleše, opsjednut je biciklima, nekoć je prodavao usisivače
-
TROŠKOVNIK PORAZAEvo tko je zaradio na porazu Primorca: Spiskao 854.000 €, plaćao tamburaše i pjevača
-
NOVA FRANJINA KNJIGATajna Papine bijele kutije: U njoj su spisi o monstrumima u mantiji, Vatikan je sve znao