Osijek nakon povratka Glavaša: Što sad?
Povratak Branimira Glavaša iz mostarskog zatvora nakon ukidanja drugostupanjske presude za ratne zločine nad civilnim stanovništvom 1991. godine doveo je Osijek na naslovne stranice i u fokus nacionalnih medija. No, njima je taj doček poslužio uglavnom da bi proizveli spektakl. Primjerice, mediji su izvještavali o Glavaševim pripremama za put, potom o planiranoj ruti, da bi, naposljetku, posebno iscrpno izvijestili o dočeku koji su povratniku na osječkom Trgu slobode priredile braniteljske udruge.
Takav interes medija za osnivača Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB) bio bi sasvim razumljiv da je on i dalje presudan faktor osječke te slavonske i baranjske političke scene ili, kako ga je prema izvještaju Drage Hedla nazivao dugogodišnji osječki gradonačelnik Zlatko Kramarić, “apsolutni gospodar života i smrti”. Međutim, situacija nije takva.
Tad se na skupu podrške pred palačom pravde okupilo svega stotinjak pristaša HDSSB-a, uglavnom stranačkih dužnosnika, iako je najavljivano čak i blokiranje prometnice na kojoj se nalazi palača pravde – Europske avenije, inače jedne od glavnih gradskih prometnica. Povrh toga, ako je vjerovati tvrdnjama Nedjeljnog Jutarnjeg, Glavaševim povratkom nisu sretni ni u njegovoj stranci jer smatraju da će zbog ekstremne retorike svojega osnivača izgubiti umjerene glasače.
Nasuprot tomu, Inicijativa mladih za ljudska prava uhvatila se rečenice o “punjenju akumulatora”3 koju je Glavaš izrekao u govoru na dočeku te je protiv njega podnijela kaznenu prijavu zbog javnog poticanja na nasilje i mržnju. Time će mladi ljudskopravaši, pod uvjetom da tijela progona postupe po njihovoj prijavi, djelovati protiv ostvarenja Kruhonjine procjene. Naime, osigurat će razlog da se “politiziranje” slučaja Glavaš nastavi.
Nisu spomenute ni žrtve ratnih zločina u slučaju Ljeto ’91., teško ozlijeđeni Nikola Vasić i sumpornom kiselinom otrovani Čedomir Vučković. Naposljetku, nije spominjan niti Đorđe Petković, za čije stradavanje nitko nije osuđen.
I Drago Hedl, osječki novinar koji je pišući za Feral Tribune “otvorio” priču o ratnim zločinima u Osijeku 1991. godine, u svojoj se knjizi Glavaš: kronika jedne destrukcije o mogućem privrednom kriminalu očitovao samo na nekoliko stranica.
Naime, Flauderovo poduzeće Vizija d.o.o. objavilo je tada na dvanaest stranica posebno izdanje povodom lokalnih izbora u kojemu je Glavaš doveden u vezu s propašću nekih osječkih firmi te mu je imputirano nezakonito bogaćenje. Inače, podaci u tom izdanju nepotpuni su i tendenciozni budući da je, po Flauderovu priznanju, ono izrađeno u svrhu diskreditiranja Glavaša i HDSSB-a te distribuirano javnosti o trošku Vrkićeve predizborne kampanje.
Pobjeda nezavisnog kandidata Vrkića nad dotadašnjim HDSSB-ovim gradonačelnikom Krešimirom Bubalom dijelu osječke javnosti činila se kao promjena nabolje. Štoviše, i Vrkić i nova većina u gradskom vijeću, koalicija koju čine HDZ, SDP, HNS, Laburisti i nezavisna lista Ante Đapića, započeli su mandat na anti-HDSSB platformi, iako su svi u nekom trenutku bili suradnici i partneri te stranke.
Jedan od primjera takve politike slučaj je javnog prijevoznog poduzeća Gradski prijevoz putnika d.o.o., čiju je djelomičnu privatizaciju po modelu davanja posla naplate u koncesiju uz zadržavanje voznog parka u javnom vlasništvu predlagao dogradonačelnik Vladimir Ham (HNS). Dosljedan neoliberalnim politikama svoje stranke, Ham je prošle jeseni predlagao i privatizaciju polovice osječkih vrtića. Međutim, budući da Ham i HNS za svoj prijedlog nisu mogli osigurati većinu u Gradskom vijeću, za GPP, inače najvećeg potrošača proračunskog novca, trebalo je pronaći drugi model.
Slučajno ili ne, koincidiranje poskupljenja javnog prijevoza s povratkom uznika iz mostarskog zatvora omogućilo je članovima vladajuće koalicije da potencijalno nezadovoljstvo građana amortiziraju zastrašivanjem Glavaševim povratkom na vlast. Ulogu glasnogovornika za to preuzeo je Jaroslav Pecnik izjavama kako ga je strah što će se dogoditi ako Glavaš ponovo dođe na vlast jer “on ima moć i način da se obračuna sa svima s kojima se ne slaže”. Kad već ne mogu podršku osigurati svojim javnim politikama koje ili ne postoje ili su antisocijalne, trenutni vlastodršci rejting si održavaju mašući Glavašem kao babarogom i evocirajući psihozu devedesetih.
Pred takvom alternativom isprva će stajati zadaci istraživanja i informiranja sa svrhom stvaranja realne slike o socijalnom stanju Osijeka i uzrocima takvog stanja te prepreka u vidu trenutnih političkih aktera koji su se pokazali nevoljki i nesposobni za suočavanje s problemima nastalima nakon 1991.
Tekst je izvorno objavljen na portalu Bilten.
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije