Otkrivamo pozadinu 'deala' Plenkija i Milanovića: U Peru i Meksiko idu hrvatski diplomati
Pantovčak i Markov trg žele surađivati, a petogodišnja tvrda kohabitacija je iza njih. Potvrdili su nam to sugovornici s oba brda, gotovo koristeći iste riječi i napominjući da nikako, ali nikako ne žele da se plasiraju insinuacije o svađama, sukobu ili trzavicama jer predsjednik Milanović i premijer Plenković žele mir, pišu Tea Kvarantan Soldatić i Luka Safundžić za Express.
Da je tome tako, potvrdilo je Expressu to što ni Plenkovićevi suradnici, a ni Milanovićevi nisu htjeli otkriti išta više od onoga što je izašlo u priopćenju od prošloga tjedna, a tiče se sadržaja pisma o otvaranju novih veleposlanstava, pa potom telefonskog razgovora premijera Plenkovića i predsjednika Milanovića. Sve su, očito je, veće šanse za deeskalacijom odnosa između Plenkovića i Milanovića. Obojica žele mir, mada ih je, nakon petogodišnjeg sukoba, teško zamisliti kao dva Gandhija.
Premijer Andrej Plenković prije desetak dana uputio dopis predsjedniku Zoranu Milanoviću radi usuglašavanja oko prijedloga Ministarstva vanjskih i europskih poslova o osnivanju novih diplomatskih misija i konzularnih ureda objasnivši da se s obzirom na sve složeniju geopolitičku situaciju nameće potreba za otvaranjem novih diplomatskih predstavništava u državama u kojima Hrvatska nije zastupljena, kao i za jačanjem postojeće diplomatske mreže ondje gdje je broj predstavništava nedostatan.
Express je unatoč “omerti” dvaju brda dobio informacije o kojim je zemljama riječ. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova predlaže predsjedniku otvaranje petnaestak novih veleposlanstava, od kojih Express saznaje da je riječ o ambasadama u Peruu, Novom Zelandu, Meksiku i Saudijskoj Arabiji te generalnog konzulata u Vancouveru (Kanada).
Cijeli tekst možete pročitati OVDJE.
-
INSAJDERSKI DETALJIKako je likvidiran Hamnei: 'Svaki pilot imao je ime čovjeka kojeg treba ubiti'
-
POSRNULI AJATOLAHTko je Ali Khamenei? Amerika i Izrael su napali, on je skriven u bunkeru
-
NEVIĐENA VATRENA MOĆVelika armada, Top Gun i razarači bunkera: Ovo je sila kojom SAD tuče Iran
-
IRANSKI 'ČUVARI REVOLUCIJE'Država u državi, to je Revolucionarna garda: Vojska, biznis i politika
-
OŠTETIO GA DRONJedro od betona i zlata sad je iranska meta: Kako je nastao čuveni Burj al-Arab