Plenkijevo čišćenje HDZ-a: Otpisani Kalmeta, Milinović...
Javna je stvar da je lider HDZ-a i premijer Andrej Plenković upravo svojom intervencijom na nedavnoj sjednici predsjedništva HDZ-a zaustavio rušenje proračuna u Splitu, Zagrebu i Dubrovniku. Time je, dakako, spasio tri gradonačelnika: Milana Bandića, Andru Vlahušića i Ivu Baldasara.
Tu se zbivaju prave drame, osobito u Gorici i Petrinji, gdje su upravo HDZ-ovci, očito prema nalozima iz središnjice, krenuli rušiti svoje gradske lidere!
Istodobno, mnogi se u HDZ-u čude kako je Plenković blagonaklon prema HNS-ovcu Vlahušiću.
Nije slučajno, upozoravaju, da je upravo gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić polovinom studenog primljen u Banskim dvorima, gdje se susreo s premijerom Plenkovićem. Zvuči paradoksalno, ali Vlahušić je tad posve otvoreno rekao kako je Plenkovića upozorio na mogućnost da HDZ-ovi vijećnici ruše proračun grada “težak” 577 milijuna kuna!
"Svi mogu odlučiti kako žele ići na izbore, a za mene će biti neobično da će HDZ vjerojatno srušiti proračun za 2017. godinu od 577 milijuna kuna. Rekao sam premijeru kako očekujem da će vijećnici HDZ-a, Dubrovačkoga demokratskog sabora i liste Srđ je Grad rušiti proračun. Kako očekivati od građana da vas podrže ako vi, kako biste povećali sebi šanse na izborima za jedan posto, kažnjavate 45.000 ljudi?", požalio se tad Vlahušić i očito na vrijeme uspio spasiti proračun, ali i sebe.
Dubrovnik, kazuje nam znakovito jedan HDZovac, “sigurno zauzima posebno mjesto u premijerovu srcu jer mu je supruga, Ana Maslać Plenković, iz Grada”...
Navodno bi drugo dijete trebala roditi upravo u rodnom gradu! Šef dubrovačkog HDZ-a, Mato Franković, ima sličan problem kao Andrija Mikulić, šef zagrebačkog HDZ-a.
Pa ipak, čini se da će na kraju morati. Mladi Franković je HDZ-ova zvijezda u usponu, odlično kotira u Dubrovniku i za manje od 500 glasova izgubio je od Vlahušića u drugom krugu izbora za gradonačelnika.
Slična je situacija i u Velikoj Gorici. Kako Express doznaje, prošlog tjedna gradonačelniku Velike Gorice Draženu Barišiću proračun su u zadnji trenutak pristali izglasati i HDZ-ovci, njih četvorica na čelu s Tomislavom Lukšićem, njegovim stranačkim protukandidatom na izborima u siječnju za šefa velikogoričkog HDZ-a.
Bez njihovih ruku proračun ne bi prošao. Ti su vijećnici planirali izbjeći dolazak na sjednicu.
No tijekom aktualnog sata oni su locirani u obližnjem kafiću, pa su ipak glasovali za proračun kako bi izbjegli sankcije.
Plenković je, opet znakovito kaže naš sugovornik, svoju poruku poslao i Goričanima, baš na obilježavanju Dana grada početkom tjedna, kad je došao i održao govor hvaleći grad.
Svejedno, mnogi misle da ljudi iz vrha HDZ-a imaju svoje prste u napadima na Barišića, a kampanja u kojoj ga prozivaju da je na gradsku plaću zaposlio svu svoju bliži i daljnju rodbinu, sumnja se, orkestrirana je iz vladajuće stranke a ne iz oporbe!
Mnogi su, dakle, uvjereni kako je Plenkovićev dolazak u Goricu tempiran paralelno s objavljivanjem podataka o zapošljavanju Barišićeve rodbine u gradskim ustanovama i poduzećima, kako bi mu se dodatno naštetilo.
Naši sugovornici ne skrivaju sumnje da su te popise u javnost plasirali upravo HDZ-ovci neskloni Barišiću, ali bliski novom šefu!
Zanimljivo, za Barišićev proračun glasaovla su i dva vijećnika iz stranke Milana Bandića, kojem bi proračun, uz pokoji amandman, ipak trebali idućeg tjedna podržati i zastupnici zagrebačkog HDZ-a.
I dok je u Gorici na pomolu kriza vlasti poticana iz same stranke, u Požegi ona još traje.
Tamo struja vijećnika bliskih saborskom zastupniku Franji Lučiću planira prijetiti neizglasavanjem proračuna ako se aktualni gradonačelnik Vedran Neferović ne pristane povući s mjesta kandidata za gradonačelnika na idućim lokalnim izborima.
Prvi potez im je preglasavanje unutar stranke, što je dovelo do toga da HDZ u Požegi više ne vode Neferovićevi ljudi, a on nije izabran ni za člana Gradskog odbora.
"Najprije je riješio Zadar. Plenković je zapravo maknuo Kalmetu još prije parlamentarnih izbora, nije ga stavio na listu za Sabor, a sad je više nego jasno da Kalmeta neće biti HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zadra. Moguće je da on neće to mirno gledati, ali veća je mogućnost da će se primiriti i maknuti u stranu. Neće mu to biti prvi put. Inače, na obilježavanje Dana grada Zadra nitko mu od uvaženih HDZ-ovih dužnosnika nije htio doći. Sramota, jer do jučer su mu se svi još uvlačili", kaže nam sugovornik iz HDZ-a.
"No Plenković ima dobar plan. Ako je istina što se govori u jednom dijelu stranke, onda bi on micanjem Kalmete, ali i Dade Milinovića u Gospiću, maknuo one kadrove koje ne može kontrolirati. Zatim bi postavio svoje. Ali Kalmetu i Milinovića nije lako maknuti. Oni kontroliraju svoje ogranke i postoji velika mogućnost da zbog tih poteza ugrozi lokalne izbore. Dio HDZ-ovaca otvoreno strahuje da će zbog takvih čistki izgubiti lokalne izbore:
"Bit će tu još dosta borbe, pogotovo s Dadine strane. On je, uostalom, i u predsjedništvu stranke", kaže nam naš sugovornik.
No ne radi Plenković ništa na pamet. Čini se da mu Šeks prodaje stari recept, isti onaj koji je Sanaderu dao 2005. godine.
Tad je bivši šef HDZ-a uspješno okončao čistku koju je počeo dvije godine ranije, kad je u lipnju 2002. prvo otjerao svojeg protukandidata za mjesto predsjednika stranke, Ivića Pašalića.
S njim su iz HDZsu otišli ili su isključeni tadašnji saborski zastupnici Krunoslav Gašparić, Ivica Tafra, Milan Kovač, Ljerka Mintas-Hodak, Dario Vukić, Ante Beljo, Zdravka Bušić...
Iz stranke su izbačeni i šefovi zagrebačkog i šibenskog HDZ-a Pavo Gagulić i Ivo Baica, kao i slavonskobrodski gradonačelnik Jozo Meter.
Upravo je Šeks poručio da je to čistka “doktorovih pretorijanaca zaduženih za permanentno stvaranje sukoba u stranci”.
Na kraju su podijelili deset otkaza zaposlenima u središnjici HDZ-a, koji su bili predvođeni glavnim tajnikom Josom Škarom.
Ljubo Ćesić Rojs neko se vrijeme nije dao, ali je i on protjeran 2002., pa su bivši HDZ-ovci osnovali i dvije nove stranke desne političke orijentacije.
Kako će se kasnije pokazati, obje vrlo neuspješne. Kasnije je ista sudbina, za mnoge neočekivano, stigla i Branimira Glavaša, opet u Šeksovoj režiji.
Premda je on računao da će ga čuvati upravo zbog lokalnih izbora, Sanader je sve stavio na kocku okrenuvši leđa svom glavnom operativcu koji mu je pomogao da pobijedi Pašalića.
Sanaderov HDZ se 2004. odrekao još jednog Osječanina, bivšeg ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića, a iz stranke je potom bio isključen i predsjednik zadarskoga Gradskog vijeća Davor Aras.
On se nikako nije mogao pomiriti s prenaglom promjenom stranačke politike u odnosu prema Drugom svjetskom ratu i odbjeglom generalu Anti Gotovini.
Na listi prognanih bio je i Stipe Gabrić Jambo, ali je vrhunac akcije bio kad su “administrativnom greškom”, kako je kasnije objašnjeno, iz HDZ-a izbačeni i članovi obitelji Tuđman – Ankica, Nevenka i Stjepan.
Želi li provesti čistku, Plenković, dakle, uz sebe ima čovjeka koji to doista čini efikasno i bez ikakvih skrupula. Šeks, Vladimir Šeks.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'