Pola stoljeća od godine koja je promijenila svijet
Bila je to godina demonstracija, protesta i pobuna - protiv rata u Vijetnamu i protiv rasizma, za građanska prava i pravednije društvo, godina u kojoj je u ubijen Martin Luther King, ali i godina Praškog proljeća u Čehoslovačkoj, novih koraka u osvajanju svemira, te godina koju je donijela promjene što su poljuljale tradicionalne vrijednosti i zauvijek priomijenile društvo.
Neki od događaja koji su se zbili 1968:
5. siječnja - U Čehoslovačkoj je na čelo vladajuće komunistične partije došao reformist Aleksandar Dubček koji je zagovarao "socijalizam s ljudskim licem" i potaknuo proces političke i gospodarske liberalizacije, što se smatra početkom tzv. Praškog proljeća.
30. siječnja - Snage Sjevernog Vijetnama i pripadnici Vijetkonga u Južnom Vietnamu pokrenuli ofenzivu nazvanu Tet protiv vojske Južnog Vijetnama, američke vojske i njezinih saveznika. To je bila jedna od najvećih vojnih akcija tijekom cijelog vijetnamskog rata. Akcija je završena 30. kolovoza 1968. sa više od 100.000 mrtvih na obje strane.
8. ožujka - U Poljskoj su započeli protesti studenata i intelektualaca protiv vlade, najprije u Varšavi odakle su se proširili širom zemlje. Došlo je do duboke političke krize, a vojska i policija proteste su nasilno ugušile, te započele represiju nad cijelim disidentskim pokretom. U želji da smire pobunu, komunističke su vlasti započele i s opasnom antisemitskom kampanjom nakon koje se iz Poljske iselio velik broj Židova.
16. ožujka - Američki vojnici su u My Laiju na sjeveru Južnog Vijetnama u samo nekoliko sati pobili više od 500 nenaoružanih civila, a događaj je postao sinonim za američku okrutnost u tom ratu.
19. ožujka - Studenti na sveučilištu Howard u Washingtonu višednevnim su prosvjedom i zauzimanjem upravne zgrade otvorili novo doba militantnog studentskog aktivizma. Prosvjedovali su za crnačka prava i protiv Vijetnamskog rata.
22. ožujka - Daniel Cohn-Bendit, njemačko-francuska revolucionarna ikona studentskog pokreta, poznat kao "crveni Danny", zajedno je sa još sedam drugih studenata okupirao administrativne prostorije sveučilišta u Nanterreu, izazvavši tako lanac događaja koji su Francusku u svibnju te godine doveli do ruba revolucije.
31. ožujka - Američki predsjednik Lyndon B. Johnson objavio je da neće kandidirati za novi predsjednički mandat, te ujedno naredio prekid bombardiranja Sjevernog Vietnama, otvarajući tako put mirovnim pregovorima.
4. travnja - U Memphisu u saveznoj državi Tennessee ubijen je američki borac za ljudska prava Martin Luther King, nakon čega je došlo do dodatnog jačanja rasnih prosvjeda u SAD-u.
11. travnja - Atentat na Rudija Dutschkea, jednog od najistaknutijih predstavnika tadašnjeg studentskog pokreta u Njemačkoj. Dutschke je preživio, ali je bio teško ranjen u glavu. Slijedili su veliki nemiri, a medijski koncern Axel-Springer bio je meta raznih napada jer su ga krivili da je posredni krivac za taj atentat zbog medijske kampanje protiv revolucionarno raspoloženih studenata.
11. travnja - Američki predsjednik Lyndon B. Johnson potpisao je zakon o građanskim slobodama koji zabranjuje diskriminaciju na osnovi rase, spola, narodnosti i religije pri dodjeljivanju stanova.
29. travnja - Na Broadwayu u New Yorku premijerno je postavljen mjuzikl Kosa, simbol hipijevske kontrakulture i seksualnih sloboda 60-ih godina. Nekoliko pjesama iz mjuzikla postat će himne antiratnoh pokreta.
3. svibnja - Studenti su okupirali glasovito pariško sveučilište Sorbonu, a nakon policijske intervencije uslijedili su mnogo širi prosvjedi praćeni nasiljem. Nezadovoljstvo gospodarskim i društvenim prilikama u Francuskoj povezalo je studente i radnike, a nakon prosvjeda došlo je i do štrajkova i okupacije tvornica.
5. lipnja - U Los Angelesu je u atentatu je ubijen demokratski predsjednički kandidat, senator Robert Kennedy, brat pokojnog predsjednika Johna F. Kennedyja, također ubijenog u atentatu pet godna prije.
1. srpnja - Države su počele potpisivati sporazum o neširenju nuklearnog oružja (NPT). Te su ga godine potpisali SAD, Sovjetski savez i Velika Britanija, a do danas ukupno 189 država.
25. strpnja - Papa Pavao VI. objavio je encikliku Humanae Vitae (Ljudski život) kojom se katolicima zabranjuje korištenje kontracepcijskih sredstava.
20. kolovoza - Sovjetski savez izvršio je invaziju na Čehoslovačkku, poslavši vojne postrojbe i tenkove koji su uz pomoć sovjetskih saveznika iz Varšavskog pakta nasilno ugušili Praško proljeće i okupirali državu. Sa ukupno 750.000 vojnika, 6500 tenkova i 800 zrakoplova, to je bila najveća vojna operacija u Europi nakon drugog svjetskog rata. Češkoslovačka je ostala okupirana do 1990. godine
5. listopada - Policija je nasilno intervenirala na demostracijama protiv diskriminacije katolika u Derryju, u Sjevernoj Irskoj, što se smatra početkom sjevernoirskog konflikta, koji će trajati idućih 30 godina, do sporazuma na Veliki petak 1998.
5. studenoga - Za 37. predsjednika SAD-a izabran je republikanac Richard Nixon koji je kao svoj cilj naveo završetak Vijetnamskog rata i povlačenje američkih snaga.
22. studenoga - Britanska grupa The Beatles izdala je legendarni, dvostruki Bijeli album (White Album).
21. prosinca - Lansiran je Apollo 8, prva svemirska ekspedicija s ljudskom posadom koja je napustila Zemljinu i stigla u Mjesečevu orbitu.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'