Političari žive od zajedništva koje sami ne znaju stvoriti
U razmaku od samo nekoliko tjedana Hrvatska je prošla put od nacionalne euforije do nacionalne tuge. Prvo na dočeku srebrnih nogometaša, a zatim na ispraćaju Olivera Dragojevića, hrvatsko društvo doživjelo je spontane i masovne iskaze pozitivnih osjećaja kakvi nisu viđeni godinama.
I u oba slučaja političari su pokušali prisvojiti dobar komad pozornosti. Opjevane su već predsjedničine vratolomije u Rusiji kojima su pokušali parirati premijer i šef parlamenta u vlastitim putešestvijama na polufinalu, a sad su neki pažljivi promatrači uočili da su na komemoraciji za Olivera političari mahom okupirali prve redove, izguravši malobrojnu rodbinu na marginu, a prijatelje i obožavatelje u zadnje redove. Na nogometnom prvenstvu Vlada je nosila navijačke dresove, a za Olivera je proglašen Dan nacionalne sućuti. I nije to, zapravo, ništa neobično.
Politika je uvijek tamo gdje su mase, gdje je pozitivna energija, gdje je koncentrirana pažnja javnosti, a estradizacija politike uz pomoć nogometaša i pjevača u ovo je medijsko doba postala konstanta svugdje u svijetu. Isto se događa i s druge strane: poznati sportaši ili pjevači koriste svoj uspjeh i slavu kako bi se gurali u politiku ili se nametali kao društveni arbitri. Nekad je to bio Ante Gips Kostelić sa svojim povijesno-političkim eskapadama, sad je Zlatko Dalić uzeo sebi za pravo da one koji ne vole Thompsona tjera da “zatvaraju prozore i gledaju Big Brother”.
Slava nekad zna udariti u glavu. I dok su takvi trendovi uobičajeni u svijetu, u hrvatskom slučaju svjedočimo svojevrsnom paradoksu: spontanu manifestaciju zajedništva oko nogometaša i Olivera koriste upravo oni koji su to isto zajedništvo pretvorili u floskulu, prazni označitelj, političku parolu pod kojom oni sami dijele društvo. Ili zajedništvo smatraju pokoravanjem većini. Ne samo da guranjem u prve redove komemoracije za Olivera ili trijumfa nogometaša žele zamaskirati vlastite neuspjehe i ogrebati se za dio tuđe slave, političari žele parazitirati na spontanom zajedništvu koje sami nisu sposobni kreirati. Dapače, unose razdore i podjele čak i tamo gdje ih ne bi smjelo biti.
Tako je važnije bilo čuti što o pokojnom Oliveru misle Andrej Plenković, Kolinda Grabar Kitarović i Gordan Jandroković, nego njegovi prijatelji i rodbina. Saznali smo koje Oliverove pjesme premijer naročito voli, a predsjednica je iskoristila odlazak na komemoraciju u Split kako bi pozirala s turistima na Rivi. I opet, ono što je uobičajen trend u modernim državama, u Hrvatskoj poprima iritantne razmjere upravo zato što su političari već godinama na dnu ljestvice popularnosti. I svojom nepopularnošću kvare svaku feštu, pa čak i komemoraciju. Kao što smo vidjeli, zajedništvo je u Hrvatskoj ponekad lako ostvarivo, sve dok se ne umiješaju promotori zajedništva.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
ARHEOLOŠKO BLAGOOd Pompeja pa do danas elita je imala spa kupke. A tu je i stilizirani falus na zidu...