Predsjednički se ured ne blagoslivlja, država je sekularna
Kada bi postojao i samo jedan hrvatski građanin koji bi se izjasnio kao vjernik neke druge vjere, a ne katoličke, ili koji sebe ne smatra vjernikom, šef države ne bi smio dati blagosloviti svoj ured. Predsjednik Republike predsjednik je svih građana, pa i tog jednog nevjernika. Državne institucije ne mogu biti predmetom ni mjestom za vjerske obrede. A blagoslov označava vjeru. Država je sekularna, a vjera je osobna stvar pojedinca.
Netko će reći da nema ništa lošega u želji da se podijeli božansku milost osobi ili stvari. I nema, ali je to u suprotnosti s pojmom sekularne države i sekularne vlasti. Nijedan svećenik ne dolazi, primjerice, blagoslivljati prostorije talijanskih predsjednika ili šefova vlada. Takvo što nijednome nije palo ni na kraj pameti. Odvojeni su vjera i državne institucije.
Nastavak kolumne Silvija Tomaševića pročitajte na vecernji.hr.
-
'PLANINSKE LISICE'Bugojanska skupina: Upali su naoružani u Jugoslaviju, njih 19, lovila ih kompletna JNA
-
CROATIA - WHITE EAGLESKrvavi derbiji Hrvata i Srba u Torontu: 'Flašom po glavi, 25 šavova!'
-
TISUĆU DRONOVAPutinov problem: Moskva! Kako su zakazali 'A-135 Amur' i Don-2N?
-
ZONA SMRTIZelene čizme: Najveća zagonetka Everesta. Tijelo teži 200 kilograma
-
ARISTOKRATSKI SKANDALMisterij Lorda Lucana: Grof nestao nakon što je ubio dadilju svoje djece