Prizori užasa u Albaniji - mrtve nalaze u ruševinama

REUTERS
Magnituda potresa iznosila je 6,3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru bio je IX stupnja
Vidi originalni članak

Najmanje četvero ljudi poginulo je nakon što je najsnažniji potres u proteklih nekoliko desetljeća pogodio glavni grad Albanije Tiranu i okolno područje u utorak, pri čemu se nekoliko zgrada urušilo a stanovnici ostali pod ruševinama.

Potres magnitude 6,4 dogodio se nešto prije 4 sata ujutro, objavio je američki institut za geološka istraživanja (USGS), a to je drugi jaki potres koji je područje pogodio u dva mjeseca.

Centar mu je bio 30 km zapadno od Tirane, na dubini od 10 kilometara, navodi USGS.

Dvije poginule žene pronađene su u ruševinama stambene zgrade u selu Thumane na sjeveru zemlje, a muškarac je poginuo u gradu Kurbinu nakon što je u panici skočio sa zgrade, rekla je glasnogovornica ministarstva obrane.

Tijelo četvrte žrtve izvučeno je ispod srušene zgrade koja se srušila u Draču, potvrdilo je ministarstvo obrane.

Spasilačka služba lokalnim medijima da je jedna od žrtava potresa bila starija žena koja je uspjela spasiti unuka zaklonivši ga tijelom.

Neprovjerena videosnimka postavljena na društvenim mrežama pokazuje ono što se čini srušena zgrada u Draču, 40 km zapadno od Tirane, na Jadranskoj obali. Druge snimke pokazuju zgrade s velikim pukotinama i srušenim zidovima i stan kojemu se srušio cijeli zid.

"Vatrogasci i vojno osoblje  pomažu stanovnicima (izvučenim) iz ruševina", u Draču i obližnjem selu Thumaneu, rekla je glasnogovornica ministarstva obrane novinarima.

Potres se osjetio u Hrvatskoj, u cijeloj Crnoj Gori, kao i u Makedoniji, BiH i Italiji.

"Noćas 26. studenog 2019. godine u 3,54 sati na seizmografima Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježen je razoran potres s epicentrom kod Drača u Albaniji. Magnituda potresa iznosila je 6,3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru bio je IX stupnja. Prema dojavi građana potres se osjetio u širem dubrovačkom području", stoji u priopćenju hrvatske Seizmološke službe.

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore objavio je da je potres mogao izazvati veliku materijalnu štetu na području epicentra.

“Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ove regije, magnitude potresa i dubine hipocentra, ovaj potres mogao je izazvati velike materijalne štete u epicentralnom području”, priopćeno je iz Zavoda.

Potres se najjače osjetio u Podgorici i Ulcinju. Ta dva crnogorska grada od epicentra potresa udaljena su 120 odnosno 70 kilometara.  Za sada nema izvješća o eventualnoj materijalnoj šteti ili ozlijeđenim osobama u Crnoj Gori.

Na društvenim mrežama dijele se informacije po kojima se potres osjetio i u BiH i Makedoniji.

Talijanska agencija ANSA objavila je da se potres osjetio u talijanskim regijama Puglia i Basilicata na jugu zemlje.

Radi se o drugom potresu u nešto više od dva mjeseca koji je pogodio Albaniju.

Potres magnitude 5,6 pogodio je tu zemlju 21. rujna, a ministarstvo obrane tada je reklo da se radi o najjačem potresu u Albaniji u posljednjih 30 godina.

Posjeti Express