S Krka polijeću avioni s oružjem za Siriju i Irak

Nel Pavletić/PIXSELL
Otkrivamo detalje o ilegalnim isporukama oružja militantima usred ratova koji bjesne
Vidi originalni članak

Neki od gostiju istrčavaju iz apartmana jer misle da je počeo rat. Moram ih smirivati i objašnjavati im da su samo avioni u pitanju, rekla je Almira Brtan, iznajmljivačica apartama u blizini Zračne luke Rijeka na Krku, na koju ne prestaju slijetati avioni koji prevoze oružje i vojnu opremu. Transportni avioni Iljušin-76 (Silk Way Airlines), Boeing 747-400 ( Kalitta Air) i McDonnell Douglas MD-11 (Western Global Airlines) od travnja ove godine su 14 puta prevezli streljivo i vojnu opremu namijenjenu za ratove koje Pentagon vodi na Bliskom istoku.

Kako piše Balkanska mreža za istraživačko novinarstvo (BIRN), kontrola leta u Rijeci odbila je komentirati o tome što su avioni prevozili, ali potvrđuju da je ove godine bilo "puno više" takvih letova nego obično. Od travnja ove godine zračne kompanije koje je angažirao Pentagon obavile su deset letova od Rijeke do zračne baze SAD-a u Kataru, Al Udeid, a posljednji takav let bio je 25. rujna. Za svaki od tih letova korištena je specifična kodna oznaka "CMB", kojom se označavaju letovi koje naručuje Pentagon.

Prije prizemljenja u Rijeci isti avioni koristili su uobičajene komercijalne brojeve letova, što upućuje na to da je vojni teret ukrcan u Hrvatskoj. Dokumentacija o letovima također pokazuje da transportni avioni koje unajmljuje Pentagon redovito prevoze vojnu opremu između Katara i Kuvajta, koji je jedan od depoa za skladištenje oružja namijenjenog sirijskim pobunjenicima.

Inače, Katar nije službeno imenovan kao logistički centar u Pentagonovu programu naoružavanja boraca koji ratuju protiv ISIL-a, ali je naveden kao glavni stožer za zračne operacije SAD-a u Siriji, Iraku i Afganistanu.

Zbog Nijemaca

Do porasta prijevoza oružja s Krka došlo je nakon što je Pentagonova Komanda za specijalne operacije, USSOCOM, naredila podizvođačima da prestanu transportirati oružje kupljeno na Balkanu za borce u Siriji preko Njemačke jer su se u Berlinu zabrinuli zbog količine naoružanja koje je prelazilo preko njihova teritorija, piše Balkan Insight.

BIRN i Mreža za istraživanje organiziranog kriminala i korupcije (OCCRP) došle su do e-maila koji je Pentagon 23. prosinca 2016. godine poslao svojim suradnicima objašnjavajući im da su njemačke vlasti "postale vrlo osjetljive" na zahtjeve za dozvolama za transport oružja preko njihova teritorija do američkih vojnih baza.

Podizvođačima je rečeno da će State Department preuzeti odgovornost za traženje novih dozvola za tranzit jer proces dobivanja dozvola "traje dulje nego što je uobičajeno zbog velikog broja zahtjeva i pitanja". Berlin je tad odbio komentirati svoju "osjetljivost", no može se povezati s njemačkim zakonima koji kažu da tranzitne dozvole za oružje trebaju biti propraćene pravnim dokumentom koji se zove potvrda o krajnjem korisniku u kojoj se jasno navodi krajnji primatelj naoružanja.

Naime, dozvole koje koristi Pentagon tijekom kupovine i transporta oružja, koje zatim dostavlja različitim grupama koje se bore protiv Islamske države u Siriji, nisu navodile Siriju kao krajnju destinaciju.

Pentagonove dozvole, do kojih su došli BIRN i OCCRP, navodile su SOCOM kao konačnog "krajnjeg korisnika", te američke vojne baze u zemljama kao što su Njemačka, Rumunjska i Turska kao mjesta isporuke. Nakon uputa iz State Departmenta očito je da je aerodrom na Krku postao centar za izvođenje vojnih letova nakon što je SAD obustavio isporuke oružja za Siriju iz bivšeg Istočnog bloka preko vojnih baza u Njemačkoj.

Promjena rute za prijenos oružja određena je istodobno kad je Pentagon potpisao ugovor s Agencijom Alan, hrvatskom državnom tvrtkom za oružje. U travnju su sklopili dogovor vrijedan 12,4 milijuna dolara za oružje Sovjetskog bloka. Kad je BIRN upitao Agenciju Alan o krajnjem odredištu tog oružja, odbili su sve insinuacije o nepravilnostima. "Čvrsto poričemo svaki zaključak i pretpostavku vaše poruke", rekli su.

Hrvatska vlada i Pentagon nisu komentirali korištenje zračne luke Rijeka kao baze za vojne letove. Ministarstvo gospodarstva je samo odgovorilo da su ove informacije povjerljive. Voditelj zračnog prometa Damir Ružić je kazao: "Postoje razlozi zašto ti zrakoplovi dolaze ovamo. Ne dovodi ih zračna luka Rijeka. Dodao je da nije bilo pritužbi zbog povećanog broja teretnih letova.

Potvrdu o letovima s Krka objavio je istraživački tim 24sata u srpnju ove godine te je tako na aerodromu na Krku fotografiran Iljušin-76 kompanije Silk Way Airlinesa koji je stigao iz Bakua u Azerbajdžanu. Kamioni, s riječkim tablicama, nakrcani s dva brordska kontejnera, u kojima su navodno bili sanduci s oružjem i municijom, već su čekali na pisti. Čim im je zrakoplov prišao, otvorio je rampu. Stigao je viličar i radnici su počeli s ukrcavanjem sanduka iz kontejnera u avion.

Zrakoplov je nakon nekoliko sati nakrcan odletio natrag u Baku. Nije poznato što je bilo u ukrcanim sanducima. No prema manifestima tereta koje 24sata posjeduju, vidljivo je da je npr. u zrakoplov koji je poletio iz Bakua na Krk ukrcano, primjerice, 28.230 kilograma tereta koji sadrži PG-7VL (projektile za bacače raketa) i streljivo.

Što to odlazi iz Hrvatske?

No kako fotografije koje posjedujemo pokazuju iz kamiona su se ukrcavali sanduci u već, prema dokumentima, natovaren avion. Što je u tim sanducima (oružje, streljivo) nije poznato niti itko iz nadležnih institucija želi odgovoriti. Što to odlazi iz Hrvatske, čije to oružje i oprema? Na to nema odgovora.

Ključna zemlja za prijevoz oružja je Azerbajdžan, čije je Ministarstvo vanjskih poslova omogućilo diplomatske letove za isporuku, a umiješani su Bugarska, Sjedinjene Američke Države, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Češka, Rumunjska, Mađarska, Poljska, Njemačka i druge zemlje. Oružje se "diplomatskim putem svile" isporučivalo u Siriju, Irak, Afganistan, Pakistan i DR Kongo.

Prema dokumentima koje su objavili Anonymous Bugarska i bugarski portal trud.bg, diplomatske letove provele su privatne tvrtke i proizvođači oružja iz Sjedinjenih Američkih Država, Balkana i Izraela te vojske Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i američko Zapovjedništvo za posebne operacije (USSOCOM), koje je glavno za ratove protiv radikalnih islamističkih skupina.

Diplomatski letovi, koje je provela tvrtka Silk Way Airlines, oslobođeni su od provjera, zrakoplovnih naknada i poreza, a to znači da su zrakoplovi prevozili stotine tona oružja diljem svijeta bez kršenja propisa. Kad bi se avioni približili lokaciji, napravili bi tehničko slijetanje. Na pisti bi boravili nekoliko sati do jednog dana bez ikakvih razloga, kao što je npr. punjenje goriva. Nakon što bi se sanduci s oružjem i municijom ukrcali u avione, odletjeli bi na drugu lokaciju.

Diplomacijom zaobilaze zakone

Prema propisima IATA (Međunarodne udruge za zračni prijevoz), prijevoz vojnog tereta civilnim zrakoplovima nije dopušten. Kako bi zakoračio u ovu zakonitost, Silk Way Airlines zatražio je diplomatsko izuzeće putem lokalnih agencija. Na naš upit Ministarstvu obrane jesu li upoznati s diplomatskim letovima, napisali su kako to nije u njihovoj domeni.

"Poštovani, vezano za Vaš upit, možemo Vas izvijestiti da predmetno nije u nadležnosti Ministarstva obrane RH te Vas možemo uputiti da se obratite Ministarstvu vanjskih poslova", glasi odgovor MORH-a.

Nastavak čitajte na sljedećoj stranici

Uputili smo upit Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, no nismo dobili odgovor. Inače, javni tužitelj u Njemačkoj najavio je da će pokrenuti istragu o tome je li Pentagon prekršio zakon slanjem oružja sirijskim pobunjenicima putem njemačkih zračnih baza bez ispravne dokumentacije.

Također, 24sata su ranije pisala kako se u Siriji ratuje hrvatskim oružjem, koje ne mora nužno biti zastarjelo. U studenom 2012. prvi teretni avioni odlazili su s Plesa i letjeli prema Jordanu. U njima su se nalazile pošiljke oružja: bacači granata, streljivo, puške i kacige.

Dio oružja prikupljen je iz hrvatskih skladišta. Ostatak je dopremljen iz nekoliko europskih zemalja i transferiran dalje prema Jordanu. Krajnje odredište oružja koje je iz Hrvatske dopremljeno u Jordan bilo je Sirija, odnosno pobunjenici koji su pokušavali svrgnuti tamošnjeg predsjednika Bašara al-Asada. Dostava oružja je, navodno, dogovorena u Americi između hrvatskog veleposlanika Joška Pare i tamošnjeg veleposlanika Saudijske Arabije.

Ta zemlja je logistički i vojno stvarala postrojbe koje su bile zametak ISIL-a, a koje su danas okosnica Islamske države. U samo tri mjeseca, od studenog 2012. do veljače 2013., s Plesa je 75 transportnih aviona Turkish Carga i Jordanian International Air Carga u Jordan prevezlo čak 3000 tona oružja. Kako su pisala 24sata, dogovoreno je da oružje stvarno plati Saudijska Arabija, a da se ono formalno fakturira kao prodaja Jordanu.

Upozoravali gdje ide oružje

Od tada su s Plesa sljedeće dvije godine u kontinuitetu stalno kretale isporuke svih vrsta oružja prema Jordanu, koji ih je prosljeđivao na sirijsko i iračko ratište. Hrvatsko Ministarstvo obrane i bivši ministar Ante Kotromanović višekratno su upozoreni da oružje završava u nekontroliranim islamističkim skupinama.

Međutim, isporuke su se nastavljale. S tim je problemom bila upoznata i bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, ali je izostala bilo kakva njezina reakcija, što je čudno s obzirom na to da je Hrvatska u UN-u glasala za Sporazum o trgovini oružjem. Taj sporazum snažno obvezuje članice da vode računa hoće li oružje kojim trguju biti upotrijebljeno protiv civila, što je apsolutno slučaj s militantima u Siriji, ili u počinjenju ratnih zločina.

Naoružali obje sukobljene strane

Situacija za Hrvatsku postaje iznimno neugodna sljedećih mjeseci, kad su se pojavile snimke hrvatskog oružja u rukama radikalnih islamističkih skupina. Ti radikalni borci postali su jezgra Islamske države. Nakon sukoba postrojbi ISIL-a naoružanih hrvatskim oružjem s kurdskim pešmergama, bizarno je da RH počinje, navodno, naoružavati i pešmerge. Dakle, mi smo naoružali obje sukobljene strane.

Nepoznato je gdje je završio taj krvavi novac jer su iznosi dobiveni za oružje znatno veći od formalno navedenih. Riječ je o nezamislivim iznosima. Također su neke privatne tvrtke bile dio aranžmana te su, zahvaljujući tom početnom poslu, hrvatske vlade prodavale znatne kontingente naoružanja bliskoistočnim državama. Hrvatski izvoz oružja u Jordan za 2012. godinu dokumentiran je u godišnjem izvješću o izvozu i uvozu robe vojne namjene Vlade RH, o čemu je pisao Express.

Sve ovo nas potpuno delegitimira da se pravimo kao da nas se ne tiče sirijski sukob, u njega smo na ovaj prljavi način upetljani i više nego neke druge zemlje. Bitka Pentagona protiv ISIL-a oslanja se na istočnoeuropsko oružje koje do Sirije i Iraka dopremaju tvrtke i poduzetnici povezani s prijevarom, podmićivanjem i organiziranim kriminalom. Jedan od takvih trgovaca oružjem je Marc Morales.

Njegova tvrtka Global Ordnance je jedna od značajnijih igrača Pentagona u naoružavanju sirijskih pobunjenika koji se bore u Siriji i Iraku. On i 13 američkih poduzetnika natjecalo se za dobivanje posla od 2,2 milijarde dolara koje daje Pentagon, a sve u cilju naoružavanja pobunjenika do 2022. godine. Oružje koje se šalje u Siriju i Irak uglavnom je iz istočnih zemalja Europe, a proizvođači oružja su se s američkim poduzetnicima dogovarali u restoranima i barovima u Beogradu, Budimpešti, Bukureštu itd., piše Balkanska mreža za istraživačko novinarstvo (BIRN).

Tvrtke koje su pobijedile na natječaju su provjeravane i ugovorene putem dva kanala: Picatinny Arsenal (vojne baze u New Jersey) i SOCOM (Zapovjedništvo specijalnih operacija). Marc Morales je 2010. godine bio jedan od 22 trgovca oružjem protiv kojih je američko Ministarstvo pravosuđa vodilo proces u kojem su optuženi da su podmićivali ministra obrane u Gabonu kako bi im ovaj osigurao 15 milijuna dolara vrijedan ugovor o isporuci oružja.

Posao u Gabonu zapravo je bio djelo FBI-a kako bi spriječili podmićivanje stranih dužnosnika u industriji oružja. Tad su se dvojica tajnih agenata FBI-a predstavljali kao predstavnici Ministarstva obrane Gabona te su rekli Moralesu i njegovu partneru Johnu Gregoryju Godseyu da će cijenu podići za 20 posto i nazvati to "naknadom". Polovica toga trebala je otići ministru obrane, a druga polovica bi se podijelila među posrednicima, prema sudskim spisima.

Tijekom sastanka s agentima Marc Morales im je opisao kako je prethodno plaćao "naknade" s kojima bi osigurao posao s oružjem. Tako je u Egiptu posredniku dao oklopni automobil vrijedan 100.000 dolara, a u svojim je knjigama to naveo kao poslovni trošak. "Evo primjer. Kako u Egiptu ne smiju primati naknade, jednom smo da nas pogura kupili oklopljeni automobil", rekao je Morales tajnom agentu. Na to ga je agent pitao je li on osobno kupio automobil.

"Ne, naravno da nisam ja kupio. Imali smo posrednika koji mu je 'darovao' automobil", pohvalio se Morales agentu FBI-a. Nakon razgovora o poslu s agentima shvatio je da je osvojio ugovor u kojem je trebalo izvesti 30.000 komada streljiva iz Gabona. Morales i njegov partner Godsey mislili su da su upali u pravi posao te su pozvali kolege koji platili agentima "naknadu".

Na suđenju za podmićivanje su tri trgovca oružjem - Jonathan Spiller, Haim Geri i Daniel Alvirez - priznali krivnju za podmićivanje stranog dužnosnika, dok je ostalih 19 odbacilo optužbe tvrdeći kako "naknada" nije ista kao "mito". Inače, u veljači 2012. optužbe su odbačene protiv svih 22 nakon što sudovi nisu uspjeli donijeti presudu po sedam optuženika, uključujući Moralesa, tijekom dva odvojena suđenja.

Nakon suđenja za davanje mita Morales je 2013. osnovao tvrtku Global Ordnance. Uspio je osigurati posao s Pentagonom, odnosno u sklopu SOCOM-ova programa o nabavi oružja i streljiva za sirijske pobunjenike. Nije mu bilo ni strano fotografirati se na Facebooku s oružjem koje je kupovao u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj itd. No ubrzo je sve fotografije, kao i službenu stranicu svoje tvrtke, uklonio s Facebooka.

Inače, Moralesova tvrtka, smještena na Floridi, surađuje s britanskim vojnim divom Chemringom, jednom od dvije tvrtke koje su osigurale najveći ugovor s Pentagonom. Dobili su ugovor vrijedan 750 milijuna dolara te u pet godina moraju isporučiti streljivo i oružje iz istočne Europe u Siriju. No Morales nije jedini koji danas radi s Pentagonom, a koji ima nečistu prošlost u poslovanju.

Viši rukovoditelji za druga dva izvođača - Vose Technical Services i Purple Shovel - i glavni podizvođač, Regulus Global, optuženi su za prijevaru jer su nabavili streljivo koje je eksplodiralo i ubilo jednog od instruktora SOCOM-a. Također, dokumenti koji su procurili u javnost od strane Anonymous Bugarska pokazuju da je SOCOM prihvatio izravne isporuke bugarske tvrtke Algans, čiji je vlasnik, navodno, povezan s organiziranim kriminalnom.

Također je i Heinrich Thomet, poduzetnik koji je bio u središtu skandala kad je Pentagon iz Albanije 2008. opskrbljivao streljivom borce u Afganistanu, ponovno uključen u posao s oružjem kao jedan od podizvođača britanskog obrambenog diva Chemring.

Posjeti Express