SAD pokazuje zube vojnim vježbama iznad Koreje
Američka vojska izvela je u ponedjeljak s Južnom Korejom vježbe bombaških napada iznad Korejskog poluotoka, a Rusija i Kina počele su pomorske vježbe pred zasjedanje Opće skupštine UN-a u utorak na kojem će sjevernokorejska nuklearna prijetnja biti istaknuto pitanje.
Niz vojnih vježbi pokrenut je nakon što je Pjongjang ispalio još jedan balistički projektil srednjeg dometa iznad Japana u petak, dok je 3. rujna izveo najsnažniji nuklearni pokus do sada prkoseći UN-ovim sankcijama i međunarodnom pritisku.
U novoj vježbi, dva američka bombardera B-1B i četiri lovca F-35 poletjela su s Guama i iz Japana i pridružila se četiri južnokorejska lovca F-15, objavilo je južnokorejsko ministarstvo obrane.
Zajedničke vježbe provode se zadnje vrijeme "dva do tri puta na mjesec", rekao je ministar obrane Song Young-moo u parlamentu u ponedjeljak.
Istodobno, kineska agencija Xinhua objavila je da su Kina i Rusija počele pomorske vježbe kod Vladivostoka, nedaleko od ruske granice sa Sjevernom Korejom.
Vježbe se provode između zaljeva Petar Veliki, kod Vladivostoka, i južnog dijela Ohotskog mora, sjeverno od Japana.
Vježbe su drugi dio kinesko-ruskih pomorskih vježbi ove godine. Prvi dio održan je u srpnju na Baltiku. Xinhua ne povezuje te vježbe s napetostima oko Sjeverne Koreje.
Kina i Rusija opetovano traže mirno rješenje krize i pregovore. Međutim, američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley u nedjelju je kazala da je Vijeće sigurnosti UN-a ostalo bez opcija kad je riječ o sjevernokorejskom nuklearnom programu i da bi SAD mogao slučaj prepustiti Pentagonu.
Kina je ocijenila da takvo stajalište ne pogoduje konačnom rješenju krize.
-
ŽIVOT VELIKOG UMJETNIKASaga obitelji Vejzović: 'Fadil se bojao da mu se sinovi ne odluče za slikarstvo'
-
FELJTON 4. DIOPočetak kraja: Hitlerovi vojnici opkoljeni su i gladni, u Staljingradu ih je 110 tisuća
-
THOMPSONOVO SELO U NOB-UKako je počeo 2. svjetski rat u Čavoglavama: 'Seljaci se tuže: Ustaše nas pljačkaju!'
-
LIPA RADOST ŠLJAKAHapsi sve! Koga je sve od političara Ivan Turudić do sada strpao iza brave?
-
SLABA TOČKANaši vrli vojni planeri skroz zaboravili Palagružu: Tamo nemamo niti jednog vojnika