Sedam godina pakla: Ostale su samo ruševine i prašina
Sedam je godina prošlo od početka rata u Siriji, rata u kojem se preko kičme građana lomili interesi SAD-a, Rusije, Zapadne Europe i Turske. Arhitektonska su remek-djela pod zaštitom UNESCO-a sravnjena sa zemljom, nestali su čitavi kvartovi i infrastruktura nužna za život, piše CNN. Tržnice i bazari prazni su i pod ostacima srušenih zgrada, a tisuće su umrle tijekom bombardiranja.
Neki novinari situaciju u Siriji danas opisuju kao 'apokalipsu'. Na mjestima gdje je borba i privedena kraju nema načina niti novca da se krene makar s temeljnom obnovom što znači da će stanovnici Damaska, Homsa, Raqqe i Alepa vjerojatno godine provesti u gradovima koji to više nisu. Europa i zapad ne žele dati nevladinim organizacijama novac da se krene s obnovom jer se boje da sredstva ne završe u rukama predsjednika Bašara al Asada protiv kojeg su se pobunjenici i digli.
Glavni grad države, Damask, u kontinuitetu je naseljen od trećeg stoljeća prije Krista što ga čini jednim od najstarijih gradova na svijetu. Centar i stari grad koji su pod zaštitom UNESCO-a izbjegli su užase rata, no predgrađa grada koji ima 1.7 milijuna stanovnika sravnjena su sa zemljom.
- Lokalci su nekada pričali priče o tome kako je oaza u predgrađu Damaska zapravo rajski vrt. Kada sam ovdje živio prije mnogo godina tamo bi odlazili na piknike. Sjećam se kako smo sjedili u hladu voćki kraj kanala u kojima je žuborila voda. Danas je to suhi pakao - kaže novinar Ben Wedeman.
Glavni grad revolucije - multikulturalni Homs - Asadove vlasti su ponovno preuzele 2014. godine i potpuno sravnile džamije, crkve, tržnice i soukove, a kvart Baba Amr izgleda kao nešto iz filmova kraju svijeta.
U borbama je u potpunosti uništena i glavna bolnica, koja je ujedno jedno vrijeme služila i kao pritvor sirijske vojske.
Grad Raqqa, centar ISIL-ovog kalifata, ne samo da je potpuno uništen već su ga, zahvaljujući islamistima, krasile glave neprijatelja ISIL-a nabodene na šiljke, a škole, crkve i bolnice postale su pougljenjene hrpe cementa u kojima nema života.
- Ovakvo uništavanje nasljeđa je slično ubijanju djeteta - rekao je tada Maamoun Abdulkarim, šef ureda za antikvitete i muzeje.
Jordan upozorava kako ne može primati više izbjeglica, a sve je jasnije kako će tisućama ljudi izbjeglički kampovi u tuđoj zemlji godinama, možda i desetljećima, biti jedini dom kojeg imaju.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra