Skandalozno suđenje: Ukrajinski Tarantino osuđen na gulag
Malo je filmaša koji uspiju postići ono što je postigao Oleg Sentsov. Nakon što je s vlastitim novcima financirao svoj prvi film "Gamer", kojeg je snimio za 20 tisuća dolara, dobio je nagradu na festivalu u Rotterdamu 2012. godine. To je mračna priča o mladom igraču video igara koji živi u izoliranom mjestu u Ukrajini i sanja o svjetskoj slavi.
Mučili ga na ispitivanju, svjedoci misteriozno nestali
Taj mu je film, osim svjetske slave donio i novac za novi film, gangstersku dramu Rhino. No, prošle godine Sentsov je svoje filmske ambicije odlučio 'zamrznuti' i priključio se revoluciji koja je zahvatila njegovu Ukrajinu. Postao je aktivist, a time i zanimljiv ruskoj tajnoj policiji. U svibnju 2014., nedugo nakon što je Rusija pripojila Krim, otet je iz svog doma u Simferopolu, glavnom gradu Krima, nakon čega je mučen i ispitivan. Ubrzo se našao u zloglasnom moskovskom zatvoru Lefortovo.
Ruski sud ga je u utorak osudio na 20 godina zatvora u strogo čuvanom zatvoru, a kriv je zbog – terorizma. Ovo je suđenje, piše Daily Beast, još jedno u nizu suđenja, koji su u stvari predstave u režiji Kremlja. Sentsov je ranije rekao kako mu je istražitelj već na početku, kada je tek bio ispitivan rekao da će dobiti 20 godina zatvora.
Njegovi odvjetnici tvrde kako mu nisu dali na uvid dokumentaciju ni dokaze. O njegovom slučaju očitovao se i Amnesty International, koji je suđenje nazvao katastrofalnim skandalom. Ističu kako je Sentsov mučen, te navode kako su netragom povučene izjave svjedoka koji su svjedočili u njegovu korist.
Sentsov je samohrani otac koji iza sebe ostavlja kći Alinu staru 13, godina, te sina Vlada koji ima deset godina i boluje od autizma. Dok bude u zatvoru o njima će se brinuti njegova sestra, a vlasti mu ne dozvoljavaju da ih vidi.
Politički zatvorenici znače sitne političke bodove
"Oleg je pomagao našim snagama na Krimu i davao podršku našim obiteljima. Bio je s nama na Majdanu, priključio nam se čim je sve počelo. Uglavnom je bio angažiran na uredskim poslovima", rekao je Aleksej Gritsenko, ukrajinski aktivist.
U pomoć je uskočila i međunarodna filmska zajednica koja za Sentsova skuplja novac, obzirom da njegovi odvjetnici i liječnička pomoć mjesečno košta oko dvije tisuće dolara.
Kremlj sličnim suđenjima već neko vrijeme skuplja sitne političke bodove u vidu političkih zatvorenika. Još jedan ukrajinski aktivist je osuđen na zatvorsku kaznu u utorak, ali na deset godina, a riječ je o Aleksandru Kolčenku, a optužbe su bile slične onima s kojima je osuđen Sentsov.
Ukrajinska pilotkinja Nadija Savčenko u zatvoru je zbog ubojstva dvoje ruskih časnika u Ukrajini, iako njeni odvjetnici tvrde kako je Nadija bila u pritvoru u trenutku kada su časnici ubijeni. Savčenko čeka 25 godina zatvora. Lista tu ne prestaje.
Eston Kohver, estonijski agent sigurnosti otet je prošlog rujna unutar granica Estonije, a prije desetak dana osuđen je na 15 godina zatvora zbog špijunaže. Ukrajinske vlasti vjeruju kako Rusija drži 11 njezinih građana kao političke zatvorenike.
Sentsov slučaj jeziv je podsjetnik na rusku povijest
Heather McGill iz Amnesty Internationala rekla je kako je suđenje Sentsovu izvedeno samo kako bi se poslala poruka.
"To je dio ruskog propagandnog rata protiv Ukrajine i jako podsjeća na suđenja disidentima u vrijeme Staljina", rekla je.
Sentsov slučaj jeziv je podsjetnik na rusku povijest, koja se, čini se ponavlja u današnjoj Rusiji. Za vrijeme Staljinovih progona bezbroj aktivista, disidenata, ali i onih koji su bili lojalni režimu odjednom bi se našli u zatvoru.
"Naši su zatvori vojnika koji su poslani u borbe u Ukrajinu, na vašim tenkovima s vašim oružjem. Bore se za vlastitu slobodu u zatvoru i misle kako ih vi čekate. Ali, kada se budu vratili dočekat ćete ih na granici i baciti u zatvor. Pitat će se kako je to moguće, jer ne shvaćaju da je to bio put u jednom smjeru. Čak i ljudi u ovom zatvoru to znaju", rekao je Sentsov kada se zadnji put 19. kolovoza obratio sudu.
Daily Beast je već ranije pisao kako su brojke o smrti među ruskim vojnicima u mirnodopsko vrijeme državna tajna. Rusija je već dugo vremena poznata po svojim ekstremnim načinima po kojima skriva brojke svojih poginulih vojnika. Upravo zato Daily Beast navodi kako je moguće da Kremlj vlastite vojnike trpa u zatvor kako bi prikrili rat.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?