Služili su i bili u Afganistanu skupa, aute unajmili na istoj stranici. FBI: Nisu povezani...

Pixsell/Reuters
FBI ne vidi vezu između eksplozije Cybertrucka u Las Vegasu i  napada u New Orleansu, unatoč brojnim paralelama između napadača Matthewa Livelsbergera i Shamsuda-Deana Jabbara
Vidi originalni članak

Policija Las Vegasa identificirala je čovjeka koji je digao u zrak električni kamionet Tesla Cybertruck ujutro 1. siječnja - i postao jedini koji je poginuo u ovoj eksploziji (još sedam je ozlijeđeno). Iako je tijelo vozača spaljeno do neprepoznatljivosti, u automobilu su pronađeni sačuvani dokumenti na ime Matthew Alan Livelsberger. Pregledom je potvrđeno da je preminuli doista Livelsberger. Služio je kao stožerni narednik u specijalnim snagama američke vojske; Na dan smrti bio sam na godišnjem odmoru, pišu američki mediji. 

Komandos je 28. prosinca u Denveru unajmio Cybertruck i odvezao se u Las Vegas. Zaustavio se u nekoliko gradova, uključujući Albuquerque, New Mexico i Flagstaff, Arizona. Dana 30. legalno je kupio dva poluautomatska pištolja. Rano ujutro 1. siječnja Livelsberger je stigao u Las Vegas, a oko 08:40 zaustavio se u hotelu Trump International i ustrijelio se. Odmah nakon toga u automobilu su eksplodirale kante benzina i pirotehnika.

Livelsberger je imao 37 godina. Od djetinjstva je sanjao o vojnoj karijeri i pridružio se vojsci, jedva završivši školu u gradiću Bucyrus, Ohio; 2006. godine pristupio je specijalnim postrojbama. Vojnik je služio u Ukrajini, Gruziji, Republici Kongo, sudjelovao je u pet borbenih misija u Afganistanu i dobio nekoliko nagrada. Livelsberger je s počastima diplomirao na Sveučilištu Norwich, privatnoj vojnoj akademiji u Vermontu, s diplomom iz strateških studija i obrambene analize. Njegovo posljednje mjesto rada bila je Njemačka.

Zapisi su pronađeni u Livelsbergerovom telefonu - nešto poput dnevnika, gdje je komandos kritizirao američku vladu zbog nedjelovanja. “Mi smo Sjedinjene Američke Države, najbolja država koja je ikada postojala, ali sada smo smrtno bolesni i idemo prema kolapsu”, napisao je preminuli. Sudeći prema bilješkama, Livelsberger je smatrao da vlasti zanima samo osobno bogaćenje, Amerikanci se moraju "probuditi", a probuditi ih može samo čin nasilja. Policija ne vjeruje da je žrtva bila neprijateljski raspoložena prema novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu, vlasniku hotela ispred kojeg je automobil eksplodirao.

Vojnik specijalaca podržavao je Donalda Trumpa, vjerujući da republikanac voli vojsku. Čak se i razveo od prve supruge Sarah zbog političkih razlika: tijekom izbora 2016. Sarah je podržavala Bernieja Sandersa, a Matthew Trumpa. Kolege Livelsbergera opisuju kao predanog vojnika i dobrog suborca, nimalo okrutnog, ali vrlo politiziranog i domoljubnog. Jedan izvor NBC Newsa rekao je novinarima: "Objavio je mnogo političkih poruka na društvenim mrežama - nekima od nas to nije bilo ugodno."

Livelsberger je patio od ozljeda zadobivenih u vojsci, uključujući i ozljede glave, koje je skrivao od svojih nadređenih, bojeći se da će utjecati na njegovu karijeru. Žalio se na glavobolje i gubitak pamćenja, teško se koncentrirao i sramio se svojih zdravstvenih problema.

Nekoliko dana prije Nove godine Livelsberger je pisao svojoj bivšoj djevojci Aliciji Arritt (nisu se čuli od 2022.). S njom je podijelio fotografije i videa unajmljenog Cybertrucka te dodao da se osjeća poput Batmana ili lika iz videoigrice Halo. Žena nije mislila da Livelsberger planira nešto očajničko.

Umirovljeni obavještajni časnik američke vojske Sam Shumate tvrdi da je primio e-mail od Livelsbergera neposredno prije bombaškog napada. U pismu stoji da ga primatelj mora proslijediti novinarima 1. siječnja, ali nikako ranije. Autor govori o nekim antigravitacijskim tehnologijama koje Kina i Sjedinjene Države koriste u svojim novim dronovima; uvjeren je da su kineske bespilotne letjelice lansirane s podmornica u blizini granice Sjedinjenih Država velika prijetnja nacionalnoj sigurnosti. On također optužuje američke vlasti za zataškavanje ratnih zločina u Afganistanu – i priznaje da je pomogao u njihovom zataškavanju. Policija i FBI vjeruju da je Livelsberger zapravo napisao pismo.

FBI vjeruje da je komandos patio od posttraumatskog stresnog poremećaja. Služba ne vidi vezu između eksplozije Cybertrucka u Las Vegasu i  napada u New Orleansu, unatoč brojnim paralelama između napadača (Matthew Livelsberger i Shamsud-Dean Jabbar služili su u istoj - iako vrlo velikoj - vojnoj bazi Fort Bragg u Sjevernoj Karolini u isto vrijeme bili u Afganistanu i unajmili automobile na istoj web stranici Turo). Glasnogovornik FBI-a nazvao je vojnikovu smrt "tragičnim slučajem samoubojstva".

Posjeti Express