Šokantno priznanje zarobljenog Rusa: "Silovali smo tri dječaka, pet djevojčica i šest žena "

Screenshoot/Ukrajinska pravda
Ruski ratni zarobljenik opisao je zločine koje je njegova postrojba počinila u ukrajinskom gradu Avdivki u veljači. Upadali su u kuće, silovali i potom strijeljali žrtve
Vidi originalni članak

U podrumu u predgrađu Avdivke 8. veljače 2024. godine pronašli smo 38-godišnju ženu s dvije kćeri u dobi od 11 i 13 godina. Pitali smo ih što tu rade i zašto nisu otišle, a one su nam odgovorile kako nisu imale kamo. Komandant naše skupine Omsk naredio je da im začepimo usta kako ih se ne bi moglo čuti. Ljepljivom trakom zalijepili smo im usta, a zatim smo napali i silovali ženu, a potom i njezine kćeri. To je trajalo dva sata. Potom smo ih poredali uz zid i pucali u njih, u kameru je kazao ruski vojni zarobljenik.

Snimku je na društvenoj mreži X objavila i Ukrajinska pravda. To nije bio jedini zločin te skupine ruskih vojnika.

- Potom smo u podrumu kuće u Ulici Lisna pronašli dvije žene. One su živjele u podrumu i jele rezance i heljdu. Okružili smo ih i ispitali. Na naređenje smo im usta zalijepili trakom i napali ih. Jedna je imala 38, a druga 40 godina. Kada smo ih odveli u podrum pronašli smo i desetogodišnjakinju. I njoj smo začepili usta i silovali je pred ženama. Nakon što smo završili sa silovanjem poredali smo ih uz zid i pucali u njih - kazao je zarobljenik. 

Na pitanje zarobljeniku koliko ljudi su silovali tijekom tog vremena odgovorio je: " Tri dječaka, pet djevojčica i šest žena".

Nakon više od godinu i pol povremenih borbi duž periferije grada, ruske snage pokrenule su ofenzivu za zauzimanje Avdivke 10. listopada 2023. godine, što je rezultiralo onim što se smatra jednom od najkrvavijih i najžešćih bitaka u dosadašnjem tijeku rata.

Rusi su tijekom napada na grad izgubili više vojnika nego tijekom cijelog Sovjetsko-afganistanskog rata. Avdivka je bila jedno od najutvrđenijih naselja u Ukrajini i opisivana je kao "vrata" do obližnjeg glavnog grada pokrajine Donjecka. Ukrajinska kontrola nad Avdiivkom spriječila je ruske snage da koriste Donjeck i njegove resurse kao komunikacijsko čvorište i spriječila je ruski prodor na ovoj osovini.

Ukrajinci su Avdivku napustili 17. veljače 2024. godine. Tada je ukrajinski vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Ukrajine Oleksandr Sirski objavio je da se ukrajinske snage povlače iz grada "kako bi se izbjeglo okruženje i sačuvali životi i zdravlje osoblja."

Zauzimanje Avdiivke bilo je najveće teritorijalno napredovanje Rusije od zauzimanja Bahmuta u svibnju 2023. godine. 

Za kakve su sve zločine sposobni ruski vojnici svijet je saznao u ožujku 2022. godine kada su ruske snage zauzele ukrajinski grad Buča nadomak Kijeva, ostavivši za sobom trag smrti i razaranja. Ubili su više od 400 ljudi. Rusi su ukrajinskim civilima kidali uši, vadili zube, silovali ih... Koristili su i komore za mučenje.

Mada su se u Buči u to vrijeme nalazile razne vojne postrojbe, a u gradu je poginulo više od 400 ljudi, New York Times navodi da je za masakr u Jablunskoj ulici odgovorna 234. pukovnija, padobranska postrojba koja je imala središte u gradu Pskovu u zapadnoj Rusiji.

Među dokazima koji upućuju na njenu krivnju nalaze se vojna oprema, oznake na uniformi, radio komunikacija, telefonski pozivi i potvrde o pakiranju na sanducima za streljivo. Naime, stanovnici Buče su kazali novinarima da su im ruski vojnici često prilikom ispitivanja oduzimali mobitele. Stoga su novinari od ukrajinskih vlasti dobili bazu podataka svih poziva i poruka upućenih iz regije tijekom ožujka. Zatim su od rodbine žrtava prikupili njihove brojeve telefona i provjerili jesu li u bazi podataka.

S mobitela žrtava zvali su u Rusiju

Pojavio se zastrašujući obrazac: vojnici su rutinski koristili telefone žrtava kako bi zvali nekoga u Rusiji; često samo nekoliko sati nakon počinjenih ubojstava. Analiza telefonskih brojeva i profila vojnika ili njihovih obitelji na društvenim mrežama je utvrdila identitet dvadesetak padobranaca koji su pripadali 234. pukovniji.

Potpukovnik Artjom Gorodilov je nadgledao operacije padobranske postrojbe u Buči. Novinari su došli do dokumenata koji potvrđuju pozivni znak koji je koristio kada je komunicirao sa svojim vojnicima putem radija. Sigurnosne kamere duž Jablunske ulice snimile su dio te komunikacije te je utvrđeno da je Gorodilov davao zapovjedi. Dva vojnika 234. bojne koji su služili u Buči potvrdili su u intervjuima da je on bio u gradu za vrijeme masakra.

Nakon što su se ruske trupe povukle iz Kijevske regije, Gorodilov je promaknut i dobio čin pukovnika. Ceremonija je održana nekoliko dana nakon što su se pojavile šokantne snimke iz Buče.

 


 

 

Posjeti Express