Srušili su i predsjednika: Ovako je počela afera Watergate
Jedan od petorice muškaraca uhićenih rano u subotu tijekom pokušaja postavljanja uređaja za prisluškivanje u sjedištu demokratske stranke je koordinator sigurnosti odbora za reizbora predsjednika Nixona - time počinje saga koja će kulminirati ostavkom Richarda Nixona, a autore tog priloga će ovjekovječiti kao idole istraživačkog novinarstva.
Riječ je o seriji članaka Boba Woodwarda i Carla Bernsteina, novinara Washington Posta kojima su razotkrili Nixonovo korištenje američkih tajnih službi kako bi pobijedio na izborima, a prvi je objavljen na današnji dan prije točno 45 godina. Da bi napokon i Nixon shvatio da mu prijete opasne kazne trebalo je proći više od dvije godina.
8. kolovoza 1974. godine, Nixon je postao prvi i posljednji američki predsjednik koji je odstupio s dužosti, a iza njega je ostala samo jedna riječ naslijeđa.
Watergate.
"Dobro večer. Ovo je 37. put da vam se obraćam iz ovog ureda gdje su donešene mnoge odluke koje su oblikovale povijest naše države". Tako je počeo jedan od najznačajnijih govora u povijesti američke politike, govor kojim je Richard Nixon obznanio ostavku na mjesto predsjednika SAD-a.
Jedan od najvećih političkih skandala u američkoj povijesti Nixonovo je naslijeđe. Tom prilikom provaljeno je u sjedište Demokratske stranke kako bi otkrili njihove tajne informacije koje bi mogle pomoći Nixonu u osvajanju još jednog predsjedničkog mandata.
Međutim, sve je počelo dvije godine ranije kada je uhićeno pet osoba zbog provale u kompleks Demokrata u Washingtonu. FBI je istražio i otkrio povezanost novčanica pronađenih kod provalnika i crnog fonda Odbora za reizbor predsjednika (CREEP), službene organizacije Nixonove kampanje. Iduće godine na svjetlo dana došli su novi dokazi, a među njima i svjedočanstva bivših zaposlenika Nixonove kamapnje koji su ispričali i da Nixon snima sve razgovore u uredu predsjednika.
Uslijedila je duga pravna bitka, ali na kraju je Vrhovni sud presudio da Nixon mora predati snimke tih razgovora vladinim istražiteljima. Snimke su otkrile da je Nixon pokušavao sakriti provalu i da je pokušao iskoristiti državne dužnosnike kako istraga ne bi dovela do njega.
Suočen sa sve slabijom podrškom javnosti i gotovo sigurnim opozivom s dužnosti, dao je ostavku na današnji dan prije četrdeset i dvije godine.
Na mjestu predsjednika naslijedio ga je Gerald Ford. Samo nekoliko mjeseci kasnije Ford je dao bezuvjetno pomilovanje Nixonu za sve zločine protiv Sjedinjenih Američkih Država koje je možda počinio tijekom obnašanja dužnosti predsjednika. Pomilovanje je bilo iznimno kontroverzno, a jedan od Fordovih najbližih prijatelja, glasnogovornik Jerald terHorst dao je ostavku zbog pomilovanja.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec