Sve te švelje i kondukterke, hiljade bijednica pate u užasnoj šutnji, piše Krleža
Da će rata biti bilo je jasno svima kad je Gavrilo Princip potegao pištolj na nadvojvodu Franju Ferdinanda. Uslijedio je tada nazvani Veliki rat.
Najveća klaonica hrvatskog vojnika, zarobljenog u odori Austro-Ugarske, u Prvom svjetskom ratu ratu bila je na istočnom frontu. Galicija. U ljeto 1916. ruski general Aleksej Brusilov snažnom ofenzivom prisilio je austrijske i njemačke snage na povlačenje. U ukrajinskoj Galiciji, Bukovini, Volinju te na obroncima Karpata izginulo je na desetke tisuća Hrvata, i danas u im grobovi tamo, mnogo ih je u ukrajinskom selu Glibivka. U borbama od početka lipnja do kraja kolovoza 1916. ukupno je poginulo 1,5 milijuna vojnika. Za usporedbu, danas Ukrajina i Rusija u ratu imaju svaka oko 200.000 aktivnih vojnika na frontu.
U Galiciji se igrom slučaja bio našao i velikan hrvatske književnosti Miroslav Krleža. Prije rata 1914. tek se probijao, a nakon rata je zahvaljujući svojim briljantnim novinskim tekstovima već bio priznat autor. Krleža je 1915. određen za zamjenika urednice Obzora Marije Jurić-Zagorke, ali završio je na istočnom frontu 1916.
Žene konduktera vozile tramvaj, žene poštara raznosile poštu
Hospitaliziran je jer je bio dobio tuberkulozu, no baš na ljeto Brusilovljeve ofenzive vratio se u Galiciju. Paradoksalno, bolest će ga spasiti da 1917. bude potpuno pošteđen vojske i u tom je razdoblju ostavio neke od svojih najboljih zapisa o siromaštvu u Zagrebu u doba Prvoga svjetskog rata.
Naime, muškarci su bili na bojištima i mnoge žene snalazile su se same s djecom.
- Primjera radi, žene poginulih konduktera i poštara pozivane su na radna mjesta kondukterki u ZET-u ili poštarica u Ravnateljstvu pošta - pričala je Mirjana Jurić, viša arhivistica Hrvatskog državnog arhiva svojedobno za Deutsche Welle:
- Između ostalog, žene su održavale ulice, perivoje, bile su željeznički ložači, čistile pruge od snijega i istovarivale robu iz vagona. „U pučkoj radionici su radile za vojnike. Šivale su, štrikale su čarape, kape rukavice. Istovremeno je postojao i stručni nadzor učiteljica nad njihovom djecom...
Miroslav Krleža, u to doba kroničar lista Narodna zaštita, objavio je za vrijeme Prvog svjetskog rata poznati tekst "Kako stanuje sirotinja u Zagrebu". Neke od Krležinih tekstova iz toga doba cenzurirale bi vlasti i nikad nisu bili objavljeni.
Krleža kolumnist lista Narodna zaštita
Krleža za Narodnu zaštitu opisuje zagrebački život u kuhinjama uz zadimljene štednjake i lavore s prljavom vodom. U takvim kuhinjama i po šestero djece spavaju u jednoj postelji, a razbijeni prozori "oblijepljeni su starim novinama dok kokoši čeprkaju po prljavom podu". Ljudi su blijedi, djeca "škrofulozna, rahitična i kašlju".
- U takvim kuhinjama stanuju tisuće udovica, matera, žena, baka teta, priležnica i jadnica koje kao kakve bolesne sjene idu u prvo praskozorje u tvornice. Tako žive tisuće žena u 'bijelom gradu Zagrebu“. I sve te švelje, i dvorkinje, i radnice, i kondukterke, sve te hiljade bijednica koje ne peku kruha jer nemaju brašna, nego jedu crne noklice. I salatu, dok je ima. A onda ništa. Sve te hiljade u kuhinjama, sobama pod krovom, pivnicama i barakama, sve te žene pate u jednoj užasnoj šutnji - zapisao je Fric.
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?