Tko je Yoon Suk Yeol, koji je htio zgrabiti vlast: Supruga je primila mito, torbicu Diora

Pixsell/Reuters
Kim Keon Hee u nekoliko navrata je bila u središtu ozbiljnih skandala. Krajem prošle godine pojavila se snimka špijunske kamere koja prikazuje gospođu Kim kako prihvaća Diorovu torbicu od 2200 dolara na dar
Vidi originalni članak

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol (63), koji je u utorak navečer proglasio izvanredno stanje, da bi nekoliko sati kasnije, nakon što je parlament glasao protiv njegove odluke, objavio da će ga ukinuti, služi mandat prepun problema i skandala nakon njegove tijesne izborne pobjede 2022, piše NY Times.

Bivši odvjetnik, tužitelj postao je predsjednik s razlikom od manje od jedan posto, što se smatralo kao osuda njegovog progresivnog prethodnika, a ne kao entuzijastična podrška Yoonu. 

Predsjednik je u gotovo stalnom političkom sukobu s oporbom, koja kontrolira parlament. Njegov rejting u anketama u konstantnom je padu.

Izvanredno stanje dalo bi mu odriješene ruke za obračun s medijskim i političkim protivnicima. Yoon se u Južnoj Koreji smatra liderom koji izaziva duboke podjele, optužio je oporbu za planiranje "pobune" i "pokušaj svrgavanja slobodne demokracije". 

Yoon je od dolaska na vlast u ove dvije godine koristio tužbe, državna regulatorna tijela i kaznene istrage kako bi suzbio slobodu govora, optužujući dio medija za dezinformacije. Policija i tužitelji više puta su pretresali domove i redakcije novinara koje je njegov ured optužio za širenje “lažnih vijesti”.

U pozadini svega su, smatraju mnogi, problemi s njegovom suprugom. Naime, Kim Keon Hee u nekoliko navrata je bila u središtu ozbiljnih skandala. Krajem prošle godine, kad je Yoon već bio na funkciji, pojavila se snimka špijunske kamere koja prikazuje gospođu Kim kako prihvaća Diorovu torbicu od 2200 dolara na dar. Incident je uzburkao njegovu političku stranku i postao značajno pitanje uoči parlamentarnih izbora, piše NY Times.

Gospođa Kim također se suočila s optužbama da je bila uključena u shemu manipulacije cijenama dionica prije dolaska Yoona na funkciju predsjednika. Prošle je godine parlament pod kontrolom oporbe usvojio nacrt zakona kojim bi se ovlastio poseban tužitelj da istraži tvrdnje, no Yoon je na taj zakon, naravno, stavio veto.

Yoon je također optužen da koristi svoju moć za promicanje vlastitih interesa. Naime, ove godine je, tvrdi oporba, vršio pritisak na Ministarstvo obrane da zataška istragu o smrti južnokorejskog marinca 2023. te je stavio veto na prijedlog zakona koji je oporba progurala u parlamentu, a kojim se poziva na posebnog tužitelja da istraži njegovu moguću odgovornost.

Značajno je da su odnosi sa Sjevernom Korejom pali na nezapamćeno niske grane otkad je Yoon preuzeo dužnost. Desetljećima su dvije Koreje - koje nikada nisu potpisale mirovni sporazum nakon što je Korejski rat 1950-53. završio primirjem - mijenjale između pomirljivih tonova i zveckanja oružjem. Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un nepredvidiv je i ratoboran, razvijajući nuklearno oružje i opskrbljujući Rusiju streljivom i vojnicima za njen rat protiv Ukrajine, ali sad se ne čini ni da je Yoon Suk Yeol išta racionalniji. 

Sjeverna Koreja pod Kimom je skrenula prema "jastrebljem stavu", prekinuvši svaki dijalog sa Seulom i Washingtonom, udvostručivši testiranje raketa sposobnih za nuklearno oružje i obećavši da će Južnu Koreju tretirati ne kao partnera za ponovno ujedinjenje, već kao neprijatelja koji sjever mora izvršiti aneksiju ako izbije rat.

Nacionalna skupština izglasala je ukidanje izvanrednog stanja odmah nakon uvođenja izvanrednog stanja, predsjednikovog drastičnog odgovora na politički zastoj koji je ometao njegov mandat. Južnokorejski zakon o vojnom stanju navodi da ako skupština zahtijeva njegovo ukidanje, predsjednik ga mora ukinuti "bez odlaganja".

Yoon Suk Yeol najavio je da će to i učiniti. 

Posjeti Express