Trump ili Harris? Morao bih imati staklenu kuglu...

BRENDAN MCDERMID/REUTERS/PIXSELL
Stručnjaci kažu da se čini kako Donald Trump ulazi u pobjedničku poziciju. U posljednjoj nacionalnoj anketi New York Timesa Trump i Harris bili su izjednačeni s po 48 posto podrške
Vidi originalni članak

Iako je ovo moja posljednja kolumna prije predsjedničkih izbora u SAD-u 5. studenog, neću davati prognozu o ishodu. Moram naglasiti to jer ono što ćete čitati u ovom tekstu može zvučati kao predviđanje. No ja sam diplomat po profesiji, a ne stručnjak za izbore – dakle, nisam kvalificiran za tumačenje anketa javnog mišljenja i davanje prognoza poput političkog meteorologa. Osim toga, nemam kristalnu kuglu. Ali nemaju je ni politički stručnjaci. Oni smatraju da se utrka kreće u određenom smjeru. Vjeruju da jedan kandidat dobiva na popularnosti, dok drugi stagnira. Uspoređuju trenutne podatke s prijašnjim izborima i postavljaju očekivanja u skladu s tim. Ali ne znaju što će se dogoditi 5. studenog. Nitko ne zna. Ako je utrka doista tako tijesna kako se čini, ishod je zaista nepredvidljiv.

Stručnjaci kažu da se čini kako Donald Trump ulazi u pobjedničku poziciju. U posljednjoj nacionalnoj anketi New York Timesa Trump i Harris bili su izjednačeni s po 48 posto podrške. Ovo je neviđeno za bivšeg predsjednika, koji je u nacionalnom broju glasova uvjerljivo izgubio i od Hillary Clinton 2016. i od Joea Bidena 2020. Zbog strukturnih prednosti koje sustav izbornog kolegija daje republikancima, smatra se da demokratski kandidat treba ostvariti nacionalnu prednost od nekoliko postotnih poena kako bi pobijedio u dovoljnom broju ključnih saveznih država i osigurao pobjedu. Čini se da Kamala Harris sad ima male šanse ostvariti takvu značajnu nacionalnu prednost. Zapravo, njezina se pozicija pogoršava od sredine listopada; prije dva tjedna imala je prednost od 49-46 u odnosu na Trumpa na nacionalnoj razini. Najviše zabrinjavajući trend za demokrate jest mogućnost da se neodlučni glasači možda priklanjaju Trumpu. Ako je to istina, Harris bi mogla biti u ozbiljnoj nevolji.

Na njezinu sreću, taj se trend ne čini toliko izraženim u sedam ključnih saveznih država koje će odlučiti ishod izbora. Te države – osim Arizone i Georgije, u kojima Trump ima prednost od jedan ili dva postotna poena – ostale su praktički izjednačene već nekoliko tjedana. Najbolji put do pobjede za Harris leži u osvajanju tzv. Plavog zida u saveznim državama Srednjeg Zapada – Wisconsina, Michigana i Pennsylvanije – koje je Trump preoteo demokratima 2016., a Joe Biden vratio 2020. Harris gubi teren i u tim ključnim državama, ali ako su ankete točne (što je samo po sebi veliki nepoznati faktor u ovoj utrci), i dalje ima šanse osvojiti sve tri.

Međutim, te tri tradicionalno demokratske države nude Trumpu demografske prednosti, posebno zbog velikog broja bijelih glasača bez fakultetske diplome, možda najnezadovoljnijeg segmenta američkog stanovništva. Harris je posebno ranjiva u Michiganu zbog potencijalnog odljeva važnog demokratskoga glasačkog tijela u toj državi – arapskih i muslimanskih Amerikanaca, koji su nezadovoljni bezuvjetnom podrškom Bidenove administracije Izraelu u ratu u Gazi. Trump također ugrožava Harris u Wisconsinu, državi koju je Biden osvojio 2020. s malom razlikom od 20.682 glasa, među više od tri milijuna glasova. A najveći broj glasova izbornoga kolegija nosi Pennsylvania, u koju obje strane ulažu enormna sredstva. Trump je posjetio utakmicu u Pittsburghu i sudjelovao u događaju u kojem je navodno posluživao hamburgere u McDonald’su blizu Philadelphije. Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, popularan među mladim muškarcima, na koje Trump cilja, praktički se nastanio u Pennsylvaniji i navodno potrošio 75 milijuna dolara u državi kako bi podržao Trumpa. Osvajanje Pennsylvanije gotovo bi sigurno osiguralo Trumpu reizbor.

Većina političkih analitičara – uključujući demokrate – kritizirala je nastup Harris u posljednjim tjednima kampanje. Kad je trebala oblikovati završnu poruku o političkom programu koji odgovara potrebama i težnjama građana, nastavila je govoriti u općenitostima i neumorno se fokusirati na očite Trumpove karakterne mane i prijetnju koju predstavlja demokraciji i vladavini prava. Ovaj pristup možda odjekuje među demokratima, ali je manje uvjerljiv za neodlučne birače koji traže pozitivne razloge za izbor jednoga kandidata nad drugim.

Može se razaznati u ovim kritikama sve jači osjećaj u medijskim krugovima da Harris ide prema porazu. Značajan primjer bio je šokantna odluka Washington Posta u zadnjem trenutku da otkaže planiranu podršku Harris. To je jedinstveno nametnuo vlasnik novina, Jeff Bezos – milijarder i osnivač Amazona. Bezos je, očigledno, postupio kako bi zaštitio svoje poslovne interese od potencijalne odmazde Trumpa u slučaju njegova povratka na vlast. To se naširoko tumačilo kao sramotan, preventivni ustupak s teškim posljedicama za slobodu medija u Sjedinjenim Državama. Navodno je više od 200.000 čitatelja Posta otkazalo pretplatu u znak protesta.

Ali vrijedno je istaknuti da će izbore odlučiti birači, a ne analitičari i anketari. Činjenica je da Harris i njezin tim imaju teoriju pobjede; možda ne zadovoljava kritičare, ali čini se da su odlučni slijediti svoju strategiju do samoga kraja. Temelje je na uvjerenju da mržnja i strah od Donalda Trumpa donose potrebnu prednost. Harris se stalno fokusira na prijetnju koju Trump predstavlja za prava na pobačaj, kako bi motivirala prigradske žene – uključujući pro-choice republikanke – da masovno izađu na birališta. Demokrati također koriste Trumpovu rasističku retoriku kako bi mobilizirali crne glasače u ključnim gradovima – Philadelphiji, Pittsburghu, Detroitu, Milwaukeeju i Atlanti – da izađu i glasaju za nju na dan izbora. Barack i Michelle Obama, Beyonce i drugi istaknuti Afroamerikanci pomažu joj u ovom nastojanju. Čini se da i sam Trump, možda previše uvjeren u pobjedu, potvrđuje Harrisinu strategiju u posljednjim danima kampanje ekstremističkom retorikom – obećava deportirati 10 milijuna ilegalnih imigranata i militarizirati pravosuđe, pa čak i američku vojsku, protiv političkih protivnika koje naziva “unutarnjim neprijateljima”.

Trump uživa gotovo fanatičnu podršku svojih pristaša – oni će masovno izaći na izbore. Ali u SAD-u je uvijek postojala većina protiv Trumpa. Ako Harris uspije mobilizirati svoje birače do kraja, mogla bi tijesno pobijediti 5. studenog – što je upravo scenarij koji je Trump predvidio i zbog čega sije sumnje o integritetu izbora. On će opet pokušati preokrenuti rezultate ako izgubi, ali ovaj put je bolje pripremljen. Dakle, 5. studenog mogao bi biti tek početak borbe za vlast u SAD-u.

Posjeti Express