U Hrvatskoj je ove godine kod 58 ljudi dijagnosticirana infekcija HIV-om
Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se 1. prosinca, no iako Hrvatska ima nisku učestalost HIV-a zahvaljujući primjeni mjera prevencije, dijagnostike i liječenja, uz 58 slučajeva ove godine i 1561 osobu koja se trenutno liječi, HIV i AIDS su i dalje su od javnozdravstvenog interesa.
"Smanjenjem stigme i tabua oko HIV-a, AIDS-a ali i spolnog zdravlja, promocijom novih metoda zaštite i uspješnog liječenja, danas se bilježi značajan pad novozaraženih HIV-om u Hrvatskoj - posebno u populaciji pod najvećim rizikom od zaraze gdje je pad novozaraženih veći od 50 posto, a samo u Gradu Zagrebu gotovo 70 posto", naveli su iz Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV), koja obilježava 25. godina djelovanja.
Uspješnim povezivanjem oboljelih sa sustavom zdravstvene skrbi postignuto je da se gotovo sve osobe koje žive s HIV-om u Hrvatskoj uspješno liječe i time ostvaruju nemjerljivu količinu virusa, što znači da HIV ne mogu prenijeti svojim seksualnim partnerima.
Poboljšava se kvaliteta života oboljelih
U prvih 11 mjeseci u skrb je bila uključena 1561 osoba s HIV-om, među kojima njih 98 posto uzima terapiju, ističu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ). Pokazatelji ishoda liječenja te uključivanja i zadržavanja u skrbi su dobri i uspješni. Poboljšava se prognoza i kvaliteta života oboljelih te pridonosi sprečavanju širenja infekcije, no još uvijek je nepovoljno što se dio zaraza HIV-om, oko 60 posto, otkrije u kasnom stadiju ili kada je zaražena osoba već oboljela od AIDS-a.
Prema podacima HZJZ-a, posljednjih godina prosječno se godišnje bilježi oko 90 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om, što sa stopom od oko 2,3 na 100.000 stanovnika Hrvatsku svrstava među zemlje s niskom učestalošću infekcije, u usporedbi sa stopom od 5,3 za zemlje EU/EEA.
Od prvih slučajeva 1985. do sredine studenog ove godine, zaraza je zabilježena kod 2174 osobe (većina muškarci, njih 1920) a od AIDS-a su oboljele 642 osobe. Podaci pokazuju da su do danas od AIDS-a umrle ukupno 272 osobe, odnosno ukupno 390 od HIV-a/AIDS-a. Ove je godine zabilježeno 58 osoba kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om, što je za 39 manje nego u isto vrijeme lani kada ih je bilo 97. Među dijagnosticiranima koje su ušle u skrb, njih 10 je razvilo AIDS-a, a dvoje umrlo od posljedica te bolesti. Prema spolu, riječ je o 49 muškaraca i devet žena.
Mladi se sve češće testiraju
Taj se udio u razdoblju od 2019. do 2023. kretao od 12 do 32 posto, dok je udio oboljelih s prethodno postavljenom dijagnozom infekcije HIV-om u 2024. narastao na 39,7 posto. HZJZ je na preporuku Svjetske zdravstvene organizacije 2004. godine otvorio Centar za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV, a koje danas djeluje kao Savjetovalište za promicanje spolnog zdravlja i koje osim na HIV nudi i usluge testiranja i na druge spolno prenosive bolesti.
Posljednjih 11 godina i HUHIV u sklopu mreže centara omogućuje testiranje na HIV, hepatitis C i spolno prenosive infekcije, a kao poseban uspjeh ističu to što se mladi sve češće testiraju, educiraju o rizicima i odgovornije ponašaju.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec