Ubija u minuti: Umrli su u strašnim mukama
Žrtve napada u Siriji pokazuju simptome koji, u nekim slučajevima, odgovaraju reakciji na bojni otrov, objavila je u srijedu Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). "Čini se da neki slučajevi pokazuju dodatne znakove koji su u skladu s izloženosti organofosfornim kemikalijama, kategoriji kemikalija koja uključuje bojne otrove", priopćio je WHO, procijenivši broj mrtvih na najmanje 70.
SAD je objavio da je riječ o sarinu koji je ispustio sirijski zrakoplov.
Rusija je objavila kako vjeruje da je otrovni plin istekao iz pobunjeničkog skladišta oružja koje su pogodile sirijske bombe. Glasnogovornik ruskog ministarstva obrane nije rekao o kojem je otrovu riječ, ali je potvrdio da su pobunjenici koristili isto kemijsko oružje u Alepu prošle godine.
Međutim, s terena stižu nevjerojatno potresne snimke žrtava. Riječ je većinom o civilima, a pretpostavlja se da su i deseci djece izgubili živote. U razgovoru za Yahoo News je liječnik Mohammed Mansour rekao da je vrlo vjerojatno riječ o sarinu, smrtonosnom bojnom otrovu čija je upotreba zabranjena još od ranih devedesetih godina prošlog stoljeća.
Sarin je zapravo tekućina, ali vrlo lako prelazi u plinovito stanje kada je još opasniji. Najčešće žrtve ubija u roku od desetak minuta od kontakta, a čak ni hitno liječenje odmah nakon kontakta ne jamči da će žrtva preživjeti. Prvi simptomi su curenje iz nosa, osjećaj stezanja u prsima i sužavanje zjenica. Uskoro žrtva ima problema s disanjem, počne imati osjećaj mučnine i počne sliniti kako gubi kontrolu nad mišićima. Ubrzo žrtva izgubi kontrolu nad probavnim i urinarnim traktom i počne povraćati i urinirati. Nakon toga slijedi faza popraćena nekontroliranim trzanjem mišića, a uskoro žrtva upadne u komu. Iz te kome se nikad ne probudi zato što se uguši u grčevima.
Sve to se dogodi u roku od jedne do deset minuta.
WHO navodi kako je vjerojatno da je korištena neka vrsta kemikalije jer ozlijeđeni nemaju vanjskih ozljeda, a umrli su od brze pojave sličnih simptoma, uključujući akutne respiratorne tegobe.
Dodaje kako njegovi stručnjaci u Turskoj savjetuju medicinske djelatnike u Idlibu u pogledu dijagnosticiranja i liječenja pacijenata te o lijekovima kao što je Atropin, protuotrov za neke vrste bojnih otrova, kao i da je poslao steroide za simptomatsko liječenje.
UN-ovo istražno povjerenstvo za kršenja ljudskih prava u Siriji prije je objavilo da su snage odane sirijskom režimu više puta koristile smrtonosni klor.
Stotine civila poginule su u napadu sarinom u Ghuti, u predgrađu Damaska u kolovozu 2013. Asadova vlada niječe odgovornost za taj napad.
Sirija je pristala uništiti kemijsko oružje 2013. po dogovoru s Rusijom i SAD-om. No Rusija i Kina uvijek ulažu veto na rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojima bi se uvele sankcije sirijskom režimu ili situaciju u zemlji uputilo na Međunarodni kazneni sud.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?