"Ukazanja Gospe u Međugorju su skandal, djelo samog vraga"
Reakcije na nezakonito betoniranje plaže na Hvaru, kojeg je izvela međugorska vidjelica Mirjana Dragičević Soldo ne prestaju i dok se čeka konačni sud inspekcije treba podsjetiti na veliki biznis s Gospom koji u Međugorju cvate od osamdesetih. U Međugorju nisu sretni što su redovito na tapetu Vatikana, ali ni Vatikan nije sretan zbog eksploatiranja Gospinog lika, kao ni iskorištavanja vjernika koji su široke ruke kad treba dati novac za navodne Gospine poruke.
Jedan od svećenika u Hrvatskoj koji je nerijetko kritizirao događanja u Međugorju bio je i don Ivan Grubišić, koji je preminuo 2017. godine.
"Mogu dopustiti da su ta djeca imala neke halucinacije, ali da se Gospa ukazuje svaki dan, i to do sada 40 tisuća puta, to je zaista malo previše", rekao je svojedobno Grubišić za Slobodnu Dalmaciju, te je svetište nazvao "sumnjivom kombinacijom želje za zaradom i dvojbenim, nikad dokazanim ukazanjima".
"Pa ne govori Gospa unaprijed kada će se ukazati i poslati poruku svijetu. A pritom se ta poruka šalje preko telefonskih govornih automata i naplaćuje. Sve je to jedna velika prijevara", izjavio je Grubišić.
Pri tom je aludirao na veliki biznis organiziranih odlazaka u Međugorje kada se vjernicima govorilo u koliko točno sati će se Gospa ukazati i kada točno ima poruku za vjernike. Osim toga, fenomen Međugorja uključuje i telefonske linije s posebnim tarifama na kojima svaki dan možete čuti navodne Gospine dnevne poruke.
Medalje i kipovi se prodaju na desecima web stranica, a u prodaju su se uključile i brojne američke, argentinske i australske tvrtke. Prodaju se majice, ručnici, zastave, upaljači, naplaćuju se predavanja, a na prodaju je stavljeno i kamenje iz Međugorja. Izračunali su da su u samo jednom mjesecu podijelili 150 tisuća pričesti.
Vatikan traži obračun s prevarantima
Za Međugorje se redovito organiziraju hodočašća, a u pozivima se vjernicima navodi da će se Gospa ukazati svim vidiocima, što je u najmanju ruku neozbiljno na takav način uvjeravati ljude da će vidjeti Gospu. Upravo takva praksa bezumnog uvjeravanja o točnom vremenu ukazanja Gospe izazvala je sumnju najviših crkvenih krugova u istinitost događanja u Međugorju.
"Sve je to velika prijevara, ali moje riječi kao ni apeli biskupa neće ništa promijeniti jer će mase dolaziti i dalje", prije deset godina komentirao je don Grubišić.
O Međugorju su brojni svjetski mediji objavili reportaže, a mainstream mediji uglavnom su dovodili u pitanje autentičnost tvrdnji vidjelica, kao i samog svetišta. Daily Mail je tako također doveo u pitanje nevjerojatnu brojku od 40.000 ukazanja Gospe.
Iako procjene župe u Međugorju govore o milijun hodočasnika godišnje, Daily Mail navodi kako se radi o pet milijuna ljudi, dodajući da samo iz Britanije stigne njih stotine tisuća, koji potroše golem novac na mise i suvenire. Daily Mail navodi i kako osobe koje su "vidjele" Gospu imaju luksuzne kuće s teniskim terenima i voze skupe automobile.
Michael Davies, autor knjige "Međugorje – The Definitive History", smatra da je razlog za ovako dug kontinuitet održavanja priče o ukazanjima, težnja vidjelica i njihovih duhovnih mentora da se osigura priljev hodočasnika – turista, koji Međugorju, osobito 'vidjelicama', donose višemilijunske profite svake godine.
Gemma kaže da se najviše pažnje poklanja prodaji jeftinog nakita i kućama za iznajmljivanje hodočasnicima, nazvavši međugorska “pojavljivanja Gospe” skandalom i “djelom samog vraga”, navodeći kako se u Vatikanu sve više čuju glasovi koji traže konačan “obračun” s prevarantima.
Da bi se u potpunosti shvatile okolnosti u kojima se javlja priča o međugorskim 'ukazanjima', potrebno je vratiti se malo dalje u prošlost, pa u nastavku donosimo djelove osvrta kolumnista Gorana Pandže.
Duboko sumnjivi motivi 'ukazanja'
1846. godine Sveta Stolica uspostavlja apostolski vikarijat u hercegovačkom misijskom području. Prvi vikari bili su franjevci, na čiji se zahtjev 1881. godine obnavlja mostarsko-duvanjska biskupija.
Za biskupa je izabran fra Paškal Buconjić sa zadaćom da određeni broj župa popiše, pripremi za predaju na upravu biskupijskom kleru (kojem po crkvenom ustrojstvu pripada pravo vođenja župa), te spisak dostavi na odobrenje Svetoj Stolici.
Spisak je dostavljen, a dogovor o tome koje župe franjevci trebaju predati biskupijskom kleru, odobrio je papa Leon XIII. 1899. godine. Ova odluka, međutim, sve do danas nije u potpunosti sprovedena.
1968. godine Sveta Stolica naređuje hercegovačkim franjevcima da predaju pet župa u nadležnost mostarske biskupije, što samo djelimično izvršavaju, predavši dvije, nastavlja Pandža. Nakon godina pregovaranja, 1975. godine, Sveta Stolica izdaje Dekret o podjeli župa u Hercegovini (Romanis Pontificibus), 06.06. 1975. kojim se propisuje da polovica mostarsko-duvanjske biskupije dolazi pod pastoralnu brigu franjevaca, a druga polovica pod brigu biskupijskog svećenstva.
Ovaj Dekret lokalni franjevci javno odbijaju, nakon čega Vatikan donosi niz kazni (1976. i 1979. godine) oduzimajući hercegovačkim franjevcima nezavisnost (stavljajući ih pod direktno tutorstvo vrha Reda, ad instar) i pravo na sudjelovanje u izborima vrhuške Reda. (izvor: Izjava o Međugorju – Biskup Pavao Žanić 1990. godine, paragraf 23).
Godinu dana prije "međugorskih ukazanja", 1980. godine, mostarsko-duvanjski biskup Pavao Žanić donosi odluku o osnivanju nove župe u Mostaru i reduciranju veličine postojećih franjevačkih župa. Ovome se žestoko protive neki hercegovački franjevci, posebno mostarski kapelani Ivica Vego i Ivan Prusina.
Na vrhuncu napetosti između neposlušnih franjevaca na jednoj strani i mostarsko-duvanjskog biskupa Žanića, odnosno Svete Stolice na drugoj, šestero međugorske djece počeli su svjedočiti Gospinim ukazanjima, navodi Pandža.
Obzirom da su upravo 'ukazanja' i navodne Gospine izjave korištene u sukobu neposlušnih franjevaca protiv biskupa Žanića, opravdane su sumnje da je cijela priča o Gospinim ukazanjima zapravo izmišljotina lokalnih franjevaca, dok su djeca, prvobitno manipulirana, vremenom našla vlastiti financijski interes u izmišljotinama.
Sumnje u manipulacije potvrđuje sljedeće:
Vidjelica Vicka Ivanković kontakte sa Gospom uredno bilježi u rokovniku. Iz tih zapisa se može vidjeti da u sporu biskupa i franjevaca Gospa nedvosmisleno zauzima stranu pojedinih franjevaca.
Datuma 19.12.1981. godine piše:
"Pitala sam za hercegovački problem, posebno na ono što se odnosi na Fra Ivicu Vego. Gospa je rekla da je za ove nerede najkrivlji biskup Žanić, za Fra Ivicu Vegu je rekla da on nije kriv...".
Slične stvari zabilježile su i ostale vidjelice, ali se u zapisima navodnih Gospinih poruka mogu naći i razne druge upitne "poruke".
Tako 18.08.1982. bilježi zanimljiv odgovor na pitanje djevojke koja se namjerava udati za pravoslavca. Preko vidjelice Mirjane Gospa odgovara:
"U mojim i Božjim očima sve je jednako. Nije jednako za vas koji ste se razdijelili. Bolje je onda, ako je moguće, da se ne udaje za toga, jer će trpjeti ona i djeca, teško će moći živjeti na putu vjere...". Ukratko, ispada da je Gospa protiv miješanih brakova.
Do sada su tri crkvene komisije odbacile međugorski fenomen.
Brojni su razlozi za negativan vatikanski stav spram Međugorja. Jedan od osnovnih razloga, pored svih kontradikcija i laži izgovorenih od vidjelica je taj da se nitko od njih nije posvetio crkvenom životu, vjeri, već su navodne kontakte sa Gospom dobro unovčili postavši profesionalne vidjelice.
Dodatni razlog za apsolutno nepovjerenje spram vidjelica od strane Vatikana je i taj, da su tijekom zadnjih 30 godina njihovi duhovni vodiči, lokalni franjevci, svi kažnjeni ili suspendirani zbog kršenja nekog od crkvenih zakona.
Same vidjelice, unatoč činjenici da osim viđanja Gospe većinom nisu zaposleni, postali su imućni građani u posjedu raskošnih nekretnina i bogatih bankovnih računa, dok se Međugorje iz nerazvijene provincije pretvorilo u svjetsku turističku destinaciju.
Tipičan je primjer vidjelice Ivana Dragičevića, koji uspostavlja novi pojam religijskog nepotizma. Dok po svijetu prenosi Gospine poruke, njegova žena, bivša Miss Massachusetts, Loreen Murphy, vodi turističkom agencijom za hodočasnike u Međugorje.
Zanimljivo je da je Dragičeviću 2015. godine u u američkom St. Louisu zabranjen nastup u tamošnjoj župi, a zabranu nastupa župa je dobila od vatikanske Kongregacije za doktrinu vjere.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
TOMO PAVIĆZrikavčev manevar: Ulovili ga s Petračem i Berošem pa mu dali otkaz, sad on tuži HZZO